Hrvatska (1)
1/5
20.01.2012.
u 21:01

Hrvatski rukometaši u 3. kolu EP-a u Srbiji pobijedili su Norvešku 26:20. S tom su pobjedom u Novi Sad, u drugi krug, prenijeli četiri boda. Sljedeću utakmicu igramo protiv Španjolske u nedjelju

Hrvatska ide u drugi krug Europskog prvenstva s maksimalnim učinkom, prenosi četiri boda i ima sjajnu startnu poziciju za nastavak natjecanja u Novom Sadu.

Balić morao rano u igru

Treću pobjedu Hrvatska je uhvatila protiv Norveške u vrlo zanimljivoj utakmici u kojoj su obrane bile bolji dio obje momčadi, pogotovo Hrvatske, a i vratari su bili sjajni. O tome dovoljno govori podatak da Norvežani nisu u otvaranju utakmice zabili pogodak više od šest minuta!

Doduše, nisu ni naši briljirali u napadu, u tom su periodu postigli samo dva pogotka. I opako su razbranili Erevika koji je skidao ‘zicere’ kad su sami na njega izlazili naši igrači. Srećom, i Mirko Alilović opet je imao svoj dan, uz veliku pomoć obrambenog bloka (5+1) primio je u prvih 11 minuta samo jedan pogodak.

Kako je dotad Erevik skupio 11 obrana, bilo je jasno da nam napad ne funkcioniran najbolje pa je Slavko Gluža ranije nego na prethodne tri utakmice posegnuo za Ivanom Balićem.

Ubrzo je sve krenulo na bolje i u napadu, nakon 20 minuta Hrvatska je nakon kontre i pogotka Štrleka otišla na četiri pogotka razlike, pa sve to do odmora podigla na pet. Tih 13:8 nakon prvih pola sata rezultat je koji se dugo nije dogodio našoj reprezentaciji.

Posljednji put na nekom velikom natjecanju Hrvatska je tako malo pogodaka primila još 1996. na Europskom prvenstvu u Španjolskoj, tada je u Sevilli primila samo sedam pogodaka u jednom poluvremenu, u susretu za peto mjesto s Češkom.

U nastavku su se Norvežani dobro držali, nisu dopuštali da Hrvatska pobjegne na još veću, nedostižnu razliku. Uspjeli su smanjiti i na opasna, samo tri pogotka zaostatka.

Dvaput dobili Španjolsku

No, opet je brzo sve došlo u mirnije vode, Golužini igrači držali su uglavnom stalno pet do osam pogodaka prednosti i mirno utakmicu privodili kraju. Sjajna igra, sjajna obrana, takva Hrvatska može i do zlata!

Sad slijedi drugi krug u Novom Sadu, u novoj skupini (novi suparnici su Španjolska, Francuska i Mađarska) Hrvatska je vodeća jer jedina ima četiri boda. I odmah na otvaranju sudarit će se sa Španjolskom koja je bila prva u svojoj skupini. A Hrvatska ju je nedavno dvaput pobijedila u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2014...

Najbolji u našoj reprezentaciji bio je Čupić sa šest pogodaka, Buntić je zabio četiri, a Lacković, Štrlek i Horvat po tri.

Tijek utakmice

Drugo poluvrijeme:

Kraj utakmice, Hrvatska pobijedila Norvešku 26:20

59' 26:18 Buntić zabio treći gol

58' 25:18 Ničević pogodio iz sedmerca, Norvežani igraju s dva igrača manje

57' 24:18 Horvat zabio treći gol na utakmici

54' 23:18 Čupić zabio šesti pogodak, ponovo iz sedmerca

53' Norvežani zabili tri pogotka zaredom (22:18)

50' 22:15 Bičanić zabio prvi gol na utakmici

49' 21:15 još jedna pogodak Buntića, ovaj put sa crte

48' 20:15 Čupić zabio i peti sedmerac

46' 19:14, drugi pogodak Buntića

45' Norvežani su zabili dva gola zaredom (18:14)

42' 18:12 Čupić zabio i četvrti sedmerac

41' Dobro smo odigrali u obrani i primorali Norvežane na pogrešku

40' 17:12 vodi Hrvatska, Buntić prošao i zabio

39' 16:12 Balić zabio za četiri gola prednosti

38' Norvežani zabili treći gol zaredom

36' Norvežani su zabili s igračem manje, pa iz kontre još jedan (15:11)

35' Udarac Buntića nije prošao

33' 15:9 Novi pogodak Lackovića, treći na utakmici

32' 14:9 Lacković vrati za pet razlike

31' Norvažani imali napad cijelu minutu i na kraju su zabili (13:9)

Prvo poluvrijeme:

30' 13:8 vodi Hrvatska. Horvat zabio drugi gol

30' Norvežani su uspjeli smanjiti iz sedmerca (12:7), Goluža u pozvao minutu odmora

29' 12:6 Ninčević iz kontre zabija za šest razlike

27' 11:6 vodi Hrvatska. Napokon je prošao Duvnjak

26' 10:6 Kopljar zabio prvi prvi gol

25' Ponovo sjajne obrane vratara

23' 9:5 Horvat iz kontra udara zabija pogodak, norveški izbornik zove minutu odmora

22' 8:5 Vratari ponovo blistaju, no Lacković nalazi put lopti u mrežu za tri razlike

20' U dvadeset minuta Norvežani su nam zabili samo četiri gola (7:4)

19' 7:3 Štrlek je zabio

18' 6:3 vodi Hrvatska, ponovo je Čupić zabio iz sedmerca

15' 5:3 Balić u solo akciji zabio prvi gol na utakmici. Hrvatska vodi protiv Norveške 5:3

15' Norveški vratar Erevik u prvih 15 minuta ima čak deset obrana!

14' 4:3 napokon je svladan norveški vratar. Čupić je zabio iz sedmerca

14' Dva gola Norvežana zaredom - 3:3

10' Odlične obrane oba vratara

9' 3:1 Štrlek iz kontra udara zabija za našu prednost od dva pogotka razlike

8' Četiri zaredom obrane norveškog vratara, ali i mi igramo dobro u obrani

7' Gojun promašio zicera, a Norvežani su smanjili na 2:1

6' Sjajna obrana Alilovića

5' 2:0 pogodak je zabio Štrlek

3' 1:0 vodi Hrvatska, Čupić je zabio iz sedmerca.

1' Hrvatska prva ima loptu, ali smo pogriješili u napadu

U našoj skupini Slovenija je pobijedila Island 34:32, a da bi prošla dalje naša reprezentacija mora pobijediti Norvežane.

Od Norvežana naši rukometaši nikad nisu izgubili na europskim prvenstvima. Triput su ih pobijedili i jednom igrali neodlučeno.

– Norvežani igraju agresivnu 6-0 obranu, njihovi vanjski igrači odlično surađuju s kružnim napadačima. Na to ćemo morati posebno pripaziti da nam se ne dogodi kao protiv Slovenije da Zorman sedam puta dodaje na crtu bez problema – rekao je izbornik Slavko Goluža.