Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 6
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
BOOKSTAN

Orhan Pamuk sretan zbog promjene vlasti u Istanbulu: Građani ne žele strahovladu

Sarajevo: Orhan Pamuk na festivalu književnosti Bookstan
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
1/10
26.06.2019.
u 10:45

Orhan Pamuk rođen je u Istanbulu 1952. godine, a 2006. primio je Nobelovu nagradu za književnost. Knjige su mu prevedene na 62 svjetska jezika i prodane u više od dva milijuna primjeraka.

Dobitnik Nobelove nagrade za književnost, turski pisac Orhan Pamuk izrazio je zadovoljstvo što je na lokalnim izborima u Istanbulu poražena stranka aktualnog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana čiju vlast je u razgovoru s građanima Sarajeva opisao kao strahovladu. 

„Država je u strahu. Svi koji kritiziraju vladu, završe u zatvoru. Ljutit sam zbog toga. No, lokalni izbori pokazuju da se Turska polako vraća na stare staze slave. Konačno smo vratili Istanbul. Pobijedili smo u Istanbulu", rekao je Pamuk u javnom razgovoru u utorak navečer s građanima u Sarajevu koji je organizirala izdavačka kuća Buybook

Na ponovljenim nedjeljnim izborima za gradonačelnika Istanbula pobijedio je kandidat oporbene Republikanske narodne stranke Ekrem Imamoglu, što je bio veliki udarac vladajućoj stranci AKP predsjednika Erdogan

Pamuk je uvjeren da je vlada htjela 'trikovima ukrasti izbore'. 

Foto: Armin Durgut/PIXSELL, ilustracija

„Izgubili su toliko glasova jer su varali. Turski narod želi svoje listiće i glasove. Sretan sam da sam to vidio prije dva dana. Ljudi su uzvratili“, ocijenio je jedan od vodećih svjetskih književnika.

Izrazio je i razumijevanje zašto Europska unija godinama odbija primiti Tursku u svoje članstvo

„Turska nije obavila svoju zadaću u pogledu manjina i slobode govora. U Turskoj više nema slobode govora. Kako se možete ljutiti na Europsku uniju kada zatvarate pisce?“, zapitao se Pamuk.

Turski narod želi demokraciju, a ne strahovladu, naglasio je. 

Orhan Pamuk rođen je u Istanbulu 1952. godine, a 2006. primio je Nobelovu nagradu za književnost. Knjige su mu prevedene na 62 svjetska jezika i prodane u više od dva milijuna primjeraka. 

Komentara 1

ZI
zip123
11:41 26.06.2019.

Eto,kod nas ima sloboda govora i slicnih stvari pa da probamo to unovciti.Da mozemo jesti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije