Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 154
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
TKO ĆE BITI DOMAĆIN

Što slijedi nakon šokantnog obrata i najavljenog susreta Donalda Trumpa i Kim Jong-una?

Foto: Reuters/Pixsell
09.03.2018.
u 09:30

Dvije zemlje i njihove saveznice borile su se do primirja u Korejskom ratu (1950. – 1953.) i Pjongjang je desetljećima prkosio teškim sankcijama razvijajući nuklearno oružje i program balističkih projektila, stvarajući rakete koje mogu dosegnuti američko kopno.

Šokantna najava do sada nezamislivog susreta američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una  zadnji je i zadivljujući iskorak u diplomatskom vrtlogu.

Dvije zemlje i njihove saveznice borile su se do primirja u Korejskom ratu (1950. – 1953.) i Pjongjang je desetljećima prkosio teškim sankcijama razvijajući nuklearno oružje i program balističkih projektila, stvarajući rakete koje mogu dosegnuti američko kopno. No Pjongjangu je to pružilo mogućnost da ih stavi kao zalog na pregovarački stol ako se ono što smatra prijetnjama protiv Sjeverne Koreje eliminira.

Slijede pitanja i odgovori u vezi s dramatičnim razvojem događaja:

Gdje će se summit održati?

Do sada je jedino potvrđeno da će se susret održati do kraja svibnja.

Ako do njega dođe u Pjongjangu, Kim će zasigurno prirediti spektakularni show za svoga gosta, no za Ameriku bi to moglo predstavljati opasnost od stvaranja dojma da je Trump došao ''pokloniti se''.

Demilitarizirana zona koja dijeli dvije Koreje, u kojoj će se krajem travnja susresti Kim i južnokorejski predsjednik Moon Jae-in možda je najbolji izbor u ovom trenutku jer nudi objema stranama jednostavni pristup lokaciji, kontrolirano okruženje i infrastrukturu koja je već na licu mjesta.

Lokacija bi odgovarala i osjećaju za dramatiku obojice vođa.

Neutralnija lokacija koja bi imala manje simboličko značenje, poput Pekinga ili Ženeve (Kim je školovan u Švicarskoj), značila bi da bi ključni igrači morali planirati događaje i sa zemljom domaćinom susreta.

Dodatno bi to uključilo putovanje obje delegacije, a Kim nije napustio Sjeverno Koreju od preuzimanja vlasti od oca 2011.

Seul bi vjerojatno bio nezamisliva lokacija za Pjongjang, a Washington još manje, no s druge strane nitko nije prije tri mjeseca predvidio da će Kimova sestra posjetiti glavni grad Južne Koreje već unutar nekoliko tjedana.

Sjedište Ujedinjenih naroda u New Yorku, Trumpovu gradu, značilo bi da Kim stupa na američko tlo. Ipak, ne treba zaboraviti da su se mnogi problematični svjetski vođe prošetali tom zgradom.

Događaji su se do sada odvijali tolikom brzinom i na nezamisliv način da se nijedna opcija ne može isključiti.

 Kako će se Trump pripremiti?

Do objave s travnjaka Bijele kuće došlo je 24 sata nakon što je američki državni tajnik Rex Tillerson kazao kako su pregovori SAD-a i Sjevera "još daleko".

Prema riječima jednog analitičara, diplomati Sjeverne Koreje poznati su kao teški, lukavi pregovarači, "pravi makijavelisti".

U mandatu Trumpa, State Department izgubio je mnoge stručnjake za Koreju i tek treba imenovati veleposlanika u Seulu. Favorit i stručnjak Victor Cha navodno je otpao zbog odbijanja da prihvati ideju preventivnih napada na Sjever.

Američki posebni predstavnik za politiku prema Sjevernoj Koreji Joseph Yun otišao je proteklog tjedna u mirovinu i nije bilo pripremnih diplomatskih radnji koje uobičajeno prethode sastancima šefova država.

"Summit obično slijedi na kraju duge serije pregovora na nižim razinama na kojima se mnogo problematičnih detalja razjasni", kaže profesor sa sveučilišta Pusan Robert Kelly.

"Trump, koji stalno traži pozornost javnosti, jednostavno je uronio u to", napisao je Kelly u tvitu, upozoravajući da postoji rizik da će "odlutati od desetljeća zajedničke američko-južnokorejske politike, o kojoj prirodno ne zna ništa i pristati na neki dogovor  'za pobjedu', koji nijedan drugi američki dužnosnik ne bi podržao".

Kako će se slagati?

Dvojica muškaraca potpuno su različita, no na druge načine nevjerojatno slična. Kim je odabran da naslijedi moć i odgajan je za tu ulogu godinama, dok je Trump jedan od najnevjerojatnijih predsjednika u američkoj povijesti koji je u Bijelu kuću stigao nakon karijere u sektoru nekretnina i reality televizijskim programima.

Kim ima mnogo viša iskustva na dužnosti, više od šest godina, i očekuje se da će vladati desetljećima, pa planira dugoročno ne zamarajući se kako će naslovnice izgledati sljedećeg dana u medijima koji su ionako pod kontrolom države.

Obojica muškaraca cijene osobnu lojalnost, članovi obitelji su im najbliži savjetnici i dijele ukus za teatralno – Trump je pozvao na održavanje vojne parade u Washingtonu, a to je nešto što Kim održava u Pjongjangu svake godine.

Razmjenjivali su prijetnje i osobne uvrede prošle godine i Trump je nazivao Kima "malim  Rocket Manom" prijeteći Sjeveru "vatrom i bijesom" koji bi mogli "potpuno razoriti" njihovu zemlju. Zauzvrat Kim ga je nazivao "mentalno poremećenim američkim senilcem".

No Trump je poznat po iznenadnim promjenama mišljenja i u studenome je tvitao: "Tako se trudim biti njegovim prijateljem – i možda će se to jednoga dana dogoditi!"

Što je uloga Južne Koreje?

Upadljivo je da su sve ključne objave proteklih dana stizale upravo iz Južne Koreje.

Diplomati te zemlje otkrili su i da je Sjeverna Koreja spremna pregovarati o svome nuklearnom oružju. Na travnjaku Bijele kuće bez nazočnosti Amerikanaca objavili su da je Trump prihvatio ponudu za susretom.

U prvim mjesecima mandata Donalda Trumpa američki predsjednik fokusirao se na Kinu kao način da utječe na Sjevernu Koreju, a razvio je i prijateljstvo s Japancem Shinzom Abeom izazivajući strahovanja u Seulu da će zaobići Južnu Koreju. Ta su strahovanja bila učvršćena nakon njegovih optužbi na račun predsjednika  Moona Jae-ina zbog  "podilaženja" sjevernom susjedu.

No Moon iskoristio je priliku koju su pružile zimske olimpijske igre kako bi pokušao dogovoriti pregovore rivala, stalno pripisujući Trumpovu samouvjerenom pristupu Kimovu spremnost na razgovore.

Kako će Kina reagirati?

Desetljećima je Peking bio ključni diplomatski zaštitnik Pjongjanga i glavni izvor trgovine i pomoći, no njihov je odnos proteklih godina postao napetiji.

Kim nije otišao u Peking kako bi izrazio poštovanje predsjedniku Xi Jinpingu i Peking je postao sve frustriraniji ponašanjem susjedne države pokazujući spremnost da se suglasi sa snažnijim sankcijama protiv Sjeverne Koreje i da ih provede.

Istodobno Kina strahuje od urušavanja režima u Pjongjangu i nestabilnosti koja bi uslijedila potencijalno proizvodeći izbjegličke valove prema Kini i otvarajući prostor za razmještanje američkih snaga na granicama s ujedinjenom Korejom.

Kina će  će u tom smislu pozdraviti dogovor. Godinama poziva na obnovu šesterostranih pregovora kojima je predsjedala. A nakon što je Seul objavio povijesni međukorejski summit ovoga tjedna, Peking je kazao kako "navija za njih".

Bilo kakav sporazum koji bi mogao voditi u smanjivanje američke vojne nazočnosti u Južnoj Koreji značio bi sam po sebi prevagu u korist Pekinga u ravnoteži moći u regiji koju Kina smatra vlastitim zaleđem.

Komentara 10

DU
Deleted user
12:29 09.03.2018.

Što slijedi nakon šokantnog obrata i najavljenog susreta Donalda Trumpa i Kim Jong-una? Jesenti milu bigulicu, pa zna se što slijedi - sigurna propast Europske unije i Europe u cjelini. Ali, čekaj malo, druškane, ima tu jedna kvaka. Bajnii EU i stara drolja Europa neće propasti zato što bi ih uništila ili Amerika ili Sjeverna Koreja, nego zato što će ta dva "međunarodna subjekta" učinkovito upropastiti sami sebe zbog neizmjernih količina vlastite gluposti, kao i zbog posvemašnje duhovne i moralne praznoće koja je preplavila Europu uzduž i poprijeko. Ako je u 5. stoljeću moglo propasti moćno Zapadno Rimsko Carstvo, što bi onda spriječilo smušeni i dezorijentirani EU da ne doživi njegovu sudbinu. Zar to možda mogu spriječiti onaj začudni Ivek Kladije Juncker i slične bruxelleske spodobe?!

Avatar superhik74
superhik74
12:29 09.03.2018.

Vojno-industrijsko-spijunski kompleks je vec krenuo u propagndnu ofanzivu kako bi sprijecio da do sastanka uopce i dodje. Bilo kakvo mirno rjesenje bi za njih bila totalna katastrofa. False flag operacija je vjerojatno njihov slijedeci potez.

DU
Deleted user
12:44 09.03.2018.

sad će da se vidi tko ima veći gumb...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije