Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 133
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Dužni k’o Grčka

Duboka grčka kriza dovela u pitanje opstanak Unije

grčka
VL
Autor
Hrvoje Dečak
26.06.2011.
u 17:27

Iako je britanski premijer Cameron obećavao da Britanci neće plaćati grčke dugove, potajno je nagovarao banke da se odreknu golemih svota

Britansko ministarstvo financija urgirat će kod poslovnih banaka da prihvate multimilijunske gubitke samo da bi podržale europske planove za sprečavanje katastrofe grčkog financijskog sustava, piše britanski Guardian. Unatoč uvjeravanjima britanskog premijera Davida Camerona da porezni obveznici Ujedinjenog Kraljevstva neće plaćati grčke gubitke, dužnosnici su radili iza scene kako bi uvjerili britanske banke da zadrže grčke obveznice i spriječe potencijalnu globalnu krizu. Naime, banke na Otoku drže grčke obveznice u vrijednosti od oko 2,5 milijarde funti.

Jedna ideja, koju je predložila Njemačka, jest ona da se uvjeri banke neka zamijene grčke obveznice za zajmove kad one dospiju. Takozvano meko restrukturiranje pomoglo bi Ateni da smanji goleme probleme.

No, duboka grčka kriza s dugovima povećala je strahove od dezintegracije EU. Veteran summita Unije Norbert Schwaiger službovao je 34 godine u Bruxellesu. Umirovljen je 2003., a proteklog tjedna ponovno se zatekao u Bruxellesu i zaključio da se tamo dosta toga promijenilo.

“Povijesna ideja europskog ujedinjenja pomalo blijedi”, kazao je o dojmovima. “Kad smo počinjali, novu Europu gradile su Njemačka, Francuska i zemlje Beneluxa, želeći spriječiti neprestane ratove među europskim zemljama u prošlosti. Tadašnji naraštaji Nijemaca bili su posramljeni zbog Hitlera i iskreno su upregnuli sve snage da pomognu izgraditi sigurnu Europu i njezino sigurno gospodarstvo. Htjeli su da Europa bude njihova domovina”, govori Norbert Schwaiger.

Iz njegove perspektive, jedan od razloga zašto je Europi ponestalo ideala jest protok vremena. Kod mlađih generacija Nijemaca izgubio se osjećaj krivnje, a ojačalo je samopouzdanje nakon ujedinjenja Njemačke. Sve u svemu, izvorni raison d’être europske ideje iščezava, a Njemačka je sve manje voljna biti neupitni branitelj te ideje...

Ključne riječi

Komentara 13

OB
-obrisani-
17:50 26.06.2011.

Njemacka zahtjeva da sve clanice EU pomazu Grckoj ( to ceka i Hrvatsku ako udje). Britanija je to ( javno) odbila.........A kad ce i kojim nacinom sav taj dug zemalja clanica EU ( i svijeta) biti otplacen ??????????? Vanjski dug Britanije je $10.5 trilijuna, Njemacke$ 4.5 trilijuna, Francuske $4.4 trilijuna,Italije $ 2.3 trilijuna,Nizozemske$ 2.3 trilijuna,Spanjolske $ 2 trilijuna,Luksemburga $2 trilijuna,Irske $1.8 trilijuna, Belgije $1.3 trilijuna,Svicarske 1.3 triljuna, ,Austrije $ 753 bilijuna, Svedske $ 600 bilijuna,Norveske $548 bilijuna , Portugala $ 500 bilijuna, Danske $493 bilijuna, Grcke $419 bilijuna,Portugala $400bilijuna, Finske $ 366 bilijuna, Poljske 201 bilijun ,Madjarske $ 126 bilijuna,Rumunjske $ 97 bilijuna,Bugarske $ 55 bilijuna................... Hrvatske $47 bilijuna( milijardi).......... Srbije $33 bilijuna, BiH $ 10 bilijuna,Island $1.3 bilijuna ,itd,itd,itd.

Avatar lola lola
lola lola
17:56 26.06.2011.

S obzirom da svatko svakome duuje trebali bi svi prelomiti dugove.

OB
-obrisani-
17:46 26.06.2011.

potajno je nagovarao banke >>>>>>>>>>>>> ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a ja naivan cjelovremeno vjerovao kako na zapadu caruje demokracija i kako tu nema zakulisnih igara

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije