Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 154
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
privilegirani

Veliki projekt ministra Mrsića: Vlada reže beneficirani radni staž

\'01.05.2010., Maksimirski stadion, Zagreb - Nogometna utakmica 28. kola Prve HNL izmedju domacina Dinama i Hajduka. Navijaci Dinama, Bad Blue Boysi, napali su specijalnu policiju bakljama i stolicama
Goran Stanzl/Pixsell
Autor
Ivanka Toma
17.05.2012.
u 10:00

Osim, primjerice, pomoraca na prekooceanskim brodovima, povlasticu uživaju i oni koji sedam dana plove Jadranom, a sedam se odmaraju.

Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić vodi veliki projekt rezanja beneficiranog radnog staža. Taj privilegij, koji se ubraja u relikte socijalizma, a koji europske zemlje uopće ne poznaju, u Hrvatskoj imaju čak 84 kategorije, a godišnje poslodavce stoji više od 600 milijuna kuna.

Zatečen nered

Budući da je u najvećoj mjeri (90 posto slučajeva) poslodavac država, troškove za privilegij ranijeg odlaska u mirovinu zapravo pada na leđa poreznih obveznika. U Hrvatskoj se beneficirani staž plaća policajcima, vojsci, carinicima, pomorcima, balerinama, pravosudnim policajcima, ali i opernim pjevačima, plesačima u folklornim ansamblima te brojnim drugim zanimanjima.

U Ministarstvu unutarnjih poslova tu povlasticu uživaju svi policajci bez iznimke (a u sustavu ih ima nešto više od 21.000) i za nju se svaki mjesec iz proračuna izdvaja čak 15,5 milijuna kuna.

>>Primjeri poslova na kojima se ostvaruje beneficirani staž

U MUP-u se upravo radi revizija prava na raniji odlazak u mirovinu jer je određeno preširoko i često bez opravdanja. U MUP-u pravo na beneficirani staž, osim policajaca koji u sklopu svojega posla riskiraju život, imaju i predavači na Policijskoj akademiji te službenici koji obavljaju uredske poslove. Sličnih situacija ima i u vojsci, zbog čega Ministarstvo obrane također radi reviziju prava na beneficirani radni staž.

Carinska uprava to je već učinila. Prije dva mjeseca za 1500 carinika koji imaju pravo na uvećani mirovinski staž taj privilegij smanjen je tako da im se za odrađenih 12 mjeseci, umjesto 16, za mirovinu priznaje 14 mjeseci. Tom će redukcijom Carinska uprava godišnje uštedjeti 7,5 milijuna kuna.

– Osnovana je radna skupina koja će pripremiti izmjene na području beneficiranog radnog staža kako bi on ostao za ona zanimanja kojima je doista potreban, odnosno za radna mjesta koja stvarno podrazumijevaju otežane uvjete rada – kaže ministar Mrsić. Navodi da je popriličan nered na tome području i da je otvoren dijalog sa svim zainteresiranim stranama.

Povlašteni profesori

– Balerine, primjerice, doista ne mogu plesati nakon 40. godine i, ako nemaju još neko drugo zanimanje, bit će u velikom problemu ne omogući li im se raniji odlazak u mirovinu. Beneficirani staž je razumljiv i za pomorce koji su na prekooceanskim plovidbama, no to pravo imaju i pomorci na domaćim linijama koji tjedan dana plove, a tjedan dana su kod kuće i odmaraju se, te profesori koji predaju o pomorstvu – objašnjava ministar i dodaje da su na popisu zanimanja s beneficiranim stažom i ona kojih u praksi više i nema.

Premda se ide u opće rezanje prava na beneficirani radni staž, taj će se projekt ipak najviše osjetiti u policiji. U MUP-u naglašavaju da policajci ni u jednoj europskoj zemlji nemaju beneficirani radni staž, a Slovenci su ga napustili još prije deset godina. Kod nas je nekritički podijeljen svima, u tri kategorije. Jedna je da se za odrađenih godinu dana dobije 14 mjeseci staža, druga da se za 12 odrađenih mjeseci dobije 16, a u trećoj stvarno odrađenih godinu dana vrijedi 18 mjeseci kada se zbraja staž za mirovinu.

Konzultacije u MUP-u

No, sve kada bi i želio, ministar policije Ranko Ostojić ne može ukinuti beneficirani radni staž policajcima jer je on definiran Zakonom o policiji, a on se zbog protivljenja Europske komisije, ne smije dirati.

Ministarstvo unutrašnjih poslova, kažu, ionako ne bi potpuno ukinulo beneficirani staž, ali će reducirati broj korisnika te povlastice te suziti njezin opseg. U tom smjeru već su počeli obavljati konzultacije sa svim službama u MUP-u, a kažu da im je namjera konzultirati i sindikate.

No, u Sindikatu policije Hrvatske (SPH) ne žele ni čuti za reduciranje prava na beneficirani radni staž.

– Policijski posao vrlo je zahtjevan i traži beneficirani staž. Možda postoji mali broj mjesta koja ga ne zaslužuju, ali on je zanemariv – kaže predsjednik Sindikata policije Dubravko Jagić.

O tome da policije u drugim zemljama nemaju beneficirani staž Jagić napominje da zato imaju veće plaće i mirovine, a sustavi su im uređeni da policajci s godinama dobivaju manje zahtjevne poslove.

– Ne mogu zamisliti da policajac u inozemstvu sa 65 godina trči za lopovom – zaključuje Jagić.

Komentara 104

UK
Ugo Kajvez
10:10 17.05.2012.

\"Europska komisija ne da dirati u Zakon o policiji, a njime je reguliran i beneficirani radni staž.\" . Nisu oni kriminalci iz EK-e ludi, ..... moraju iza sebe imati zaštitu batinaše kad se građani dignu .............

MO
mozel
10:13 17.05.2012.

Beneficirani radnistaz trebali su jos uvrstiti i konobare,kuhare,postare kao i cistace ulica koji su izvrgnuti opasnostima sa svih strana.Moglo bi se dati i poljoprivrednicima pa i sportasima ribicima lovcima koji je stvarno opasan posao jer rukuju sa oruzjem.Tako da svak ima beneficirani staz. Ovu svu bandu treba maknuti i uvesti jednoga strucnjaka iz inozemstva koji ce propisati zakon i da se kreteni drze njega kao pija plota,kako ce da napreduje Hrvatska kada su nepismeni ljudi na rukovodecim mjestima koji su pokupovali diplome strucnih naziva,

OG
Oger
10:09 17.05.2012.

Zabogamiloga - pa beneficiranog radnog staza nema nigdje u svijetu. Znam samo da u Njemackoj i Svicarskoj radnici koji cijeli zivot obavljaju teske fizicke poslove (gradilista, ceste isl.) mogu u penziju s navrsenih 60 godina umjesto s 65/67 kako propisuje zakon. Pa nije ni cudo da nemamo novaca rade gluposti kad se na svim linijama rade gluposti. Bravo Mrsic!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije