Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 86
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Čudo tehnologije
Povratak na članak

VIDEO Tomaševićevi spremnici u Masarykovoj izazivaju čuđenje. Evo što kažu prolaznici

Pitali smo korisnike kako funkcioniraju podzemni spremnici u Masarykovoj

Komentari 4

DU
Deleted user
07:01 06.10.2022.

to je samo sminka..nista ama bas nista se nije napravilo glede gospodarenja s otpadom ...prvo i osnovno pitanje gdje i kamo sa prikupljenim otpadom nije rijeseno...i kada ce se rijesiti...gospodarenje otpadom je veliki posao..zeleni otoci u zg su samo u masti ekstremnih ljevicara ...mjesto gdje ce se odlagati otpad zvati zelenim otokom je ideoloska smicalica...itd

VL
SA
sasha68
13:51 06.10.2022.

još kad bi senf objasnio šta dalje radi sa otpadom ahaha mi plaćamo po nekoliko puta komunalije da bi lik sve bacao okolo i to u nerazgradivim plastičnim vrećicama! i još veli ali one su recikliranog materijala-pa jel svjestan da to nije bio?! a predstavlja se da sve zna!

VL
NV
novo vriijeme
23:06 08.10.2022.

To je potpuno u redu šteta da su stanari koji nisu u strogom centru izvan priče

VL
EZ
ezer
22:41 06.10.2022.

Umjesto da korisni otpad – papir, staklo, metal, tkaninu, PVC, biootpad – odlažemo u zasebne kontejnere i tako značajno kompliciramo i poskupljujemo postupak jer se svaki od tih kontejnera zasebno odvozi na obradu, naša tehnologija omogućava da građani sav otpad odlažu u jednu kantu za otpad, kakvu posjeduje svaka obiteljska kuća, ili u jedan kontejner ili preskontejner ako se radi o većim zgradama ili industrijskim pogonima. Potrebno je jedino organski, odnosno biootpad, odvojiti u zasebnu vrećicu, koja se potom s ostalim komunalnim otpadom odlaže u jednu kantu. Kanta ili kontejner potom se transportiraju do tipske tvornice za preradu otpada gdje se prikupljeno smeće sortira, suši, odvajaju se korisni sastojci koji idu na recikliranje, a neupotrebljivi dio otpada melje se i balira te služi kao energent za industrijske pogone poput cementara. Osim obrade, MBO-T postrojenje balira odvojeni korisni otpad prema svjetskim standardima i od njega stvara sirovinu spremnu za prodaju na burzama otpada. A nakon odvajanja i obrade korisnog dijela otpada – a to je u prosjeku oko 45 do 50 posto ukupno prikupljenog komunalnog otpada – preostali neupotrebljivi dio otpada melje se i kompaktira te služi kao gorivo u industrijskim i energetskim pogonima, a građevinski otpad također se melje i ponovno upotrebljava pri građevinskim radovima. Ništa se ne baca i svaki komad prikupljenog otpada ponovo će se upotrijebiti.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.