Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Eksplodirana zvijezda

Stigle prve fotografije s NASA-ine nove misije - prizor je prekrasan

Foto: NASA
1/3
17.02.2022.
u 11:05

Nude pogled na Kasiopeju A, poznati ostatak supernove ili zvijezde koja eksplodira

Ostatci eksplodirane zvijeze okruženi sjajnim ljubičastim oblacima plina - prizor kao iz Sci-Fi filmova u stvarnoj, autentičnoj fotografiji iz svemira. NASA je, u suradnji s talijanskom svemirskom agencijom, prije dva mjeseca započela novu misiju u sklopu koje je u svemir poslan novi par "rendgenskih očiju", riječ je o novom exploreru Imaging X-Ray Polarimetry Explorer (IXPE), prenosi CNN.

Eksplozija se zbila prije 340 godina

Najnoviji uređaj omogućuje da vidimo svemirske objekte kao nikada prije, a prizori su zadivljujući. Slike nude pogled na Kasiopeju A, poznati ostatak supernove ili zvijezde koja eksplodira. Oko ostataka zvijezde mogu se vidjeti ljubičasti oblaci plina koji su nastali kada su valovi nastali eksplozijom zagrijali okolni plin i tako ubrzali čestice visoke energije zvane kozmičke zrake.

-  Slika je prekrasna i radujemo se analizi podataka polarimetrije da bismo saznali još više o ovom ostatku supernove - rekao je Paolo Soffitta, glavni talijanski istraživač za IXPE s Nacionalnog instituta za astrofiziku u Rimu.

Objašnjava da letjelica nosi tri teleskopa, a iako je Kasiopeja A prethodno promatrana pomoću drugih teleskopa, IXPE je dizajniran na način da otkrije nove uvide o nekim od najekstremnijih objekata u svemiru, kao što su supernove, crne rupe i neutronske zvijezde.

Prekrasni ostaci supernove Kasiopeje A nalaze se oko 11.000 svjetlosnih godina udaljeni od Zemlje. To je, laički rečeno, divovski mjehur vrućeg plina, a najmlađi je poznati ostatak od eksplozije supernove, koja se dogodila prije 340 godina. Svjetlost ove supernove prvi je put stigla do Zemlje 1670-ih. 

Put do odgovora na temeljna pitanja fizike

Ovoj slici prethode rendgenski podaci koje je snimio NASA Chandra X-Ray Observatory, a gdje se sve vidi u plavoj boji. Chandra je lansirana 1999. godine.

- IXPE slika Kasiopeje A povijesna je kao i Chandra slika istog ostatka supernove. To pokazuje potencijal IXPE-a da dobije nove, nikad prije viđene informacije o Kasiopeji A - rekao je Martin C. Weisskopf, glavni istraživač IXPE sa sjedištem u NASA-inom centru za svemirske letove Marshall u Huntsvilleu u Alabami.

Korištenje IXPE za proučavanje polarizacije kozmičkih X-zraka moglo bi pomoći znanstvenicima da bolje razumiju ostatke eksplodiranih zvijezda, poput crnih rupa i neutronskih zvijezda, njihovog okruženja i načina na koji proizvode X-zrake. Ova perspektiva na ekstremne kozmičke objekte također bi mogla otkriti odgovore na veća temeljna pitanja o fizici.

VIDEO Neobično prijateljstvo divovske svinje i kokoši najslađa je stvar koju ćete vidjeti danas!

Komentara 1

VJ
vjacho
17:41 22.02.2022.

svemir je crn s ponekom sjajnom točkom kojoj mi da bi je razlikovali od druge ili okoline naknado dodajemo boju

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije