Vijest da će blaženi Alojzije Stepinac uskoro biti proglašen svetim oduševila je hrvatske katolike, ali i sve druge hrvatske građane koji poštuju papu Franju, jednu od najutjecajnijih moralnih vertikala današnjice. Služeći misu na Stepinčevo, 10. veljače u zagrebačkoj katedrali nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić nazvao je Stepinca “kompasom hrvatskog naroda i simbolom hrvatskog katoličkog identiteta”. Istodobno su se pojavili i tekstovi koji preispituju Stepinčevu ulogu u NDH, osporavaju mu humanitarni angažman u spašavanju Židova i drugih izloženih progonu fašista, ponavljajući iste teze koje su jugoslavenski komunisti izgovorili na montiranom sudskom procesu kardinalu Stepincu u jesen 1946. u Zagrebu.
Na temelju iznuđenih izjava i lažnih svjedočanstava, čak i krivotvorenih dokumenata, nevin je osuđen 11. listopada 1946. na 16 godina zatvora i prisilnog rada te još pet godina lišenja svih građanskih prava. Vijest o kanonizaciji Stepinca očito nikoga ne ostavlja ravnodušnim, ni one koji ga poštuju ni one koji ga mrze. Američka povjesničarka Esther Gitman znanstveno je dokazala da je Stepinac spašavao Židove i druge od nacističkog progona i tako pomogla u skidanju zločinačke stigme s hrvatskog naroda više od nas samih. Prije nekoliko dana u Sydneyu je profesorima holokausta pokazala kako se nepristranim istraživanjima, čista srca i velike znanstvene odgovornosti može otkriti i objaviti i ono što su komunisti u Hrvatskoj desetljećima skrivali ili lagali narod tvrdeći da je Stepinac zločinac. Ti stavovi, nažalost, još imaju odjeka, kao i mnoga druga ostavština komunističkog sustava.
Slavko Goldstein u SAD-u je priznati hrvatski intelektualac židovskog podrijetla i puno bi pomoglo da, promovirajući ovdje svoje knjige, baš poput Esther Gitman, češće naglasi da su i njegov život u NDH spasili Hrvati. Kad bude proglašen svetim, o Stepincu i Hrvatima pisat će i svjetski mediji pa je zanimljivo podsjetiti se što su o njemu izvještavali kad su ga Titovi komunisti uhitili u rujnu 1946., a to nije bilo dostupno javnosti u tadašnjoj Jugoslaviji.
Randolph Churchill, sin britanskog premijera koji je od 1943. do 1945. bio član britanske vojne misije u Titovu kabinetu, nakon posjeta Stepincu 23. siječnja 1946. u Daily Telegraphu napisao je: “Jugoslavenska propaganda ima samo jednu želju vezanu za zagrebačkog nadbiskupa, a to je priprema suđenja.”
New York Times 3. listopada 1946. objavio je urednički komentar u kojem je pisalo: “Suđenje nadbiskupu Stepincu najteže je Titovo oružje protiv Crkve. On postaje mučenik čiji duh i utjecaj ne mogu ubiti.”
Na nacionalnoj konferenciji kršćana i Židova u Bronxu 13. listopada 1946. Louis S. Breiner rekao je: “Stepinac je bio jedan od rijetkih ljudi u Europi koji su bili protiv nacističke tiranije. On je osudio rasne zakone i nošenje zloglasne žute trake, sve je to bilo opasno za njegov život.”
Uredništvo Liberal Labor Weeklyja u listopadu 1946. objavljuje tekst u kojem tvrdi da je “Stepinac riskirao vlastiti život spašavajući Židove te su stotine njih uz njegovu pomoć prokrijumčarene iz Jugoslavije”.
U New Yorku je 10. veljače 1980. sedam američkih kongresnika i sedam gradskih vijećnika nazočilo nazivanju 41. ulice na Manhattanu Stepinčevim imenom. Kongresnik James M. Hanley tada je rekao: “Ulica je dobila ime u čast velikog čovjeka zbog njegove snage, hrabrosti i sposobnosti da se zalaže za svoja uvjerenja u teškim vremenima. Najveće priznanje bit će ako nastavimo njegov rad za koji je položio svoj život u službi za čovječanstvo.”
Hrvatski je nacionalni interes štititi i promovirati one najbolje iz svog naroda u koje pripada i kardinal Stepinac čija dobrota i ljubav prema svom narodu, ali i drugačijima među nama mogu biti motivirajuće u ova teška vremena. “Ponekad se naša svjetlost ugasi da bi je ponovno rasplamsalo neko drugo biće. Svatko od nas duguje duboku i iskrenu zahvalnost onima koji su tu svjetlost ponovno oživjeli”, napisao je Albert Schweitzer. Uskoro sveti Stepinac može biti to svjetlo za sve nas koji vjerujemo i želimo bolju Hrvatsku!
>> Papa proglašava Stepinca svetim! Bozanić: Bog ga je pozvao, a on se odazvao...
Pratite nas