Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 153
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Zbrka s javnim natječajima

Odzvonilo manipulacijama u javnoj nabavi: Cijena žalbe na velike projekte bit će 100 tisuća kuna

Oleg Butković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
26.11.2019.
u 17:31

Ministar Oleg Butković najavio izmjene Zakona o javnoj nabavi kako bi se ubrzali veliki infrastrukturni projekti koje su dosad često blokirali mnogobrojni prigovori

Ministarstvo gospodarstva za mjesec-dva izaći će s prijedlogom izmjena Zakona o javnoj nabavi – poručio je jučer ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković na kongresu Hrvatskog društva za ceste Via Vita.

Butković je kazao da je sadašnji zakon usklađen s direktivama EU, no da se ipak mora mijenjati jer sad, primjerice, žalbu na natječajnu dokumentaciju može uložiti bilo tko. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture stoga je od tvrtki iz svog resora koje provode postupke javne nabave prikupilo prijedloge za izmjene. Ministar Butković je napomenuo da će zakon sačuvati svoj primarni dio koji se odnosi na transparentnost i poštenost postupaka javne nabave.

Problem i Zakon o građenju

Ali cijena te žalbe ne bi trebala biti samo 5000 kuna nego možda 100.000 kuna. Cilj je da se rokovi skrate jer moramo učiniti sve da ubrzamo provedbu projekata – istaknuo je Butković koji je sudjelovao na panel-raspravi Aktualnost prometne infrastrukture.

Dodao je da su izmjene Zakona o javnoj nabavi u ingerenciji Ministarstva gospodarstva i da sadašnji zakon nije odgovorio na najbitnije – da se veliki infrastrukturni projekti realiziraju što prije. Predsjednik uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić kazao je da su prema sadašnjem zakonu naručitelji dovedeni u nezavidan položaj jer je sav teret javne nabave prebačen na njih.

Tako je naveo primjer pribavljanja potvrda o nekažnjavanju pa neka multinacionalna kompanija mora dostaviti 150 takvih potvrda, i to iz različitih zemalja od kojih neke uopće ne izdaju te potvrde.

Škorić je upozorio i da je graditeljima linijske infrastrukture veliki problem i Zakon o građenju koji uopće ne tretira takvu infrastrukturu kod izdavanja građevinskih dozvola i rješavanja imovinskopravnih odnosa. Tako, primjerice, objasnio je, kod gradnje 20 kilometara ceste mora se utvrditi međa sa svim susjedima kad se rješavaju imovinskopravni odnosi.

Zaduženje kod banaka

Na panelu je za sljedeću godinu najavljen i početak probijanja druge cijevi tunela Učka. Na Istarskom ipsilonu u tijeku su radovi na proširenju zadnje dionice u pun profil autoceste (2B1 faza), a Dario Silić, generalni direktor Bina Istre, kazao je da 2B2 faza, osim druge cijevi tunela, uključuje i 1,9 kilometara autoceste do tunela s istarske strane te 10,6 kilometara s kvarnerske strane.

Za tu investiciju, ali i refinanciranje postojećih dugova na natječaj su pozvali 10-ak banaka iz RH i inozemstva, a ukupno traže milijardu eura. Silić je napomenuo da će to zaduženje biti bez državnog jamstva s dospijećem od 17 godina, a kamatu će smanjiti za minimalno jedan posto. Silić je najavio da bi se time mogla smanjiti i subvencija države za polovicu, a za nekoliko godina produljila bi se koncesija na Istarskom ipsilonu.

Okvirna cijena 2B2 faze je 1,5 milijardi kuna. Na panelu je rečeno i da je Glavni ured za tržišno natjecanje EK dao pozitivno svjetlo za taj projekt. Butković je pak osim s Bina Istrom najavio i izmjene koncesijskog ugovora i s Autocestom Zagreb – Macelj.

Komentara 32

Avatar tituš
tituš
18:15 26.11.2019.

Za neuspjeh u žalbi odrediti kaznu 1 do 10% investicije, pa će dobro promisliti hoće li ići u taj rizik i postupak.

VL
vlatx
18:03 26.11.2019.

Zašto se cijenu žalbe ne odredi postotkom (recimo 10%) vrijednosti posla? Ako je iznos posla veliki onda mu je i važnost velika pa bi se onda žalili samo oni koji su sigurni u neku nepravilnost.

EH
enigmus-hr
17:59 26.11.2019.

Treba staviti postotak od vrijednosti, recimo 5% a ne fiksni iznos pa da vidimo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije