Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 126
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
sada je zdrav

Najmanji dječak u svijetu rođen s 268 grama ide kući s 3 kilograma

Foto: Handout/Reuters/Pixsell
1/3
28.02.2019.
u 08:50

Zbog zastoja u rastu bebe, japanski su liječnici obavili porod u 24. tjednu trudnoće, a potom pola godine skrbili o novorođenčetu na intenzivnoj neonatologiji. U svijetu su zabilježene 23 preživjele bebe rođene s manje od 300 grama, većinom curice

Najmanji dječak na svijetu pušten je iz japanskog rodilišta kući šest mjeseci nakon rođenja. Rodio se u kolovozu prošle godine u bolnici Keio Universityja u Tokiju sa svega 268 grama, jer su u 24. tjednu majčine trudnoće doktori vidjeli da mu se težina ne povećava. Zbog zastoja u rastu plod je bio životno ugrožen i japanski su liječnici tada izveli hitan carski rez. Prije osam dana kući je pušten s 3238 grama, postavši tako najmanji dječak na svijetu koji se šalje kući zdrav.

Manje dijete – teži carski

Kad je rođen, dječačić iz Tokija smješten je u neonatalnu jedinicu intenzivne njege, gdje je dobro napredovao, čak je i uspješno dojen. – Želim da ljudi znaju da se djeca mogu vratiti kući snažna čak i ako su rođena mala – rekao je dr. Takeshi Arimitsu, kako prenosi The Japan Times.

Inače, mjerila Svjetske zdravstvene organizacije govore da je granica između poroda i pobačaja 500 grama, pa prema tim mjerilima plod težak 260 grama ne bi bio porod.

– U 24. tjednu trudnoće dijete u majčinoj utrobi treba biti puno veće i teže od 260 grama, negdje između 700 i tisuću, pa i više grama, tako da ove brojke zaista govore o zastoju rasta. Najvjerojatnije je bila riječ o zrelijoj gestacijskoj dobi, zbog čega je beba i uspjela preživjeti – kaže prof. dr. Ratko Matijević, pročelnik Zavoda za ginekologiju Klinike za ženske bolesti i porode KB-a Merkur. I odluka liječnika o carskom rezu upućuje na pretpostavku da je prijeđena gestacijska granica. Što je manje dijete, to je teži carski rez jer umjesto uobičajenog nevelikog reza iznad pubične kosti, u slučaju ovako iznimno malog djeteta teškog svega nešto više od 200 grama, valja napraviti dugi rez kako bi se dijete moglo što pažljivije izvaditi.

Na intenzivnoj, prerano rođene i bebe s malom porođajnom težinom smještaju se u inkubator, dišu uz pomoć mehaničke ventilacije i hrane se intravenski posebnom hranom. Lani je u Hrvatskoj odjeknuo slučaj djevojčice prerano rođene u KBC-u Sestara milosrdnica uoči Božića 2017. godine. Netom po rođenju stala je na dlan, da bi u svibnju 2018. godine iz Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj izašla kao zdravo dijete teško tri kilograma.

Najmanja djevojčica: 252 g

– Rođena je u 27. tjednu s porođajnom težinom od 540 grama, imala je zastoj u rastu. Već šesti dan dobila je nekrotizirajući ulcerozni kolitis koji su uspješno liječili kolege u Klaićevoj. Beba je danas dobro – prisjeća se prof. Krunoslav Kuna, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porodništvo KBC-a Sestre milosrdnice, dodavši da je najranije rođena beba kod njih u 24. tjednu trudnoće.

Zbog nerazvijenih organa, bebe rođene s manje od tisuću grama vjerojatno će imati problema sa srcem, disanjem ili oboljeti od neke teške zarazne bolesti, ali stopa njihova preživljavanja u razvijenim zemljama doseže 90%. Ta stopa znatno pada za bebe, posebno dječake, rođene s manje od 300 grama. Najmanja djevojčica na svijetu rođena je s 252 grama u Njemačkoj 2015. godine, naveli su u japanskoj bolnici, pozivajući se na registar Sveučilišta u Iowi za najmanju djecu na svijetu. Tiniest Babies Registry navodi da su 23 bebe u svijetu preživjele nakon preranog rođenja s manje od 300 grama, a samo četiri od njih bili su dječaci.

>>Beba stara 23 dana raznježila sve onime što je izgovorila

Ključne riječi

Komentara 8

Avatar lip_ko_nadan
lip_ko_nadan
09:31 28.02.2019.

Baš lijepa vijest.

Avatar dr._Vrapčello
dr._Vrapčello
09:57 28.02.2019.

Kakav dječak. To je nakupina stanica.

Avatar Posjetio Titov muzej-tko sam?
Posjetio Titov muzej-tko sam?
09:03 28.02.2019.

U nekim zemljama je ozakonjeno ovakva mala stvorenja ubiti bez kazne.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije