Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Iselili se zbog rada

Stigli novi podaci! Evo koliko hrvatskih radnika živi izvan Hrvatske

iseljavanje
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
1/4
29.05.2018.
u 17:50

Hrvati na trećem mjestu u EU po udjelu radnika koji žive izvan zemlje, oni sa srednjom i osnovnom školom mobilniji od građana s fakultetima.

Rumunjski radnici koji žive izvan matične države čine petinu svojih sunarodnjaka, dok su Hrvati na toj ljestvici lani bili na trećem mjestu, iza Litve, s udjelom od 14 posto.

U deset godina udio hrvatskih radnika u dobi od 20 do 64 koji žive u nekoj članici EU povećao se s 12,2 na 14 posto matične populacije. Najmanje se sele Nijemci, samo 1 posto, zatim Britanci. 1,1%. te Šveđani i Francuzi – 1,3 posto. Hrvatska je u deset godina povećala udio radnih migranata s 12,2 na 14 posto za 1,8 postotnih poena, dok se udio Rumunja izvan matične države više nego udvostručio. Obrazovaniji su u pravilu i mobilniji, pa tako na razini EU trećina preseljenih ima fakultet, dok je udio fakultetski obrazovanih u ukupnoj populaciji 30 posto.

Diplomu imaju dvije trećine preseljenih Francuza ili 55 posto migranata iz Njemačke. Hrvatska s udjelom fakultetski obrazovanih u populaciji od 22 posto odskače u lošem smjeru, a manje obrazovanih od nas imaju samo Rumunjska, Malta i Italija. Udio fakultetski obrazovanih među hrvatskim migrantima niži je od prosjeka EU i iznosi 17 posto, tako da većinu hrvatskih radnih migranata predstavljaju ljudi s osnovnom i srednjom školom. Slično je i u Bugarskoj, Portugalu i baltičkim zemljama.

Sloboda kretanja radnika temeljno je načelo Ugovora o funkcioniranju Europske unije po kojemu građani EU imaju pravo tražiti posao u drugoj zemlji članici i uživati jednako postupanje u pristupu zapošljavanju i radnim uvjetima. Stope zaposlenosti mobilnih građana u pravilu su veće od stopa zaposlenosti njihovih sunarodnjaka koji su ostali kod kuće. Zaposleno je tako 80 posto preseljenih Hrvata u radnoj dobi, za razliku od 63 posto zaposlenih kod kuće.

Komentara 109

DU
Deleted user
18:34 29.05.2018.

Da se nisu granice otvorili još bi privatnici(čast iznimkama) gulili radnika,neplaćali ili davali minimalac.Jedno je pozitivno napoko će se i u Hrvatsloj ako želiš imati radnika i pošteno platiti.A ne radnik ti na minimalcu ili ne prijavljen a gazda jahte,vile mercedesi i potroši 50 000 eura na skijanje a radnik neka crkne. Sad ili plati ili zatvori uvjek će biti onih koji će zapošljavati.

Avatar Toni Broo
Toni Broo
18:38 29.05.2018.

Trenutno ima posla u Hrvatskoj, neki poslodavci zbog problema sa radnom snagom dižu plaće da zadrže ljude, na kraju krajeva prosječna plaća u Hrvatskoj je u zadnje dvije godina sa 740€ narasla na 840€ u 2018., ali to nije dovoljnoo i zaposlenici žele više jer mediji svaki dan javnost bombardiraju o lakoj i duplo većoj zaradi u Njemačkoj. Marić treba novom mini poreznom reformom početkom 2019. smanjiti dodatno namete na plaću. Plaće moraju rasti ako se želi ljude zadržati u Hrvatskoj jer nitko više ne želi biti nečiji rob.

Avatar rijetko kulturan
rijetko kulturan
18:46 29.05.2018.

Živim za dan kada nitko uhljebima neće zarađivati mirovine.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije