U ranom ste djetinjstvu imali tešku upalu pluća, već godinama imate problema sa sinusima, a i jetra vam slabije radi. Uzrok su neki lijekovi koje ste dulje vrijeme pili i prevelika izloženost stresu u posljednjih godinu dana... Također morate pripaziti na prehranu jer vam u želucu nedostaje enzima za razgradnju hrane... Obiteljski ste skloni migreni i blagom obliku artritisa, a i tlak vam je vrlo nizak – nabrajala je dr. Ivana Blažević moje zdravstvene tegobe, sa smiješkom promatrajući zbunjen i nepovjerljiv izraz lica svoje pacijentice.
Test povjerenja
Kako je sve to mogla doznati u samo desetak minuta promatranja fotografije mojih očiju? Pa, nisam izgovorila ni jednu jedinu riječ! – razmišljam dok simpatična mlada liječnica nastavlja “prekapati” po obiteljskoj povijesti bolesti.
Što dr. Ivanu Blažević toliko razlikuje od drugih liječnika s kojima sam se do sada susretala? Odgovor je prilično jednostavan – dr. Ivana Blažević prva je zagrebačka kvalificirana iridologinja, odnosno liječnica specijalizirana za dijagnosticiranje zdravstvenog stanja pacijenata proučavanjem šarenice njihova oka. No, kako čitava stvar zapravo funkcionira?
– Šarenicu čine stotine tisuća živčanih završetaka koji su preko mozga i živčanog sustava impulsima povezani sa svakim tkivom u tijelu. Promjene na organima u šarenici manifestiraju se kao promjene boje ili lezije, a njih liječnici tumače iščitavajući mapu šarenice američkog iridologa dr. Bernarda Jensena – objašnjava dr. Blažević i opisuje tijek iridološkog pregleda, koji u njenoj klinici u Petrinjskoj 59 stoji 250 kuna.
– Nakon kratkog razgovora s pacijentom slijedi fotografiranje oka posebnom kamerom i mikroskopom te prebacivanje fotografije u računalni program. Sve nakon toga ovisi isključivo o mom umijeću uočavanja i tumačenja promjena na šarenici – kaže ona.
Ipak, do dijagnoze se ne dolazi uvijek tako lako. U ordinaciju “Homeopatija Centra” mnogi, kaže, stignu puni nepovjerenja prema kod nas još uvijek razmjerno neobičnom dijagnostičkom postupku.
– Novi pacijenti nerado otkrivaju i najmanje simptome svoje bolesti ne želeći mi ni sa čime sugerirati dijagnozu. Prvi je dolazak uvijek svojevrstan test, no ja ga uvijek bez problema prođem – smije se dr. I. Blažević prisjećajući se pacijentice koja je u ozbiljnost iridologije povjerovala tek kada je, ignorirajući savjet dr. Blažević o odlasku na urološke pretrage, tjednima nakon pregleda u njenoj klinici oboljela od teške upale mjehura.
Doselila iz Johannesburga
– Jasno mi je zbog čega se iridologija ljudima čini nevjerodostojnom, no ja nisam priučena nadriliječnica koja slučajno pogađa dijagnozu. Diplomirala sam medicinu na Sveučilištu u Johannesburgu u kojem moja obitelj već godinama živi, odradila godinu staža, na Sveučilištu Pretorije 2006. godine stekla farmaceutsku diplomu iz homeopatije, a zatim se usko specijalizirala na Cape institutu iridologije – objašnjava liječnica koja se u Zagreb doselila zbog “previše kriminala u Južnoafričkoj Republici”.
Unatoč iznimnoj dijagnostičkoj pouzdanosti iridologije, dr. Ivana Blažević i te kako je svjesna njenih nedostataka. Iridološka će analiza oka, kaže, liječniku ukazati na opće stanje organizma, prijašnja oboljenja, kemijsku i nutritivnu (ne)ravnotežu te mjesta nadraženosti, ozljede ili degeneracije tkiva ili organa, no njome se ne mogu dijagnosticirati specifične bolesti kao ni paraziti, žučni kamenci, mikrobi ili trudnoća.
– Iako većini pacijenata prepisujem homeopatske pripravke ili im savjetujem da pregled ponovimo i elektro intersticijskim skenerom čitavog tijela, mnoge nakon iridologije upućujem obiteljskom liječniku. Tek on može dijagnosticirati konkretne bolesti na organima i savjetovati liječenje – realna je dr. Blažević.
PovijestOcu iridologije dr. Peczelyju nj
Povijest
Ocu iridologije dr. Peczelyju njen je potencijal otkrila sova
Ocem iridologije homeopati nazivaju mađarskog liječnika dr. Ignatza von Peczelyja, koji je zdravstveno stanje pacijenata pomoću analize šarenice dijagnosticirao još u 19. stoljeću. Dijagnostički potencijal obojenog dijela oka Peczely je, kaže legenda, otkrio sasvim slučajno uočivši da sova kojoj je, pokušavajući ju osloboditi iz granja u koje se zaplela, slučajno slomio nogu u oku ima istu tamnu prugu kao i njegovi ljudski pacijenti sa sličnom zdravstvenom dijagnozom.
Pratite nas