Francuski parlament zabranio je korištenje mobitela i tableta u osnovnim školama i tako ispunio jedno od predizbornih obećanja predsjednika Emmanuela Macrona koji u tim napravama vidi i javnozdravstveni problem, opasnost za djecu koja "zaboravljaju" igrati se i družiti.

U francuskim školama tako je za vrijeme sata, pod odmorom i tijekom izvanškolskih aktivnosti zabranjeno korištenje mobitela i tableta, osim u slučajevima kad se ti uređaji rabe za potrebe nastave i u pedagoške svrhe. Zabrana vrijedi i za - nastavnike. Srednjim školama prepušteno je da same odluče hoće li učenicima zabraniti mobitele. U Hrvatskoj jednog pravila obvezujućeg za sve - nema.
Svaka škola za sebe
Svaka škola odlučuje za sebe, no iskorak je ovih dana napravila Varaždinska županija koja je odlučila uvesti red u svim školama u kojima je osnivač, pa je od ravnatelja osnovnih i srednjih škola zatražila da pravilnicima o kućnom redu reguliraju korištenje mobitela i druge privatne informatičke opreme. Takav je naputak izazvao reakcije dijela učenika koji u njemu vide pokušaj zabrane mobitela u školama, što je po njima neshvatljivo u ovo moderno informacijsko doba. Argumenti su im da je danas sve na mobitelu, da moraju biti dostupni roditeljima, da u školi na mobitelu ponavljaju gradivo prije testova, da se na nastavi koriste aplikacije Kahoot ili BarCode Reader i slično. Spremni su, kažu, čak i za prosvjede!

- Ne radi se ni o kakvim zabranama jer naš cilj nije ograničavati korištenje modernih tehnologija, nego je jedina namjera uvesti red i jasna pravila u načinu korištenja mobitela. Naime, velika većina učenika posjeduje mobilne uređaje, a oni nikako ne smiju biti potencijalno sredstvo ometanja nastave ili odvraćanja pozornosti učenika. Smatramo da korištenje mobitela u osnovnim i srednjim školama ne smije biti nekontrolirano te smo zbog toga ravnateljima uputili preporuke na koji način to podrobnije regulirati internim aktima - pojašnjava zamjenik župana Tomislav Paljak.
Prema naputku poslanom školama, učenici smiju nositi mobitel u školu, no ne smiju ga uključivati bez nadzora nastavnika ili ravnatelja, osim u hitnim slučajevima. Tijekom pisanih provjera znanja, učenici mobitele moraju odložiti u posebnu kutiju kako ne bi varali. Najstroža mjera za neposlušne je privremeno oduzimanje mobitela, koji bi učenicima bio vraćen tek u prisutnosti roditelja ili skrbnika.
'Zabrane ništa ne rješavaju'
Vijeće učenika Varaždinske županije s takvim se ograničenjima ne slaže i nadležnima poručuje: "Ne srljajte kao guske u maglu!". Zabranama se, tvrde u Vijeću, ništa ne rješava. Zamjeraju što se učenike nikad ništa ne pita kad se donose pravila i uvode promjene u škole.

Za danas je najavljen sastanak predstavnika županije s učenicima na kojem će se raspravljati o naputku. Zabranu korištenja mobitela na nastavi bez dozvole nastavnika već je prije uvela OŠ Kostrena, gdje se mobiteli ne oduzimaju, već se kršenje pravila bilježi, pa u slučaju ponavljanja kažnjava pedagoškim mjerama, od opomene do ukora. Slično je i u Klanjcu i nekim drugim školama. Otpora je ispočetka bilo, no učenici su se priviknuli na nova pravila.
U školi u Podsusedu gašenje mobitela potaknula su sama djeca koja su se požalila da gotovo nitko ni s kim ne razgovara, već pod odmorom svi bulje u zaslone. Nekima je smetalo i fotografiranje i objavljivanje fotografija na društvenim mrežama poput Facebooka i Instagrama.
Rok Čepin, Vijeće učenika Varaždinske županije:
Mobitel koristim cijelo vrijeme, kao i svi moji vršnjaci. Ne koristim ga pod nastavom, naravno. Pod satom sam zaokupljen gradivom koje profesor predaje. Do zloupotrebe će jedino doći kod profesora koji ne predaju dovoljno dobro i edukativno. Smatram da je onda pogreška u profesorima. Ako učenici koriste mobitel pod satom, znači da nisu dovoljno zainteresirani za nastavu, što je problem profesora jer vjerojatno ne ide u korak s vremenom - kaže Rok Čepin, predsjednik Vijeća učenika Varaždinske županije. Mobitel je, dodaje, u današnje vrijeme sredstvo bez kojeg se ne može. Mobitele učenici u školi koriste za razmjenu gradiva, objašnjavanje gradiva preko poruka. Smatra da bi morali biti potpuno uvedeni u redovitu nastavu.
- Pozdravljam pojedine profesore koji u nastavu uvode mobitele i preko njih zajedno s učenicima ponavljaju ili uče novo gradivo uz edukativne i zabavne aplikacije. U našem školstvu to razdoblje uvođenja mobitela malo dulje traje. U školi koju ja pohađam taj proces vrlo dobro napreduje - ističe Čepin koji ne podržava moguće prosvjede.
>> Pogledajte što je rekao profesor Franjo Dragičević o zakonskoj infrastrukturi u školama
[video: 28288 / ]