Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 177
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
BAROMETAR RIZIKA

U top 10 i manjak radne snage

Radnici
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
16.01.2019.
u 10:16

Najopasnije su promjene zakonodavnog i regulatornog okvira

Zastoji u poslovanju i cyber rizici glavne su globalne opasnosti za biznis u 2019.; uz poremećaje u kanalima opskrbe, zbog skandala s povredom privatnosti i zlouporabom podataka, izloženost IT-ja postaje glavna briga kompanija, posebno nakon uvođenja strožih pravila o zaštiti podataka u Europskoj uniji i drugim zemljama. Među mega-rizicima tim je prijetnjama po 37 posto glasova dalo 2415 stručnjaka iz 86 zemalja koliko ih je sudjelovalo u Allianzovu osmom godišnjem istraživanju o globalnim poslovnim rizicima.

Klima sve veća prijetnja

Posljedica su im sve veći troškovi, između ostalog i od sudskih sporova zbog povrede osobnih podatka, pa izazivaju veću zabrinutost od požara i prirodnih katastrofa koje su na trećem mjestu s 28 posto glasova. Slijede opasnosti od promjene legislative i regulative, što uključuje i ekonomske sankcije, protekcionizam, probleme oko Brexita i moguće dezintegracije eurozone. Na petom su mjestu promjene na tržištu zbog njegove volatilnosti, intenziviranja konkurencije i ulaska novih igrača, disruptora, a nakon toga visoko su rangirani i požari i eksplozije. Novih se tehnologija i umjetne inteligencije, blockchaina, poslovnjaci također jako plaše i svrstavaju ih na sedmo mjesto, odmah ispred klimatskih promjena koje su ove godine, uz nedostatak adekvatne radne snage najviše skočile na ljestvici rizika. Nedostatak radnika s vještinama prvi je put ušao među deset top rizika, a ispred njega je još strah od narušavanja reputacije i vrijednosti brenda. I u Hrvatskoj je problem radne snage ušao u top 10, a prvorangirani su, kao i prethodne dvije godine, rizici vezani uz promjene zakonodavnog i regulatornog okvira. Dobili su gotovo jednako glasova kao i lani, no ipak su percipirani kao manji rizik nego 2017. kad su imali 57 posto glasova. Ove nam godine po rangu tog rizika “konkurira” Velika Britanija, zbog Brexita. Na drugom su mjestu makroekonomski rizici, kao i lani, slijede prirodne katastrofe, dok je sa sedmog na četvrto mjesto poletio rizik od požara i eksplozija. Povećao se i strah od cyber incidenata, koji su na petom mjestu; dijele ga s bojazni od novih tehnologija.

O prijetnjama biznisu izjašnjavali su se glavni izvršni direktori, risk menadžeri, brokeri i stručnjaci za osiguranje. Ovi zadnji kao mjere ublažavanja prijetnji i posljedica predlažu nova rješenja upravljanja rizicima, analitičke alate i inovativna partnerstva.

Štete 600 mlrd. $ godišnje

Najbrže rastući strah je upravo onaj od cyber kriminala čije štete trenutačno dostižu golemih 600 milijardi dolara godišnje, dok su 2014. bile 445 milijardi. Triput su veće od gubitaka od prirodnih katastrofa čiji je desetogodišnji prosjek 208 milijardi dolara. Lani su gubici od prirodnih havarija bili nešto manji – oko 150 milijardi dolara. Svijest od posljedica klimatskih promjena sve više raste i imat će, upozoravaju u izvješću, značajne posljedice na regulaciju i odgovornost, s obzirom na strogo određene ciljane vrijednosti emisija i nove zahtjeve u pogledu izvještavanja, a razvoj tehnologija i demografske promjene enormno povećavaju i potrebe za kvalificiranom radnom snagom.

– Ljudski kapital postao je rijedak resurs u području digitalnog gospodarstva, umjetne inteligencije, znanosti o podacima ili upravljanju graničnim rizicima: reputacijskim i cyber rizikom – prokomentirao je Ludovic Subran, zamjenik glavnog ekonomista Allianza.  

Zakoni i propisi koji su se promijenili od 1. siječnja

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije