Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 179
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Oglasio se Davor Filipović

HEP: Nemamo utjecaj na prodaju viškova plina

Zagreb: Pogled na vizure grada okupane suncem
Borna Filic/PIXSELL
05.07.2023.
u 09:45

Dodaju da očekuju daljnje smjernice resornog ministarstva. Da ne trguje plinom, ne prodaje ga i nije nadležan za trgovačke transakcije, u utorak je priopćio i Plinacro, operator hrvatskoga plinskog transportnog sustava.

Hrvatska elektroprivreda (HEP) nema utjecaj na prodaju, cijenu i izbor kupaca viškova plina preuzetog od Ine koji se zbog popunjenosti skladišta automatski odlažu u transportni sustav, navode iz HEP-a na upit Hine.

HEP podsjeća da je Vlada donijela Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije iz rujna 2022., prema kojoj Ina sav plin koji proizvodi u Hrvatskoj mora predati HEP-u i to po cijeni od 41 eura po megavatsatu, što je tada bilo pet puta niže od tržišne cijene.

POVEZANI ČLANCI:

Kako u ožujku ove godine još uvijek nije došlo do osjetnog smirivanja energetske krize, donesena je nova uredba, koja vrijedi za razdoblje od 1. travnja 2023. do 31. ožujka 2024. godine, podsjeća HEP. Ističe da je na temelju nove uredbe HEP nastavio od Ine preuzimati prirodni plin koji se proizvodi u Hrvatskoj, a cijena plina koju HEP preuzima od Ine je regulirana i utvrđuje je HERA.

Preuzetim plinom HEP može raspolagati isključivo u svrhe propisane uredbom, što znači da ga ne smije koristiti i ne koristi ga u druge svrhe, niti za vlastite potrebe, niti za prodaju na tržištu. Kako je podzemno skladište plina popunjeno, viškovi plina preuzetog od Ine automatski se odlažu u transportni sustav. Tim plinom upravljaju operator transportnog sustava i HROTE. HEP nema utjecaja na takvu prodaju plina, niti na cijenu plina niti na izbor kupaca, ističu u HEP-u.

Dodaju da očekuju daljnje smjernice resornog ministarstva. Da ne trguje plinom, ne prodaje ga i nije nadležan za trgovačke transakcije, u utorak je priopćio i Plinacro, operator hrvatskoga plinskog transportnog sustava. Pitanje prodaje viškova plina koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranih cijeni, otvorilo se nakon što je Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot ustvrdio da HEP prodaje taj plin značajno ispod cijene i tako stvara gubitke.

Troskot tvrdi da HEP od Ine nabavlja plin po cijeni od 47,60 eura po megavatsatu, a zatim ga putem Hrvatskog operatora tržišta energije opskrbljivačima prodaje znatno jeftinije, zbog čega u nekim slučajevima dnevno gubi oko 500.000 eura.  Informacije po kojima je HEP samo u lipnju na viškovima plina izgubio 10 milijuna eura u Saboru su u utorak u oporbenim redovima dočekali s kritikom, ali i traženjem odgovornosti i to ne čelnika HEP-a i Ministarstva gospodarstva nego premijera Andreja Plenkovića.

Ministar gospodarstva Davor Filipović u čijem je resoru plinski biznis, za N1 je izjavio da je za trgovanje plinom odgovorna Uprava HEP-a. Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je rekao da je od ministra gospodarstva zatražio da vidi o čemu se radi te da sukladno tome očekuje prijedlog. "Razgovarat ćemo o tome s nadležnim ministrima", rekao je Plenković nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a.

>> VIDEO Milanović: 'Što radi ekipica? Preko tarabe mi baci ime nekog generala kojeg sam ja imenovao u glavni stožer'

 

Ključne riječi

Komentara 6

DU
Deleted user
15:49 05.07.2023.

Vlada je pomagala preko HEP-a kada je bilo najteže građanstvu u iznenadnoj krizi, sada ne treba dopustiti da krokodili iz duboke države upropaste trenutno osiromašeni HEP i prodaju ga jeftino, ispod stola kao svojevremeno - INU.

EJ
ejStef
11:10 05.07.2023.

Nije toliko problem u samoj cijeni plina, već u suludim propisima. Kada je EU donio uredbu da sva skladišta plina moraju biti puna, onda je cijena plina krenula rasti, no kada su se napunila, a plin se nije potrošio, cijena plina na tržištu je pala, a ugovori za kupovinu i dalje vrijede. Stvorili su se ogromni viškovi, otprilike isto kao kada je na svjetskom tržištu cijena nafte otišla u minus... Tako da HEP mora otkupljivati plin i dalje od INA-e, a nema kud s njim. HEP ga ne može direktno prodati i tu onda uskače PPD, koji otkupljuje viškove za ništa i prodaje po cijeni koju je prije dogovorio npr. s gradom... U ovom trenutku, da ne postoje ugovori i pravila, HEP bi ga mogao prodati po višoj cijeni plin, a grad bi ga mogao kupiti po nižoj cijeni... Ovo je umjetno birokratski stvorena zarada, toliko često viđeno u EU, nije to naša specijalnost. Naravno da zarađuju oni koji su blizu vrhu...

JJ
jjurica
10:19 05.07.2023.

Nemate utjecaj? Zašto prodajete plin?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije