Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
DRAŽBA ZA DRŽAVNE FREKVENCIJE

Počinje utrka za 5G mrežu vrijedna 300 milijuna kuna

5G mreža
Foto: Pixabay Ilustracija
1/2
02.04.2021.
u 06:34

Učinjen prvi korak u procesu dodjele frekvencijskog spektra za gradnju pete generacije mobilnih mreža

Državni proračun mogao bi biti bogatiji za više od 300 milijuna kuna koje će se sliti u njega u ime 5G mreže. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), jučer je na svom Vijeću usvojila okvirni plan dražbe, što je prvi korak u procesu dodjele frekvencijskih pojaseva operatorima na kojima će se graditi 5G mreža.

U javnu raspravu, odlučeno je idu tri plana za dodjelu frekvencijskog spektra na 700 MHz, 3,6 GHz te dodjela frekvencija u pojasu 26 GHz. Nakon javne rasprave koja će trajati do početka svibnja, HAKOM će razmotriti prijedloge i definirati konačno sve parametre te proces i uvjete dražbe.

Dozvole već u srpnju

Tada slijedi faza u kojoj se operativno priprema sama dražba, koja bi se trebala odviti putem posebnog softvera u više krugova, te se nadmetanje očekuje u lipnju, a konačno izdavanje dozvola za frekvencijske 5G pojaseve u srpnju. Prema trenutačnim planovima, svi oni koji budu izlicitirali svoje 5G frekvencijske blokove trebali bi u ovoj godini jednokratno uplatiti iznose za njih. Predviđena je mogućnost i da se otplati cijena u roku od deset godina, ali tada uz kamate odnosno po nešto višoj cijeni.

Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL/RTL

Frekvencijske blokove koje operatori budu kupili imat će pravo uživati 15 godina s mogućnošću produljenja na dodatnih 5 godina.Dakle, dodjeljuju se blokovi u tri frekvencijska pojasa, svaki od tih pojaseva ima zasebne obveze i uvjete za operatore. Primjerice, u pojasu od 700 MHz uvjeti će propisivati obveze koje bi ih mogle potaknuti da dijele mrežu i istovremeno je izgrade na područjima gdje nije komercijalno atraktivna njena gradnja. Dio obveza operatora odnosi se i na pokrivanje prometnica i željezničkih pravaca koji također nisu prihodovno najatraktivniji, no kako kažu u HAKOM-u, morali su balansirati uvjete ne bi li imali optimalan rezultat pokrivenosti 5G signalom.Osim HT-a, A1 Hrvatska, Telemacha, trenutačnih telekom operatora koji postoje na hrvatskom tržištu i prema do sadašnjim izjava potpuno su spremni za gradnju 5G-a, na dražbu se mogu javiti svi ostali zainteresirani čije su tvrtke usklađene s općim propisima RH.

Očekuje se da će svi blokovi biti dodijeljeni u pojasevima od 700 MHz te 3,6 GHz dok je interes za pojas 26 GHz puno manji. Tu se radi  o korištenju spektra koji je oslobođen prelaskom na DVB-T2 sustav odašiljanja. To je spektar na 700 MHz, dok pojas 3,6 GHz minimalno koristi, a 26 GHz još nije bio korišten za pristup internetu. Kada se dodijeli cijeli spektar, odnosno ako operatori i industrija iskažu dovoljan interes, ostat će još spektra, za buduće neke dodjele. Povodom ove odluke HAKOM-a, nazvali smo i predsjednika Vijeća Tonka Obuljena, s kojim smo u niz navrata razgovarali upravo o pripremanju dražbe za dodjelu spektra za 5G.

Proinvesticijski uvjeti

– Vjerujem da je okvir dražbe te uvjeti i obveze koje iz njega proizlaze proinvesticijski. Vodili smo se primjerima zemalja EU s tim da smo iz jednadžbe izbacili velike i bogate zemlje budući da se s njima ne možemo mjeriti ni konfiguracijom terena odnosno troškovima ni veličinom tržišta – kazuje nam Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a te dodaje: – istina je, kasnili smo zbog pandemije, no, stoga smo pažljivo pratili sve ostale zemlje koje su pokrenule dražbe i naučili na njihovim primjerima. Mislim da smo se jako dobro pripremili. Surađivali smo s operatorima. S obzirom na veličinu i značaj ove operacije imali smo i konzultante, te sam jako zadovoljan ovim prvim okvirnim planom dodjele frekvencija, odnosno svim dokumentima koje šaljemo u javnu raspravu – kaže Tonko Obuljen.

Telekom operatori koji posluju u Hrvatskoj, HT, A1 Hrvatska i Telemach vrlo su zainteresirani za dodjelu spektra. HT i A1 u posljednje vrijeme ubrzano testiraju mogućnosti mreža. HT je pokrio 34 grada komercijalnom mrežom ali na postojećim već dodijeljenim frekvencijama. Istovremeno testirali su i nove frekvencije kao i A1 na uz privremene dozvole. Operatori očekuju, kako i često ističu i da država sudjeluje u investicijama u 5G tehnologije, no za sada nema konkretnijih odgovora u tom smjeru. Javna rasprava pokazat će imaju li operatori nekih dodatnih prijedloga, a definitivna uvjeti dražbe bit će poznati u lipnju nakon što ih HAKOM analizira.

VIDEO: Jeftini letovi Ryanairom u lipnju kreću i iz Zagreba u 12 europskih destinacija!

Komentara 38

DU
Deleted user
08:53 02.04.2021.

Poso će dobit firma onog "NEMEŽE" bivšeg ministra koji nije znao kupit avijone 🤣🤣

SI
sisavac
09:19 02.04.2021.

trebao bi netko ovom tehnički nepismenom narodu napokon pojasniti neke stvari. da 5g koristi frekventni pojas koji nas zapljuskuje 70 godina već. da kad smo god pred televizorom, imamo '5g'. nemamo ga na uhu... nema veze. inače, ameri, danci, englezi, radili istraživanja, ispalo da je od 90-e naovamo pojava raka mozga se smanjila, taman u doba ogromne penetracije mobilnih mreža. U Danskoj su 13 godina pratili 420.000 ljudi, nisu našli nikakvu povezanost mobitela i tumora na mozgu. pazite, o 5G ne postoji niti jedan dokazani štetni učinak. kao ni za 4G, 3G... oni što vam ove vještice ne žele reći, je činjenica da će uvođenjem 5G mreža, operateri početi naveliko gasiti 2G mreže, 3G, koje su još dosta zastupljene. samo u jednom kratkom vremenskom razdoblju budu istovremeno radile 2G, 3G, 4G i 5G. a onda samo 4 i 5 G. u kini testiraju 6G. sve dok amer, koji 18 mjeseci kasni za kinezima u ovoj tehnologiji, ne bude imao konkurentnu tehnologiju, kinez će biti pribijeni na stup srama, jer amer nema kontrolu nad tom tehnologijom, a pošto 5G nudi neshvatljive mogućnosti primjene, svako kašnjenje bi značilo propast. a amer je sad prisiljen pratiti, ne vodi više tu. nemojte se bojati 5G mreža. sve oko nas zrači milijunima godina, naš organizam se privikao na zračenje. sam pojam zračenje je u glavama postao odbojan zbog hladnog rata i opasnosti od atomskih bombi. černobil i ukrajinsko igranje sa reaktorom koji se gasio doveli do katastrofe koja je iskorištena za negativan stav prema ovome

JO
josmalopanestalo
09:34 02.04.2021.

od nećeg se mora mrijeti, najgore je kad umreš zdrav

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije