Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 15
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
tradicija

Blagdan je Sveta tri kralja: Danas uklanjamo ukrase s bora, no znate li zašto?

Shutterstock
06.01.2023.
u 06:00

Prema kršćanskoj se tradiciji 12 dana nakon Božića obilježava dan kad su tri kralja - Gašpar, Melkior i Baltazar - došli u Betlehem pokloniti se malom Isusu

Iako će neki već dan nakon Božića maknuti blagdanske ukrase, većina se svom božićnom drvcu divi do 6. siječnja, odnosno blagdana Sveta tri kralja ili Bogojavljenja.

Možda ste nekad čuli da se spominje '12 dana od Božića'; prema kršćanskoj se tradiciji 12 dana nakon Božića obilježava dan kad su tri kralja - Gašpar, Melkior i Baltazar - došli u Betlehem pokloniti se malom Isusu. Tri kralja ili mudraca u Evanđelju se nazivaju i grčkom riječju 'magoi' koja ima različita značenja: mudraci, učenjaci ili 'oni koji čitaju zvijezde', a tako se zvalo one koji su mogli u prirodi vidjeti razne znakove i upozorenja.

Na blagdan Sveta tri kralja uklanjaju se borovi i božićni ukrasi i s većine gradskih trgova i ulica, jer taj dan označava i kraj božićnog vremena.

Muči vas pitanje kako se riješiti plijesni u domu? Evo odgovora!

1/11

Svijećnica
No tradicija je negdje drugačija pa na vatikanskom trgu veliki bor i jaslice ostaju tijekom cijeloga siječnja. Razlog je taj što je 'službeni' kraj božićnog slavlja tek 2. veljače, na blagdan Svijećnice ili Prikazanje Gospodinovo u Hramu.

Taj se blagdan tradicionalno u Crkvi slavi četrdeset dana nakon Božića, spaljuju se božićna drvca, a njihov se pepeo posipa po vrtovima i poljima da zemlja bolje rodi.

Prema kršćanskoj tradiciji postoje tako dva dana kad je 'prikladno' ukloniti božićne ukrase - na blagdan Sveta tri kralja 6. siječnja i na blagdan Svijećnice (Prikazanje Gospodinovo u Hramu) 2. veljače.

Blagdan Sveta tri kralja posvećen je inače i blagoslovu vode (Tri kralja ili Vodokršće) pa nakon tog dana počinje i blagoslov obitelji i domova blagoslovljenom vodom, no u nekim se katoličkim župama za početak blagoslova više ne čeka Bogojavljenje, već se s tom tradicijom počinje netom nakon Božića.

A kad god odlučili skinuti ukrase i baciti bor, ako imate pravo drvo nemojte ga samo ostaviti uz neki kontejner: portal Real Simple preporučuje da tamo gdje ste drvce kupili zamolite da vam ga usitne pa te ostatke upotrebite za malčiranje - prekrivanje zemlje. Ako pak nemate nikakav vrt, svejedno se možete raspitati gdje se božićna drvca recikliraju. 

Želite peći kolač, ali nemate mlijeko? Nema problema, postoji nekoliko namirnica koje možete koristiti umjesto njega:

 

Ključne riječi

Komentara 39

Avatar Bill Carson
Bill Carson
08:48 06.01.2023.

Kod nas je tradicija imati jelku od badnjaka do Tri kralja, ali kod amerikanca nema nikakvih pravila, oni mogu okititi jelku 2 mjeseca prije Božića i maknuti istu prije Nove godine.

DU
Deleted user
08:49 06.01.2023.

E pa nije točno to što piše. Na Tri kralja se zapravo ne bi trebalo skidati bor i nema veze s tradicijom. Postoji tradicija da se bor skida na na dan Isusova krštenje, a to je prva nedjelja iz Sveta tri kralja. Druga je tradicija da to bude blagdan Svijećnice.

HU
Humbleandhonest
10:09 06.01.2023.

Ne, danas ne uklanjamo ukrase, znate li vi zašto? Zato što božićno vrijeme u Katoličkoj Crkvi traje do nedjelje nakon Sveta tri kralja, uključivo i tu nedjelju kada se slavi blagdan Krštenja Gospodinova. Tada se na misi posljednji put pjevaju božićne pjesme. Prije tridesetak godina napustila se u Crkvi katolička tradicija da je božićno vrijeme do 2. veljače, tj. Svijećnice. Zbog toga ćete u nekim rijetkim crkvama vidjeti i danas bor i jaslice do tada, no nećete čuti božićne pjesme. Nije zabranjenon mati bor, ali nije u skladu s crkvenom godinom. Nijedan bor ni jedne jaslice u crkvi neće zasvijetliti prije polnićke. Ljudi mogu kititi i raskititi kad žele, no to ne znači da to čine u skladu s crkvenim vremenom. I zato je pogrešno imati ovakav naslov i članak jer su naprosto netočni. Ne treba iskrivljavati stvari.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije