Izvannastavna aktivnost građanski odgoj i obrazovanje kao pilot-projekt počet će u nekoliko škola već ovog polugodišta, a od iduće školske godine u njih još tridesetak, najavio je danas zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Uz građanski odgoj, zagrebačkim će školarcima biti ponuđen i program ŠIZ – škola i zajednica, obavijestio je danas nakon sastanka s predstavnicima Povjerenstva za izvannastavnu aktivnost "Građanski odgoj" na kojem su uz Tomaševića i predsjednika povjerenstva Tomislava Reškovca, bili prisutni i Boris Jokić, znanstvenik s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, te potpredsjednica zagrebačkog SDP-a i profesorica Tanja Đaković (SDP).
Učenje demokracije
– Građanski odgoj u škole dolazi u rujnu. U tijeku je izrada kurikuluma koji bi trebao biti gotov u veljači. Poslat ćemo poziv školama zainteresiranim za uvođenja programa, a kada kurikulum bude gotov, započet će stručno osposobljavanje nastavnica i nastavnika – objasnio je Tomašević.
Grad će financirati troškove stručnog osposobljavanja, a za građanski odgoj iz proračuna je osigurano dva milijuna kuna. Zamišljeno je da ga predaju profesori društvenih predmeta, no mogu se uključiti i oni prirodnih usmjerenja, dodao je.
– Veseli me što vam mogu predstaviti i program ŠIZ – škola i zajednica. Taj program koncipirali su Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci i Prva riječka gimnazija gdje se taj program "pilotira". Slušali smo prve komentare učenika, oni su više nego oduševljeni, jedva čekamo da taj program dođe u zagrebačke škole – rekao je Tomašević.
Škola i zajednica (ŠIZ) namijenjena je učenicima 2. i 3. razreda osnovnih i srednjih škola, a predviđeno je da odslušaju 70 sati po školskoj godini. Pilot-projekt ŠIZ-a u školama će početi iduće školske godine u Zagrebu i Primorsko-goranskoj županiji.
– U ŠIZ-u učenici postaju aktivni sudionici procesa učenja, kreiraju ga prepoznajući probleme koji ih okružuju u zajednici. Poanta je da istraže određeni problem, na primjer siromaštvo, iz različitih aspekata te na odgovornost za probleme u zajednici pozovu one koji donose odluke, odnosno lokalnu vlast. Prilika je to da se u zajednici čuje glas i onih najmlađih. Škola nije samo zgrada zidovima odvojena od zajednice. Ponosan sam što učenici i učitelji mogu zajedno pozitivno pošiziti – objasnio je Boris Jokić, viši znanstveni suradnik Instituta za društvena istraživanja.
Tolerantnije obrazovanje
Potpredsjednica zagrebačkog SDP-a Tanja Đaković dodala je pak da se demokratske vještine uče od malih nogu.
– Aktivno građanstvo razvija se izgradnjom stavova, stjecanjem vještina, znanja, a što se poslije prakticira u aktivnom životu – naglasila je. Škole mogu birati hoće li uvesti ŠIZ ili građanski odgoj, a mogu i oboje.
– Nadam se da će dobar dio škola izabrati oboje. Da sam učenik, obožavao bih predmet poput ŠIZ-a. Ovo je početak novog pristupa obrazovanju zbog kojeg će cijelo društvo biti bolje i tolerantnije – kazao je Tomašević.
Predmet je, dodao je Jokić, poslan na uvid županijama pa se i nada da će odaziv biti dobar i na županijskoj razini.
>> VIDEO Apsurd u Zagrebu: Parkirni aparati ne rade punih godinu dana, hoće li ih ikada fiskalizirati?



Pratite nas