Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 68
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
FIZIČKI SE SUKOBLJAVAO SA SUSJEDIMA

Je li trebalo bolje nadzirati ubojicu iz Siska? Sve je više uznemirujućih detalja

Neđad Fetić
Foto: Nikola Čutuk/Pixsell
1/12
03.07.2023.
u 13:16

Sukobljavao se sa susjedima koji su ga se očito bojali, možda i zbog ratne prošlosti

Iako je sisačka policija za ubojicu iz sisačkog Kanaka Neđada Fetića Bracana (58) rekla kako „događaji koji su obuhvaćali njega (u prošlosti) nisu upućivali na to da bi bio spreman počiniti ovako teško kazneno djelo“ u javnost izlazi sve više uznemirujućih detalja o tome da Ferićevo ponašanje nije bilo tako nedužno ni u bližoj ni u daljnjoj prošlosti. Sukobljavao se sa susjedima koji su ga se očito bojali, moguće i zbog ratne prošlosti.

Naime, policija je rekla kako je prije 20 i više godina Fetić tek prekršajno procesuiran zbog posjedovanja nelegalnog oružja, no nije spomenula događaje iz 2019. kada je protiv njega podnijela kaznenu prijavu za prijetnju vlasniku susjednog zemljišta, kao ni ranije slučajeve fizičkih sukoba sa drugim susjedima, među kojima i s jednom obitelji koju je uzeo kao metu. U slučaju te prijetnje svjedok nam tvrdi kako nije obavljena pretraga Fetićeve kuće. Ove je subote Bracan očito svjesno osmišljeni napad obavio naoružan s dvije automatske puške i ručnim bombama, a kuće i automobile palio je improviziranim molotovljevim koktelima.

Danas se pojavila i priča o tome kako je sudjelovao u odvođenju sisačkog civila Rade Španovića iz njegova doma u Capragu ratne 1991., nakon čega je Španović ubijen na groblju u obližnjem Komarevu. Od četvorice uključenih, Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu donijelo je 2018. rješenje o provođenju istrage protiv ostale trojice, osim Fetića, koji su bili i uhićeni, a u konačnici su dvojica protiv kojih je nakon istrage optužnica podignuta i osuđena. Upućeni nam tvrde kako Fetića nisu osumnjičili i optužili jer je odvjetništvu bio ključan svjedok.

VEZANI ČLANCI

A naš sugovornik ima primjedbe na odvjetništvo u Sisku.

– Četiri puta zvao sam policiju da me zaštiti od prijetnji dotičnog gospodina koji je sada povukao okidač i ubio i ranio te ljude. Policija je zadnji put podnijela kaznenu prijavu 2019., no odvjetništvo ju je odbacilo. Ovo nije samo tragični događaj nego i sramota za odvjetništvo i cijelu državu. On je taj koji je povukao okidač, no pitam je li još netko kriv što je do toga došlo? – rekao nam je u nedjelju Omega Brdarević koji je s ubojicom iz Kanaka, Neđadom Fetićem, zvanim Bracan (58), imao velikih problema zbog zemlje.

– Tamo sam imao zemlju, nekoć sam i živio tamo, a imao sam s njim stalno problema. Imali su i susjedi, samo nikad nisu htjeli protiv njega svjedočiti. Meni to nije bilo jasno. Policiju zovem, a nitko od njih nije htio reći što je vidio, što je čuo jer su se čovjeka očito bojali. On je i inače problematičan. Susjed koji je ranjen imao je fizičke sukobe s njime, imali su postupke zbog toga. Godine 2019. ja sam podnio kaznenu prijavu, podnijela ju je stoga i policija i ona je ekspresno odbačena, za dva mjeseca, od državnog odvjetništva – govori Brdarević koji je nekoć bio vlasnik zemlje preko puta kuće Bracana.

VIDEO Pogledajte privođenje ubojice iz Siska

– Sad ta zemlja pripada sestrama, no u to vrijeme ja sam bio suvlasnik i radio na toj zemlji. Četiri puta zvao sam policiju, oni su dolazili na teren i svaki put sam im objasnio i rekao da mi prijeti. I tada su oni njega, 18. veljače 2019., uhitili, meni su rekli da ne dolazim taj jedan dan, on je prenoćio u zatvoru, ispitali su ga i pustili. No, zašto mu nije kuća bila pregledana ima li oružje, tad mu je i otac još bio živ? A bio je već osuđen zbog nelegalnog oružja, tada je imao i zabranu pristupa tom jednom susjedu. I nisu pregledali ima li oružje tada, a prijetio je smrću – napominje Omega Brdarević koji nam je dostavio i preslik dokumenta Općinskog odvjetništva u Sisku kojim je odbačena kaznena prijava za prijetnju koju je 18. veljače 2019. protiv Nedžada Fetića podnijela sisačka policija.

Odbacivanje je datirano 30. travnja 2019. Prema spisu, Brdarević je nakon niza prijašnjih sukoba s njim vidio Neđada na svojoj zemlji kako pali motornu pilu. Nakon što ga je pitao što radi na njegovoj zemlji Neđad ga je opsovao, odgurnuo i zaprijetio mu smrću. Nakon toga Omega je nazvao policiju. Policija je uhitila Neđada koji je na ispitivanju negirao da mu je prijetio, ali je policija nakon Omegine prijave podnijela kaznenu prijavu.

GALERIJA Svjedoci strave u Sisku: Pucao je po ulici, sve je blokirano, u gradu vlada panika

Neđad Fetić
1/6

Tadašnja zamjenica Općinske državne odvjetništva Mihaela Rastovac odbacila je kaznenu prijavu bez saslušanja jer „iz spisa proizlazi da osumnjičenik negira navode žrtve da bi mu prijetio, a nema osoba koje bi potvrdile navode iz kaznene prijave ili imale korisna saznanja.“

Prema tvrdnjama susjeda, i otac ubojice osuđen je zbog ubojstva čovjeka, još u vrijeme bivše Jugoslavije, a sam Fetić sudjelovao je u odvođenju srpskog civila Rade Španovića 6. rujna 1991. te je svjedočio na suđenju koje je završilo presudom za dvije uključene osobe, a sam Fetić pri tome jedini od četvorice prisutnih u automobilu kojim je odveden Španović nije bio niti osumnjičen za njegovo odvođenje i usmrćenje. Iako je, prema svjedočenju, on sam skupini prijavio sumnjivo ponašanje Rade Španovića.

Naime, 6. rujna 1991. uniformirane osobe odvezle su Radu Španovića, radnika Željezare, iz njegova stana u Capragu, pred suprugom, lažno se predstavivši kao policajci. Supruga je prepoznala osobe koje su joj odvele muža, a koje su kasnije osuđene – Hasu Mahmutagića i Mirka Šašu. U automobilu pred zgradom čekali su tada još Neđad Fetić i Štef Gorički. Kada je 2018. podignuta optužnica za taj slučaj, optuženi su bili svi osim Neđada Fetića te su ova trojica tada i uhićena. Protiv Štefa Goričkog nakon istrage optužnica nije podignuta.

Na suđenju je Fetić priznao kako je on uočio „sumnjivo“ ponašanje Španovića koji je, navodno, špijunirao njihove položaje, rekao to svojim suborcima, te su njih četvorica krenula po njega. Na sudu su Fetić, Gorički i Šašo svjedočili kako su mislili da Španovića vode u zapovjedništvo na ispitivanje, a ne u Komarevo, no u kasnijim međusobno suprotstavljenim svjedočenjima sud je došao do zaključka da su Šašo i Mahmutagić to ipak znali i svjesno napravili, dok je Mahmutagić jedini pucao u Španovića te ga usmrtio.

VEZANI ČLANCI

Haso Mahmutagić, koji je i ranije osuđen za ubojstvo iz 1991. još jednog civila srpske nacionalnosti u Sisku Vukašina Zdjelara, i koji je redovno imao problema sa zakonom, osuđen je u konačnici na osam godina, a Mirko Šašo na šest godina.

Rade Španović jedan je od 24 ubijenih sisačkih Srba za čiju je smrt, po zapovjednoj odgovornosti, 2013. godine na 10 godina zatvora osuđen ratni dozapovjednik sisačke policije Vladimir Milanković. U istom slučaju bio je optužen i njegov nadređeni Đuro Brodarac koji je preminuo prije početka suđenja.

Početkom ove godine Općinski sud u Sisku nepravomoćno je presudio kako Vladimir Milanković, ratni zapovjednik policije u Sisku po zapovjednoj odgovornosti osuđen na deset godina zatvora zbog zločina nad civilima srpske nacionalnosti u Sisku 1991. i 1992. , mora isplatiti tužiteljici Republici Hrvatskoj – Ministarstvu unutarnjih poslova, iznos od 20.240,23 € / 152.500,00 kn sa zateznim kamatama te još 18.750 kuna sudskog troška.

VIDEO Pogledajte snimku uhićenja ubojice 

MUP je od osuđenog Milankovića tražio povrat odštete koju je država isplatila obitelji Rade Španovića iz Siska , koji je 6. rujna 1991. odveden od pripadnika Policijske uprave Sisak u nepoznatom smjeru i ubijen hicima iz vatrenog oružja, a njegovo je tijelo nađeno desetak dana kasnije na obali Save u Gušću. Slučaj Rade Španovića bio je uključen u optužnicu po kojoj je Vladimir Milanković osuđen krajem 2013. za ubojstva 24 žrtve te mučenje i zlostavljanje 30-ak drugih. Obitelj ubijenog Španovića pokrenula je tužbu za naknadu štete na temelju te presude, a država je u rujnu 2018. sklopila nagodbu kojom je obitelji isplatila 220.000 kuna, iznos koji je uobičajeno isplaćivan u sličnim slučajevima do tada. Općinski sud u Sisku u svojoj presudi ocijenio je da je pravična naknada 152.500 kuna te taj iznos stavio na naplatu Milankoviću.

VIDEO Užas u Sisku: Pucao iz kalašnjikova i palio kuće, jedna osoba poginula, više ozlijeđenih

Komentara 21

MI
Mikis
14:15 03.07.2023.

takvima je Erdogan financirao đamiju , a oni "reda" rade po hrv. selima

SE
Serđo23
15:47 03.07.2023.

Ne krivite policiju ! Američki policajac smije pucat kada Neđo krene rukom u smjeru pištolja , makar zakopčati šlic , a kod nas tek kada Neđo počne pucat na policiju , ali nakon pregovaranja !

CR
Croatiadobola
15:15 03.07.2023.

Ako su imali prijave prijetnje po život i ako su mu već oduzimali nelegalno oružje onda je netko zakazao u sustavu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije