Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 74
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Stadionska diplomacija

Obećali su nam sagraditi stadione, ali evo što Kineze zapravo zanima

Foto: Željko Lukunić/Pixsell
1/4
23.04.2019.
u 07:10

Nakon što su Kinezi u Angoli sagradili četiri stadiona za Kup nacija 2010. godine, ta je država postala, nakon Saudijske Arabije, drugi po veličini dobavljač sirove nafte za kinesku industriju.

Do prije nekoliko mjeseci plakali smo da imamo najgore stadione u Europi, a kako sada stvari stoje, za dvije godine čak bi tri od četiri najveća hrvatska grada mogla imati nove. Osijeku će stadion graditi Mađari, a Rijeka i Zagreb, točnije Velika Gorica, velebne stadione mogli bi dobiti na dar od Kineza.

Mnogi kažu da ne vjeruju u te priče dok ne vide prvu lopatu i bagere, no ovaj put priča je itekako realna. Pažnju javnosti pogotovo su privukle dvije kineske tvrtke koje su potpisale memorandum o gradnji stadiona na Kantridi i u Velikoj Gorici.

Riječki bi prvoligaš velebni stadion trebao dobiti uz pomoć kompanije Top International Engineering Corporation, koja bi od Kantride za 50-ak milijuna eura trebala napraviti moderan stadion s popratnim sadržajima te s 10 do 15 tisuća sjedalica (sve bi bile natkrivene).

>>> Pogledajte u kakvom su stanju maksimirske tribine

Dogovori su vrlo ozbiljni

Druga kineska kompanija, Z-Run, u Velikoj Gorici trebala bi sagraditi stadion s 20 do 35 tisuća mjesta, u sklopu kojeg bi bio i nogometni kamp te Akademija.

A koliko je ozbiljna kompanija Z-Run, najbolje potvrđuje podatak da zapošljava više od milijun radnika! Stadion u Velikoj Gorici Kinezi bi gradili na prostoru uz sadašnji Goričin, a postoji i mogućnost da u sklopu stadiona bude i hotel te trgovački centar.

Ovisno o kapacitetu stadiona, cijena tog velebnog izdanja bila bi do 150 milijuna eura.

Kinezi su spremni, sada je sve na našoj Vladi, jer dio zemljišta na kojem bi se gradilo u državnom je vlasništvu. Da stvar ide u dobrom smjeru potvrđuje to što su predstavnici Z-Run grupacije razgovarali s nizom ministara i državnih tajnika, a o stadionu razgovarali su i s dopredsjednikom Vlade, ministrom graditeljstva Predragom Štromarom.

Ukratko, naša država treba projekte gradnje stadiona proglasiti nacionalnim interesom.

A Kinezi ionako u cijelu priču ulaze ne samo kako bi svjetskim doprvacima besplatno sagradili stadione, već i zbog nekih drugih, viših interesa.

Uostalom, to je kineska praksa već više od 30-ak godina, a čak je dobila i ime “stadionska diplomacija”. Naime, Kinezi su još 80-ih besplatno počeli graditi stadione drugim zemljama, a prvo su to činili u zemljama Trećeg svijeta.

Kina je u posljednjih 30-40 godina sagradila ili kompletno renovirala više od 60 stadiona diljem svijeta — većinu u subsaharskoj Africi, zatim u Srednjoj Americi i na Karibima, nešto u Aziji i Južnom Pacifiku.

I baš u svim tim slučajevima većina ljudi koja je sudjelovala u gradnji bili su Kinezi, jer tako je cijena bila najmanja. Zato, budu li gradili stadione u Velikoj Gorici i Rijeci, kineski će radnici stići u velikom broju, kao i u slučaju Pelješkog mosta.

No, vratimo se još malo na “stadionsku diplomaciju”. Zanimljivo, Kina je financirala gradnju nogometnih stadiona za čak pet od posljednjih šest Afričkih kupova nacija.

Kontinentalne smotre u Gani, Angoli, Gabonu i Ekvatorskoj Gvineji igrane su dijelom ili kompletno na “kineskim” stadionima. A nakon što su u Angoli sagradili četiri stadiona za Kup nacija 2010. godine, ta je država postala, nakon Saudijske Arabije, drugi po veličini dobavljač sirove nafte za kinesku industriju.

Novac preusmjeriti u Poljud

U svim zemljama u kojima su gradili stadione, Kinezi su si otvorili brojna vrata ekonomske suradnje. Zato ima logike da ulaganje u nogometnu infrastrukturu Hrvatske Kinezi vide kao ulaganje od kojeg će na kraju profitirati u područjima koja nemaju veze sa sportom.

To je sad već pitanje države kako će se postaviti u cijeloj priči, no gledajući isključivo iz sportskog kuta, bilo bi šteta propustiti šansu da dobijemo stadione bez ijedne potrošene lipe državnih obveznika.

A kada bismo dobili nove stadione u Velikoj Gorici, Rijeci i Osijeku, onda bi Hrvatski nogometni savez novac koji je mislio potrošiti na stadion u Blatu, mogao preusmjeriti u Poljud. A hrvatska bi reprezentacija imala četiri stadiona na kojima bi u vrhunskim uvjetima mogla igrati utakmice.

Komentara 110

DU
Deleted user
07:33 23.04.2019.

Naravno da Kinezi imaju interese i da nam ne bi gradili stadione jer smo lijepi, simpatični i neodoljivi. Nema džabe ni u stare babe. Ali zašto ne iskoristiti tu priliku, nama ionako trebaju investitori, a Kinezi su investitori sa financijskim sredstvima a ne kao neki koji bi bili "investitori", ali da im država (tj. svi mi koji punimo proračun) bude kasica iz koje će investirati! I zato: welcome China!

JM
jm98
07:53 23.04.2019.

A novac iz HNS-a usmjeriti u POLJUD-poanta je to,ovog teksta.

SN
Samo naprijed
09:33 23.04.2019.

U interesu Hrvatske i Kine. Pa sigurno da nitko neće nešto graditi “za lijepe oči”. A nogomet postaje jedan od najvećih “biznisa” u svijetu” ali samo ako imaš vlastiti stadion.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije