Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 106
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
prestanite pušiti!

Evo koliko je vremena potrebno da se tijelo očisti od duhanskog dima

pušenje
Foto: Ilustracija: DPA/PIXSELL
1/4
14.07.2019.
u 07:39

Prvi efekt koji se pojavi 20 minuta nakon zadnje cigarete je snižavanje tlaka i pulsa prema normalnoj razini.

Koliko ste puta pokušali prestati pušiti? Ako ste u fazi razmišljanja o prestanku ili u aktivnoj svakodnevnoj brobi za prestankom s tom nezdravom navikom, sigurno će vas zanimati koliko će vremena biti potrebno da se vaše tijelo zaista i "očisti". 

Evo što se događa u tijelu u određenom razdoblju nakon prestanka pušenja...

20 minuta nakon prestanka – Prvi efekt koji se pojavi 20 minuta nakon zadnje cigarete je snižavanje tlaka i pulsa prema normalnoj razini.

12 sati nakon prestanka – Ugljikov monoksid, koji može biti toksičan u većim količinama, izlazi iz gorućeg duhana i unosi se u tijelo s dimom. Ugljikov monoksid lako se lijepi za stanice zbog čega im otežava povezivanje s kisikom. To rezultira kardiovaskularnim problemima. 12 sati nakon prestanka pušenja u vašem tijelu smanjuje se količina ugljikova monoksida zahvaljujući čemu se razina kisika "popravlja" na normalnu, piše healthline.com.

24 sata nakon prestanka – pušači imaju 70 posto veće šanse za srčani udar. Samo jedan dan nakon prestanka pušenja taj se rizik počinje smanjivati.

48 sati nakon prestanka – obnavljaju se osjeti mirisa i okusa. Tri dana nakon prestanka – tijelo će vam se potpuno očistiti od nikotina. No, nažalost, posljedice nikotina ostaju još neko vrijeme. Mogući su fizički simptomi poput glavobolja, vrtoglavice i grčeva. U borbi s tim simptomima možete se nagraditi novcem koji ste uštedjeli na cigaretama, kupite si nešto lijepo.

Dva do tri tjedna nakon prestanka – moći ćete vježbati i baviti se fizičkom aktivnošću, poboljšat će vam se cirkulacija, a i pluća će vam se oporaviti i lakše ćete disati.

Mjesec do devet mjeseci nakon prestanka – pluća su mnogo otpornija na infekcije. Godinu dana nakon prestanka – rizik od srčanih bolesti smanjen je za 50 posto.

Pet godina nakon prestanka – rizik od srčanog udara sada je isti kao kod nepušača.

10 godina nakon prestanka – za pola se smanjuje rizik od raka pluća.

15 godina nakon prestanka – rizik od srčanih bolesti na istoj razini kao kod nepušača.

 

Ključne riječi

Komentara 38

TB
taras.buljba
08:47 14.07.2019.

Tko pusi popusio je.

VO
volina
10:49 14.07.2019.

Moj djed je pušio svoj duhan sa njive i umro je sa svim zubima u 83 godini. Moj brat sportaš, nije pušio, nije pio, imao srčani udar. Ja nisam pušio, nisam pio imam astmu i nemam zuba.

TI
Tirano
08:51 14.07.2019.

Treba malo više volje za prestanak pušenja!? Prvih 7 dana su najkritičniji!? Uspio sam to zlo od tri kutije dnevno do prestanka pušenja staviti pod kontrolu tek nakon jedne godine potpuno!? Ima jedno ili dva pravila!? Prvo, baš ničim ne smijete zamijeniti cigaretu, osim neke čačkalice ili slamčice u ustima (za malo živčanije), ne žvakati kaugume, ne pojačavati hranu nikako!? Drugo je problem da kako kome dođe nakon 10 ili više mjeseci da "sanjaju da puše" te im se prekida san po dedetak puta na noć!? To je reakcija tijela, normalna, može se spriječiti ako je potrebno, jer se nakon uzastopnog ne spavanja desetak dana organizam strašno umori, te se lagano zbog krize, vraćate pušenju! Od liječnika uzeti tablete za spavanje, te kad ne ide spavanje, popiti tabletu?! Bez neke ovisnosti dok kriza ne prođe!!!! Kako je zapravo čovjek "ponosan" kad uspije prestati pušiti?! To je nemjerljiv osjećaj pobjede nad drogom!? Divim se ljudima koji se riješe droge!? To je tek ogroman uspjeh za nekog čovjeka!? Životna je to borba, jača od bilo kakvog rata!?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije