Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 70
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'INTERVENCIJA JE PROVEDENA STRUČNO'

Crodux odbacuje odgovornost za zagađenje vode u Slavonskom Brodu

Tvrtka Crodux održala konferenciju u vezi onečišćenja vode u Slavonskom Brodu
Foto: Igor Soban/PIXSELL
1/8
13.04.2018.
u 15:02

Odbacuju i tvrdnje kako su prikrivali istjecanje tekućine iz produktovoda te ističu da su nadležne institucije obaviještene istog trenutka i na mjestu događaja bile već za pola sata.

Tvrtka Crodux odbacila je u petak odgovornost za zagađenje vode u Slavonskom Brodu, odnosno vodocrpilišta Jelas  kao posljedica istjecanja tekućine iz produktovoda prigodom probe na nepropusnost 30. ožujka, jer, kako tvrde, nema ni teorijske mogućnosti da se onečišćujuća tvar (benzin) mogla pojaviti u zdencima, vodospremniku i vodovodnoj instalaciji u roku od 48 sati.

Iz Croduxa odbacuju, kako tvrde, sve insinuacije i netočne informacije plasirane u medijski prostor da su se s terena odvozili deseci tisuća litara izlivene nafte te da se sanaciji pristupilo neodgovorno i nepropisno.

Odbacuju i tvrdnje kako su prikrivali istjecanje tekućine iz produktovoda te ističu da su nadležne institucije obaviještene istog trenutka i na mjestu događaja bile već za pola sata.

Tvrde kako je intervencija provedena stručno, na propisan i siguran način, bez štete za ljude, okoliš i imovinu i da o svemu postoji dokumentacija dostupna nadležnim tijelima.

Na konferenciji za novinare naveli su kako je uzrok istjecanja tekućine iz produktovoda oštećenje cijevi staro više desetaka godina te dodaju kako je iz cjevovoda ispražnjen zaostali benzin te kako se potvrdila opravdanost ispitivanja produktovoda.

Podsjećaju kako se mjesto izlijevanja nalazi u 3. zoni vodozaštite udaljeno 2,6 kilometara od najbližeg zdenca odnosno 1,6 kilometara od najbliže granice 2. vodozaštitne zone. Prema tome onečišćujuća tvar koja je istekla 28. ožujka nije se niti teorijski mogla pojaviti u bunarima vodocrpilišta Jelas u roku od 48 sati, tvrde u Croduxu.

Rezultat analize Croatiainspekta pokazuje da je onečišćujuća tvar iz cjevovoda motorni benzin kvalitete iz 1990.  u kojemu je pronađeno 2,7 posto benzena, a koji uopće nije pronađen niti u jednom uzorku vode, napominju iz Croduxa.

Navode kako su rezultati uzorkovanja tla dokazali da je do onečišćenja tla u dubinu došlo uslijed istjecanja tekućine iz produktovoda na usko ograničenom krugu ne većem do 10 metara te da izvan njega nema onečišćenja u dubini budući da se radi o glinenom nepropusnom tlu.

Direktor Crodux energetike Branko Radošević izvijestio je kako je ta tvrtka  pokrenula sudski postupak u kojem će dokazati svoju nevinost, zaštititi dokaze i osigurati se za eventualnu parnicu. Ustvrdio je kako je bilo ometanja sanacije i neovlaštenog ulaska u prostor pod istragom te da su stoga zatražili da se postupak provodi pod nadzorom suda i policije. Naveo je kako su u dva navrata prošli cijelom trasom produktovoda i utvrdili kako nema tragova istjecanja ili isparavanja iz produktovoda. 

Odgovarajući na upit o uzrocima zagađenja vode, Radošević je rekao kako je to pitanje za nekoga drugoga te ponovio kako istjecanje iz produktovoda nije uzrok zagađenja. Naveo je kako je produktovod 1971. stavljen u funkciju i da je zatvoren 1990., a da su 80-tih godina prošlog stoljeća , 4 njegove dionice prenamijenjene u plinovode osim dionice do Slobodnice do Rafinerije nafte Brod koja je ostala izvan funkcije kao "mrtva cijev" pa se stoga i pristupilo njezinom ispitivanju i provedena je proba na nepropusnost.

Direktor Crodux investicija Milan Vranešić rekao je kako su već prvog dana znali o čemu se radi, ali da nisu mogli odmah elaborirati, no da se u javnosti pojavilo puno nestručnih informacija te da su najveći gubitnici građani Slavonskog Broda koji su izgubili povjerenje u institucije zbog paušalnog pristupa i izjava. 

Hidrogeolog Darko Mayer ustvrdio je:

- Mogu vam sigurnošću reći da  onečišćenje koje je došlo u vodocrplište Jelas nije došlo iz podzemlja.

Dodao je da se onečišćenje pojavilo naglo i naglo i nestalo, iako bi bilo za očekivati da postupno raste i pada. Iznio je i zanimljiv podatak da je koncentracija ugljikovodika u vodi na slavini u obližnjem kafiću bila veća nego u vodospremi odakle se opskrbljuje vodom. Također je rekao kako s obzirom da se produktovod nalazi u nepropusnom glinenom tlu, sadržaj koji bi iscurio bi se vjerojatno zadržao u jarku  u kojem se nalazi produktovod.

Tvrtka Crodux održala konferenciju u vezi onečišćenja vode u Slavonskom Brodu
1/22

 

Ključne riječi

Komentara 6

Avatar siva_sova
siva_sova
17:19 13.04.2018.

niko nije kriv kao i za sve u ovoj državi, treba samo glasati za hdz i to je to...

Avatar milidobrović
milidobrović
15:22 13.04.2018.

zbilja, a zašto je onda policija branila pristup mjestu sa kojeg je odvoženo kontaminirano zemljište, ( valjda su se bojali da građani ne zapale 100 l nafte koju je zemlja već upila i dođe do još veće katastrofe,,, jadno, jadno , jadno

DU
Deleted user
16:45 13.04.2018.

Odbacuju odgovornost na mjesto gdje se zagađenje dogodilo ili negdje drugdje gdje ce policija pronaci odgovornost.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije