Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 48
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
TKO VJERUJE STOŽERU?

Novo istraživanje: Evo što Hrvati misle o lockdownu i žele li njegovo uvođenje

Građani Rijeke na dan najvećeg broja oboljelih nose zaštitne maske i posjećuju terase kafića
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
1/7
07.11.2020.
u 18:52

Mjera koju su također uvele neke države, a to je novčano kažnjavanje za nenošenje maske ili neispravno nošenje - 60 posto ispitanika zaziva kažnjavanje dok se nešto iznad 37 posto tome protivi (37,3 posto).

Promocija plus ekskluzivno za RTL provela je istraživanje na 1300 ispitanika u kojem su odgovorili na pitanja vjeruju li Nacionalnom stožeru, kojima članovima i stručnjacima najviše, ali i podržavaju li strože mjere i lockdown.

Vjeruju li građani Stožeru?

Istraživanje pokazuje da stariji građani imaju više povjerenja nego mlađi. Najviše ispitanika, 36 posto, poručuje da imaju povjerenja u rad i mjere Nacionalnog stožera ali uz rezerve i prema mjerama i prema postupcima. Trećina građana u Stožer ima ili malo (18 posto) ili nimalo (15,2 posto) povjerenja dok veliko (15,4 posto) ili potpuno (13,8 posto) povjerenje Stožeru daje nešto manje od 30 posto građana. Kako je istraživanje provedeno u cijeloj Hrvatskoj vidljivo je da Istrijani imaju najviše povjerenja, a Slavonci najmanje.

Kome građani najviše vjeruju?

Alemka Markotić (23,5 posto), koja se u posljednje vrijeme rjeđe pojavljuje u medijima, prvi je izbor, ali vjeruje joj manje od četvrtine svih ispitanika. Ministru zdravstva Viliju Berošu (20,7 posto), koji je na proljeće bio najpopularniji političar,  još manje - nešto iznad petine. Treći je izbor Ivan Đikić (16,7 posto) koji nije član Stožera, a vidimo uživa dvostruko više povjerenja od Krunoslava Capaka (8,4 posto), glavnog epidemiologa Stožera, s kojim se javno sve glasnije razilazi u stavovima.

Ostalim stručnjacima iz Stožera i izvan njega građani još manje vjeruju. Miroslavu Radmanu (4,2 posto) nešto iznad 4 posto, Gordanu Laucu (2,3 posto) dvostruko manje. Tek nakon toga je šef Nacionalnog stožera, ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade. Premijer u Davora Božinovića  ima najviše povjerenja dok mu, prema istraživanju, vjeruje tek 2 posto ispitanika. Da ne vjeruju baš nikome poručuje više od 15 posto građana. Svim ostalim članovima Stožera i znanstvenicima koji javno iznose stajališta o koroni vjeruje manje od 2 posto Hrvata.

Ocjene mjera Stožera

Da su one potpuno pogođene dominantan je odgovor - 41,9 posto. Nešto je manje onih koji smatraju da su nedovoljne (35,9 posto) dok sadašnje mjere Stožera pretjeranima (17,7 posto) ocjenjuje gotovo 18 posto ispitanika.

Koje mjere bi uveli građani?

Zatvaranje noćnih klubova (75,4 posto) zagovara više od 75 posto ispitanika, dvadesetak posto tome se protivi (22,7 posto). Oko zatvaranja kafića Hrvati su podijeljeni, ali više je protivnika zatvaranju - 56 posto. Još dominantnije 'ne' vidljivo je i kod pitanja zatvaranja restorana (61,9 posto).

Građani se protive obustavi rada vrtića kao i prelasku na on-line nastavu osnovnih i srednjih škola, isto misle i o radu fakulteta. Najviše je protivnika zatvaranja vrtića - gotovo 80 posto (79,6 posto). 75 posto ne želi obustavu nastave u osnovnim školama, gotovo 70 posto u srednjima (67,3 posto).

Opcije koje premijer zasad odbacuje - ne žele ni građani. Uvođenju policijskog sata, što zaziva koalicijski partner Radimir Čačić, protivi se gotovo 75 posto ispitanika (73,8 posto). Djelomični lockdown odnosno djelomično zatvaranje zagovara gotovo 40 ispitanika (36,8 posto) ali protivnika je više - gotovo 60 posto (56,4 posto). Opći lockdown želi 16,1 posto ispitanika dok se potpunom zatvaranju (78,8 posto) protivi gotovo 80 posto Hrvata!

Kazne za nenošenje maski

Mjera koju su također uvele neke države, a to je novčano kažnjavanje za nenošenje maske ili neispravno nošenje - 60 posto ispitanika zaziva kažnjavanje dok se nešto iznad 37 posto tome protivi (37,3 posto).

Ni ovo kao ni dodatno pooštravanje mjere zasad nije na stolu no idućeg tjedna produljuju se aktualne hrvatske korona mjere. Od novih opcija zasad je najavljena jedino mogućnost dodatnog ograničavanja javnog okupljanja.

Istraživanje je agencija Promocija plus provela od 2. do 6. studenog na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/- 2,7 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.

VIDEO: Mogu li se simptomi koronavirusa pojaviti i odmah nestati?

Ključne riječi

Komentara 23

IM
Immanuell
22:08 07.11.2020.

Ako pređemo 50 mrtvih u 24 sata, kao npr BiH jučer, treba uvesti lockdown, ograničiti kretanje, uvesti ponovo e propusnice kao proljetos i zatvoriti granice za ulaz u i izlaz iz zemlje za sve što ne predstavlja teretni promet. Ljude ne treba pitati na ulici što misle o tome ili provoditi referendum, nego silom represije ako treba, provesti zaključavanje u djelo. Tko se bude bunio, postoje vodeni topovi, suzavac, kihavac, gumeni meci i pendrek. To je jedini način da se ograničena rulja koja jednostavno ne može shvatiti jer za to nemaju prostora u glavi, dovede u red. To je jezik koji razumiju. Strogi lockdown treba trajati cca 2 mjeseca dok se korona gotovo ne iskorijeni. Po isteku 2 mjeseca, treba polako popuštati mjere, ne prebrzo da ograničena rulja ipak shvati kako više ne smije živjeti kao prije kad smo došli do potencijalnih 50 mrtvih dnevno. Tako se prije provođenja zaključavanja to treba otvoreno reći narodu. Tko shvati, shvati. Tko ne shvaća ili ne želi shvatiti, shvatit će silom. Tako se to radi, a ne pitat čika Dragu i tetu Maricu koji se jedva znaju potpisat, šta misle o lockdownu izazvanom svjetskom epidemijom korona virusa.

MM
Mmaarrina
12:20 08.11.2020.

1300 ispitanika??? Sjetimo se anketa za izbore...osobno puno mi je mjerodavnije znati što ljudi oko mene misle ..a vecina se slaze da se epidemijom ne upravlja vec mjesecima...da se pustilo da se građani ponasaju kako zele..da se pustilo virusu da se apsolutno proširi i da je vlada jedina odgovorna...a ima svoje pijune Lauca Bakica Capaka Fuksa Simetinku i mnoge druge.Ide se kontra znanosti i kontra prakse drzava koje se puno bolje nose sa ovom nevoljom..forsira se spominjanje zakljucavanja...u smislu da sve stane...strasi ljude " glađu" i gubitkom radnih mjesta a cinjenica je da ni jednu mjeru prije toga nisu uveli na vrijeme niti osigurali provođenje...doveli do ovoga sto je sad ...bez " zakljucavanja da sve stane" dade se djelovat ali ne zele.

DU
Deleted user
11:38 08.11.2020.

njihova ciljana politika je pogubna za Hrvatske građane kao i sve što su do sad radili-- uništili.. kad će odgovarat pred narodom

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije