Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Goran Marić:

'Problemi s Agrokorom nisu iznenađenje za one koji se ozbiljno bave ekonomskim poslom'

Goran Marić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
19.04.2017.
u 10:13

Vrlo mi je neinteligentno mahanje HNB-a naknadnom pameću, rekao je ministar

Ministar državne imovine Goran Marić danas je kazao da bi trebalo prekinuti štetne ugovore između Agrokora i povezanih društava jer zbog tih ugovora, čija je godišnja vrijednost dosezala 500 milijuna kuna, tvrtke poput Jamnice, Leda i Tiska nisu mogle plaćati dobavljače.

"Agrokor je sedimentna pojava. Ne samo trenutno, nego u hrvatskoj ekonomskoj povijesti, to je najsloženiji gospodarski predmet", ustvrdio je Marić u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada". Osvrnuvši se na posao izvanrednog povjerenika u Agrokoru Ante Ramljaka, kazao je da "nema složenijeg i zahtjevnijeg gospodarskog posla u Hrvatskoj".

"Bilo bi dobro izvršiti analizu cjelokupnog stvarnog stanja. Očekujem da će povjerenik odgovoriti tim zadaćama, ali očekujem i primjerice da se hitno raskinu, ako još nisu, svi štetni ugovori koje je Agrokor imao s povezanim društvima. Ne štetnim za Agrokor, nego štetnima po ta povezana društva. Jer, neka od tih društava su plaćali desetke milijuna kuna Agrokoru, a da protučinidbe zapravo prave nije bilo, odnosno protučinidba je bila u pomoći u upravljanju. Nažalost, to je bila takva pomoć da ih se dovelo u poteškoće", kazao je Marić.

Po njemu, nije bilo razloga niti osnove za bilo kakvo plaćanje Leda, Jamnice i Tiska Agrokoru godišnje 10, 20, pa i 50 milijuna kuna.

"Takvih je bilo ugovora do otprilike 500 milijuna kuna godišnje. To trenutno treba raskinuti, jer zbog tih ugovora te tvrtke nisu mogle plaćati svojim dobavljačima nego su plaćale Agrokoru", kazao je Marić.

Dodao je kako problemi Agrokora nisu iznenađenje.

"Ovo nije iznenađenje za sve one koji se ozbiljno bave ekonomskim poslom. Ja sam još 2005. napisao da je bespredmetno pregovarati s nekim kompanijama u Hrvatskoj, a poslovno pregovaranje je preduvjet tržišnog gospodarstva", kazao je te ocijenio da se s ovim stanjem u Agrokoru ozbiljno može govoriti o začetku tržišnog gospodarstva u Hrvatskoj.

Kazao je i da postoji zakon o vijeću za financijsku stabilnost na čijem je čelu guverner Hrvatske narodne banke (HNB).

"Ne znam da postoji zapisnik Vijeća koji procjenjuje da će biti ugrožena financijska stabilnost Hrvatske. I zato mi je vrlo neinteligentno mahanje HNB-a naknadnom pameću. Mislim da s tom praksom trebaju prestati i svi institucionalno koji su odgovorni za stanje i za financijsku stabilnost imaju svoju odgovornost za ovo što se dogodilo u Agrokoru", kazao je, ustvrdivši da se čak ni u bivšoj državi nije moglo dizati toliko milijardi kuna mjenica bez pokrića, a da to institucije ne znaju.

"Dakle, znale su te institucije koje odgovaraju za stanje i za to da se izdaju mjenice bez pokrića. Mislim da netko mora snositi odgovornost za takvo stanje", ustvrdio je Marić.

Izjasnio se ministar i o trenutnoj situaciji otkupa udjela u Ini te dokapitalizacije Petrokemije i Borova.

Kazao je da odluka o arbitraži u slučaju Ina-MOL neće utjecati na odluku Vlade o vraćanju Ine u hrvatsko vlasništvo, nego će na to najviše utjecati visina cijene i sam model otkupa, a najavio je i dokapitalizaciju Petrokemije i Borova do ljeta.

"Hrvatska Vlada je dala jasno do znanja što želi – zaštititi svoje interese u odnosu na Inu i vratiti vlasništvo nad Inom. Naravno da je to iznimno zahtjevan i složen proces na koji utječu mnogi čimbenici", istaknuo je. 

Međutim, napomenuo je, puno stvari će utjecati na samu konačnu odluku. "Još uvijek nismo došli do završne faze procjene vrijednosti Ine, načina otkupa, ali ideja je tu i ona ostaje na snazi", rekao je.

Vlada je u utorak objavila da se odluka Saveznog suda Švicarske u povodu hrvatske tužbe za poništaj arbitražnog pravorijeka u predmetu protiv MOL-a prema pravilima UNCITRAL-a tek očekuje, dok je prošlotjednom odlukom Suda odbijen zahtjev Hrvatske za suspenzivnim učinkom odnosno odgodom izvršenja pravorijeka od 23. prosinca 2016.

U izjavi Vlade se podsjeća da je Republika Hrvatska početkom veljače Saveznom sudu Švicarske "podnijela tužbu za poništaj arbitražnog pravorijeka u predmetu RH v. MOL koji se vodio prema arbitražnim pravilima UNCITRAL-a".

Republika Hrvatska je također zatražila odgodu izvršenja pravorijeka dok se ne odluči o osnovanosti podnesene tužbe, podsjećaju iz Vlade.

Kako je kazao Marić, odluka o arbitraži neće utjecati na odluku o otkupu dionica Ine od MOL-a, "Daleko najviše utjecaj ima visina cijene i model otkupa", rekao je ministar.

Odgovarajući na pitanje što dugoročno država može učiniti s Petrokemijom, Marić je istaknuo da je proizvodnja najdragocjenija, a Petrokemija je proizvodnja te zaposlenost.

Ustvrdio je ta je ta kompanija godinama sustavno zapostavljana i odnosom Vlade i odnosom Uprave prema Petrokemije, te je kazao da su mnoge nekompetentne uprave prolazile Petrokemijom.

"Sve reakcije prema Petrokemiji su bile trenutne, nijedna dugoročna. I ovo sada, logična je bila obustava isporuke (plina), ako se ne plaća onda je logično da dođe do obustave isporuke", kazao je Marić, ustvrdivši da je ova Vlada pokazala odgovornost i brigu za tu kompaniju i ljude.

Kazao je da je jučer imao sastanak s dobavljačima, konkretno s PPD-om, te se redovna isporuka plina nastavlja. Najavio je da će u sljedećih 10 dana najkasnije kompanija dobiti kredit iz kojeg će namirivati tekuće obveze.

 "Ali istodobno se ide u proces restrukturiranja i dokapitalizacije Petrokemije. Država će zadržati najmanje do iznosa 25 posto plus 1 dionicu da bi imala utjecaja na ključne odluke. Ali, Petrokemija će ići u dokapitalizaciju i privatizaciju i to će biti dugoročno riješenje", rekao je Marić, najavivši da će se to realizirati najvjerojatnije do ljeta.

Na upit ima li zainteresiranih strateških partnera za Petrokemiju, kazao je da su svi dobrodošli te da će biti raspisan javni poziv.

Borovo također do ljeta u dokapitalizaciju

Vlada je na prošlotjednoj sjednici donijela odluku kojom se omogućava da Borovo podigne novi kredit od 46 milijuna kuna kod HBOR-a. Tom odlukom zalažu se dionica Končara i HT-a u vlasništvu države putem CERP-a, kako bi se HBOR-u omogućilo davanje kredita Borovu, isplata plaća i daljnje poslovanje.

"Vatrogasna mjera je data, ona je nužna, ali ta vatrogasna mjera je i suvišna i nepotrebna ako nema dugoročnog rješenja. Ova Vlada je iznimno ozbiljno pristupila i Borovu, opet najprije zbog proizvodnje, zbog 600 zaposlenih, zbog Vukovara kao simbola Hrvatske, zbog  odgovornosti koje Vlada ima prema čovjeku, prema Hrvatskoj", kazao je Marić.

Naveo je da jedna državna tvrtka godišnje potroši 30 milijuna kuna za oglašavanje, a Borovo nema jedne kune za oglašavanje.

Borovo treba također restrukturiranje i u načinu upravljanja te dokapitalizaciju i privatizaciju, ali opet to ne znači otpuštanje i smanjivanje plaća, nego suštinski promijeniti odnos prema tvrtki, rekao je ministar.

Najavio je da će i Borovo do ljeta ići u dokapitalizaciju po istom modelu kao Petrokemije, ustvrdivši da je ovo u financijskom smislu manje zahtjevan predmet od Petrokemije.

>> Došao je kraj tajkunske privatizacije kojom je hrvatska politička elita stvarala nove bogataše

>> Kolakušić izuzet iz stečajnog postupka protiv Konzuma jer je kritizirao lex Agrokor

Komentara 7

PR
propalismoFranjoskroz
12:36 19.04.2017.

ne mogu se prestati smijati,kako lik koj se prodavao za 200 maraka i večeru da bi nekom dosudio penal ili zaleđe sada ima na upravljanju milijarde kuna državne imovine?Ma kako je to moguće.........

DU
Deleted user
11:51 19.04.2017.

Hrvatska drzava jedan je od vlasnika Petrokemije. Sad pak od ministra slusamo: "ta je kompanija sustavno zapostavljena i odnosom Vlade i odnosom Uprave...mnoge nekompetentne Uprave prolazile su Petrokemijom"?! Pa tko je imenovao te Uprave nego Vlada? Kod nas nitko za nista ne odgovara. Koliko je puta Petrokemija sanirana i u kojem ukupnom iznosu? Koliko su radnici zaradili na spekulativnoj prodaji dionaca, a sad osnivaju Stozer za obranu Petrokemije i traze Vladu RH da reagira i spasi?! A prema pisanju medija iz 2013. tadasnji sef Petrokemije kupio vilu za 8 milijuna funti u najluksuznijem dijelu Londona, susjed mu je princ William. Kad ce Vlada prestati imenovati "nekompetentne" (kako ministar veli) Uprave i Nadzorne odbore koje onda placa i do 250.000 kn godisnje??? Gadljivo cega se sve ovaj napaceni narod naplacao! I nikad dosta!

ŽO
žoržet
13:28 19.04.2017.

bilo je to valjda jasno svima sa zrncem soli u glavi: stvarnim ekspertima i 'stručnjacima', ali i 'običnim' građanima koji u svakodnevnom životu nisu mogli izbjeći biti taocima gazdine megalomanije i pohlepe - od napuhanih konzumovih cijena i ledo-ribe na tisku, preko telefonije i turizma, do privatiziranih poliklinika (zamalo i staračkih domova uz njih) i tko zna čega još sve ne. što je najgore, to familiji nije bilo dosta, pa su nam uz flaširanu i olako 'privatiziranu' izvorsku vodu sve skuplje prodavali i one gadljive 'anđeoske', klepetan-malenovske, hajovske i koeljovske poruke 'ljubavi' i 'dobrote', živeći pritom sami u još objesnijoj i gadljivijoj raskoši na grbačama eksploatiranih radnika i radnica, koji će i sad izvući deblji kraj, ali vjerojatno u velikom broju i dalje glasovati za 'domoljubnu' opciju koja je osmislila pa na temelju tog nebuloznog 'stališkog sna' i provela privatizacijsku pljačku nevjerojatnih razmjera.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije