Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 105
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Privatizacija zdravstvene zaštite

Liječenje jedva financira 40% domaćinstava

zdravstvo
Foto: Marko Prpić/Pixsell
07.04.2018.
u 18:29

Hrvatska među zemljama u kojima su gotovo svi državljani zdravstveno osigurani, no doplaćuju se lijekovi i zubarske usluge

Resorno ministarstvo krenulo je u javnu raspravu o privatizaciji primarne zdravstvene zaštite, pa je u svjetlu te najave zanimljivo najnovije istraživanje Eurostata s kakvim naporom europski građani plaćaju troškove zdravstvenih usluga. Godine 2016. većina kućanstava (71 posto) u Europskoj uniji odgovorila je da lako pokriva troškove liječnja, a 29 posto njih tvrdilo je da to čine s manjim, umjerenim ili velikim naporom.

Platežne mogućnosti hrvatskih građana su lošije od prosjeka EU i prema Eurostatu – 40 posto domaćinstava u Hrvatskoj jedva, teško ili s velikim naporom financira zdravstvene usluge koje koristi u javnim ili privatnim zdravstvenim ustanovama.

Hrvatska je među zemljama u kojima su zdravstveno osigurani gotovo svi državljani, no neovisno o tome doplaćuje se većina zubarskih usluga te lijekovi koji nisu na listama (za one bez dopunskog). Više od 80 posto kućanstava u sedam država članica izvijestilo je da lako plaćaju troškove zdravstvene zaštite, i to u Finskoj (87 posto), Ujedinjenom Kraljevstvu (86 posto), Njemačkoj (85 posto), Švedskoj (84 posto), Danskoj (82 posto), Litvi (81 posto) i Luksemburgu (80 posto).

Nasuprot tome, šest je država članica gdje više od polovice stanovništva ima teškoća u pokrivanju zdravstvenih troškova: Grčka je na dnu popisa s 90 posto takvih kućanstava, Mađarska s tri četvrtine ili 74 posto, Cipar (72 posto), Letonija (64 posto), Slovačka (61 posto) i Italija (56 posto).

U Hrvatskoj se 44 posto stanovništva izjasnilo da nema nikakvih teškoća s plaćanjem tih troškova, 10 posto navelo je da ih plaća prilično lako, oko 5 posto lako – sve zajedno 60 posto populacije.

Na drugom polu je nešto manje od 7 posto domaćinstava koja se s velikim teškoćama nose s troškovima liječenja, umjereno teško njih 13 posto, a s velikim teškoćama 20 posto. U većini država članica probleme s plaćanjem prijavljuju kućanstava s nižim dohotkom.

Komentara 3

Avatar HILARIUS FELIX
HILARIUS FELIX
18:42 07.04.2018.

S obzirom da je porezna stop u Hrvatskoj 25%, nikakvih nadoplata ne bi trebalo biti. Kada bi Vlada počela racionalnije trošiti, riješila se uhljeba itd., da vidite kako bi bilo novaca.

VO
vorda400
18:49 07.04.2018.

Ima se može se vidi vlada prodaju automobila čim izađe kakav novi model Hrvati ga naruče dok je još u nacrtima i prema tome odlučuju gdje treba oderati narod ako imaju za lukzuz onda plomba za zub 400kn je kikiriki

NT
Nikola Turajlić-jaružalo
18:47 07.04.2018.

Što će domicilnim dvonožnim papkarima skupo medicinsko liječenje, jer ovi imaju na pretek vjerodomoljubnih igara koje im zamjenjuju kruh nasušni, strehu nad glavom, kao i sve ostale materijalne, duhovne i tjelesne potrebe. Drugim rječima rečeno kada napr. osjeti zimu, kruljenje u želucu ili ga zaboli zub, domiciln papkar baci samo pogled na TV prijenos neke od igara i zaboravi na sve tegobe, odnosno bude mu toplo u duši i tijelu, presićen i bez zubobolje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije