Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 5
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
nekoliko odgovora

Evo što sve zasad znamo o omikron soju koronavirusa

Rijeka: Jedan od punktova za BAT testiranje je i na Sveučilišnom kampusu na Trsatu
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
1/3
28.11.2021.
u 15:46

Gdje se već pojavio omikron, što čini varijantu toliko opasnom, kako je mogla nastati i kako se može spriječiti širenje - evo nekoliko odgovora

Kako je nastala nova varijanta virusa?

Čini se da se veliki broj mutacija u varijanti omikron akumulirao u jednom jedinom potezu, kod jedne osobe, što, prema prof. Francois Balloux, direktoru UCL Genetics Institute, sugerira da se varijanta razvila tijekom kronične infekcije kod osobe s oslabljenim imunološkim sustavom - vjerojatno neliječenog pacijenta oboljelog od Side odnosno AIDS-a, piše Deutsche Welle.

Gdje je zabilježena nova varijanta?

Nova varijanta omikron je prvi put zabilježena 11. studenog 2021. godine u Bocvani, odnosno sjeverno od Južne Afrike.

Nova varijanta je sada također otkrivena u Južnoj Africi, naročito u oblasti Gauteng oko Johanesburga i Pretorije, gdje je incidencija trenutno 1200 zaraženih na 100 000. Znanstvenici pretpostavljaju da se u do 90 posto novih slučajeva u Gautengu radi o omikronu. Također je moguće da se nova varijanta već proširila na osam drugih provincija u Južnoj Africi.

Ostali potvrđeni slučajevi širom svijeta također su direktno povezani s Južnom Afrikom. Sve tako zaražene osobe su cijepljene.

U Bavarskoj su u subotu navečer potvrđena dva slučaja zaraze omikron varijantom. Prethodno je već javljeno kako postoji osnovana sumnja infekcije putnika koji je sletio na aerodrom u Frankfurtu. U Češkoj se također ispituje slučaj jedne osobe koja je bila u Namibiji. Nova varijanta je do sada potvrđena i u Italiji, Belgiji, Hong Kongu, Izraelu, Velikoj Britaniji i najvjerojatnije Nizozemskoj.

Kako reagira SZO?

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je u petak novu varijantu koronavirusa B.1.1.529, pod imenom omikron klasificirala kao „zabrinjavajuću”. Krovna zdravstvena institucija EU-a je također ocijenila omikron kao „zabrinjavajući". Ova klasifikacija je signal da je varijanta zaraznija ili da vodi do težih tijekova bolesti.

Koliko je opasna nova varijanta?

Ova nova varijanta zabrinjava istraživače jer ima "ekstremno veliki broj mutacija", odnosno 32 mutacije u spike-proteinu. Usporedbe radi: vrlo zarazna delta varijanta ima osam mutacija.

Sam broj mutacija ne govori ništa o opasnosti varijante. Ali zbog velikog broja mutacija, imune stanice se teže bore - dolazi do takozvanog povlačenja imuniteta - pa i cjepiva postaju manje učinkovita.

Nova varijanta ne mora izazivati teži oblik koronavirusa, ali virus se može još brže širiti i tako preopteretiti zdravstveni sustav.

Kako se boriti protiv širenja nove varijante?

Varijante virusa se ne zaustavljaju na nacionalnoj granici, ali širenje se može obuzdati. Mnoge zemlje za početak ograničavaju zračni promet s Južnom Afrikom.

Ova direktna mjera svakako može odložiti brzo širenje nove varijante. S obzirom na to da su prvi slučajevi u Bocvani zabilježeni sredinom studenog, može se pretpostaviti da je ova vjerojatno vrlo zarazna varijanta već prenesena u druge regije svijeta.

Kako reagiraju proizvođači cjepiva?

Proizvođači cjepiva Biontech (Pfizer) i Moderna već su najavili da će novu varijantu testirati u laboratorijima. Biontech je najavio da se nalazi mogu očekivati najkasnije za dva tjedna. Tada će se pokazati je li adaptacija cjepiva neophodna, ako se ova varijanta proširi na međunarodnoj razini.

Andrew Pollard, jedan od pronalazača cjepiva AstraZeneca, također je uvjeren da bi se cjepiva mogla prilagoditi novoj varijanti na vrijeme – i da su postojeća cjepiva i dalje efikasna.

Postoji li povezanost beta varijantom iz Južne Afrike?

U cijeloj Africi, Južna Afrika je najteže pogođena koronavirusom. Do sada je tamo bilo gotovo tri milijuna slučajeva zaraze koronavirusa, a skoro 90.000 osoba je umrlo od korone ili zbog posljedica zaraze ovim virusom.

Beta varijanta C.1.2. koja je prvi put otkrivena u Južnoj Africi i koju je SZO klasificirala kao zabrinjavajuću jer je vrlo zarazna i cjepiva su manje efikasna protiv nje, bila je odgovorna za te velike brojke.

Tijekom vremena, međutim, još agresivnija delta varijanta se proširila i u Južnoj Africi – kao gotovo svuda po svijetu – i u velikoj mjeri potisnula beta varijantu.

Komentara 10

MU
Mulj
15:57 28.11.2021.

Što se želi postići stalnim strahom i panikom želi se zadržati mjere koje su inače protuzakonite što je plenki i sam rekao pa zbog toga žele izmjene zakona pa zašto država ne postupi po sadašnjem zakonu i privede stožer a premijera smjeni

Avatar StormRaider95
StormRaider95
16:26 28.11.2021.

Odgovor na svako pitanje je -cijepljenje 😏

DU
Deleted user
16:39 28.11.2021.

Bilo bi lijepo i ljudski da se ispricate citaocima za jucerasnje i danasnje teroriziranje omikronom.Svjetske agencije cijeli dan prenose da se radi o izuzetno blagim simptomima kod ovog virusa.Maloprije i Jutarnji. Nekad je ispriku lijepo cuti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije