Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 33
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Glavni tajnik UN-a

Grabar-Kitarović uputila pismo Ban Ki-moonu: 'Presuda Šešelju opasan je presedan za druge oružane sukobe'

kolinda grabar kitarović
Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
19.04.2016.
u 17:22

Kao predsjednica Republike Hrvatske duboko sam razočarana i zabrinuta prvostupanjskom presudom Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u slučaju Šešelj, stoji u pismu koje je predsjednica uputila

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović uputila je u ponedjeljak pisma glavnom tajniku Organizacije ujedinjenih naroda Ban Ki-moonu, predsjedniku Opće skupštine UN-a Mogensu Lykketoftu i predsjedniku Vijeća sigurnosti UN-a Liu Jieyiju,  u povodu prvostupanjske presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u slučaju Šešelj.

Pisma su dostavljena u New Yorku i bit će proslijeđena svim državama članicama Organizacije ujedinjenih naroda kao dokument Opće skupštine i Vijeća sigurnosti te su o tome danas popodne u Uredu predsjednice obaviješteni i veleposlanici zemalja članica EU i NATO-a u Republici Hrvatskoj.

Pismo glavnom tajniku Organizacije ujedinjenih naroda prenosimo u cijelosti:

„Poštovani gospodine glavni tajniče, 

Kao predsjednica Republike Hrvatske duboko sam razočarana i zabrinuta prvostupanjskom presudom Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u slučaju Šešelj. Potpuno sam pritom svjesna da je nadležno sudsko vijeće MKSJ neovisno u svom postupanju i odlučivanju te da je riječ o prvostupanjskoj presudi donesenoj većinom glasova tročlanog vijeća podložnoj konačnoj ocjeni žalbenog vijeća. 

Ipak, gospodine glavni tajniče, sasvim je jasno kako je ova presuda ne samo protivna temeljima i svrsi MKSJ, osnovanog 1993. Rezolucijom vijeća sigurnosti UN-a 827, već je i duboko štetna za proces uspostave trajne pomirbe i nacionalne i vjerske snošljivosti na prostoru jugoistoka Europe. 

Istodobno, valja tome i dodati činjenicu kako je 13. listopada 2015. tadašnji predsjednik MKSJ Theodor Meron Vijeću sigurnosti uputio pismo u kojem izvješćuje o ozbiljnom propustu Republike Srbije da poštuje svoje međunarodne obveze, a slijedom činjenice kako Srbija nije sudu izručila troje svojih državljana optuženih pred MKSJ zbog zastrašivanja i potkupljivanja svjedoka u slučaju Šešelj. U kojoj je mjeri takvo postupanje narušilo vjerodostojnost i kvalitetu svjedočenja, možemo samo nagađati, no neosporna je činjenica kako su važni svjedoci u slučaju Šešelj bili zastrašivani, potkupljivani i ometani u svjedočenju. U tom kontekstu prvostupanjska presuda dodatno je pravno upitna i s motrišta njezine vjerodostojnosti sasvim kompromitirana.

Očekujemo ne samo da Srbija u potpunosti surađuje s MKSJ, nego i da se prestane ignorirati činjenica da se spram svjedoka u slučaju Šešelj postupalo na nedopušten način i u mjeri da je MKSJ našao potrebnim podići optužnicu protiv za to odgovornih.

Istodobno, ova je presuda vrlo opasan presedan za sve druge oružane sukobe u kojima se vojni ciljevi nastoje ostvariti provođenjem genocida i etničkog čišćenja temeljem nacionalističke ili rasističke ideologije i zločinačko-huškačke propagande. 

Oslobađanje Vojislava Šešelja – utjelovitelja nacionalne i vjerske nesnošljivosti, simbola progona i etničkog čišćenja u Republici Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Vojvodini (Republici Srbiji) te podstrekača stvaranja „velike Srbije“ silom i zločinima, potpuno je protivno ranijim činjenično-pravnim utvrđenjima mjerodavnih vijeća MKSJ s obzirom na oružani sukob na području Republike Hrvatske te predstavlja apsolutno nepoštivanje žrtava i njihovih patnji koje još uvijek intenzivno traju. 

Ova je presuda u hrvatskoj javnosti izazvala konsternaciju, ali, posljedično, i duboko razočaranje u sam MKSJ koji se u ovom slučaju pokazao očito neotporan na zloporabu međunarodnog javnog i kaznenog prava. Ono će, isto tako, negativno djelovati na mir, pomirenje i dobrosusjedske odnose u širem području jugoistočne Europe i svim kriznim žarištima svijeta. Ovom prvostupanjskom presudom jednog sudskog vijeća duboko je poljuljano povjerenje u MKSJ i razloge zašto ga je Vijeće sigurnosti UN-a osnovalo. 

Moja zemlja Hrvatska još je za vrijeme rata i otvorene agresije na Hrvatsku 1991. snažno podržala i pozdravila osnivanje MKSJ i od samog početka naglašavala njegovu osobitu važnost te iskreno i aktivno surađivala s njime.

Dodatno, MKSJ i njegov rad od velikog je značaja za ukupni razvoj međunarodnog kaznenog pravosuđa. Ovakva presuda stvara negativni presedan čije posljedice mogu izaći izvan okvira samog MKSJ i kontaminirati ukupnu percepciju svjetske javnosti o značenju, dosezima i smislu međunarodnog kaznenog prava.

U kontekstu svega napisanog molim, gospodine glavni tajniče, da posebnu pozornost posvetite uspješnom završetku rada MKSJ, istodobno vodeći računa o temeljnim razlozima njegova osnivanja te posebice poštivanju prava žrtava. U tim ćete nastojanjima svakako imati moju punu potporu i potporu Republike Hrvatske.

Izvolite primiti, gospodine glavni tajniče, izraze mojeg osobitog poštovanja.“

Kolinda Grabar-Kitarović

>>Šešelj traži novu putovnicu: 'Obećao sam Kolindici da ću prvo ići kod nje'

>>Oslobađajuća presuda Šešelju sramotan poraz međunarodnog kaznenog prava

Komentara 68

ME
melinda
18:02 19.04.2016.

E Kolinda nemoj sramotiti nas postene Hrvate svojim glupostima.Pa kada su nase osumnjicene oslobadali iz Haga ,onda su to za tebe heroji, a kada oslobode druge nacionalnosti onda se bunis.Budimo posteni prema svim oslobodenim osumnjenicima i nemojmo se praviti najposteniji i najbolji jer smo svi isti ,zahvaljujuci zlotvorima Milosevicu i Tudmanu koji su to sve dogovorili....

Avatar Grobar_Baranja
Grobar_Baranja
20:45 19.04.2016.

Koji autogol. Pa nije Ban Ki-moon sudija pa da se njemu piše pismo "želim da ga osudite". Postoji sud, postoje dokazi, a i kog vraga izazivati Šešelja koji je stručnjak u vređanju.

DU
Deleted user
18:50 19.04.2016.

...ako Ban ne ucini nista, Vuk ce sigurno...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije