Američki State Department opet je optužio režim Bashara al-Assada da je koristio kemijsko oružje, uključujući klor, na sjeverozapadu Sirije u provinciji Idlib, ali ga je odmah demantirao Sirijski opservatorij za ljudska prava, sa sjedištem u Londonu, kazavši da za to “nema dokaza”.

Od kada je Trump na vlasti, SAD je dva puta bombardirale Siriju, u travnju 2017. i u travnju 2018., upravo zbog navodnog korištenja kemijskog oružja od strane Assadova režima koju je objavio upravo Sirijski opservatorij za ljudska prava u suradnji s Bijelim kacigama. Ovog puta, nakon što su “uskrsnula poginula djeca i civili u Istočnoj Guti” od prošle godine govoreći kako su ih nagovorili džihadisti da glume, a prilog o korištenju kemijskog naoružanja prvi je objavio Sirijski opservatorij za ljudska prava, reagirao je i direktor opservatorija Rami Abdel Rahman tvrdeći kako su samo “džihadisti koji su povezani s Al-Qa’idom bili u tom sektoru navodnog napada te kako na tom području nije bilo civila.

Nakon što nije realiziran sporazum o demilitarizaciji i mirnoj reintegraciji koji je dogovoren između Putina i Erdoğana u Sočiju, a trebao se početi primjenjivati još 15. listopada 2018., kada se iz zone, široke između 15 i 20 kilometara, trebalo povući sve teško naoružanje, kao i “radikalni pobunjenici, uključujući Frontu al-Nusra i ostale džihadističke skupine”, te nakon nekoliko raketnih napada na rusku zračnu bazu u Khmeimim, ruska i sirijska vojska pokrenule su vojnu ofenzivu na provinciju Idlib.
Pratite nas