Rusija, Sjedinjene Države i Francuska pokušavaju posredovati kako bi uvjerili predsjednike Armenije i Azerbajdžana da učvrste krhko primirje u Nagorno Karabahu, koji je u travnju destabiliziran novim sukobima.
Šefovi dvije države nisu se još sastali otkad je ponovno došlo do nasilja u Nagorno Karabahu, području oko kojeg postoji spor već 25 godina. Novi sukobi izbili su u travnju i u njima je poginulo 110 osoba, civila i vojnika s obje strane.
Armenski predsjednik Serž Sarkisjan i azerbajdžanski Ilham Alijev sastaju se navečer u Beču u nazočnosti ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, američkog državnog tajnika Johna Kerryja i francuskog državnog tajnika za europska pitanja Harlem Desira.
Šef američke diplomacije, kako je najavljeno, treba se sastati najprije sa svakim od predsjednika zasebno.
Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) koja stoji iza današnjeg sastanka, naglasila je potrebu da se što prije smanje napetosti duž linije razgraničenja
Travanjski sukobi bili su najteži otkad je uspostavljeno primirje 1994., nakon rata u kojem je poginulo oko 30.000 ljudi a stotine tisuća su izbjegle, uglavnom Azerbajdžanaca.
Moskva se nada da će pregovori ne samo omogućiti stabilizaciju stanja već i ponovno pokretanje pregovora o Nagorno Karabahu, regiji koja je naseljena većinom Armencima i proglasila je samostalnost, ali je međunarodna zajednica smatra dijelom Azerbajdžana.
>>Nakon 22 godine opet buknuo sukob između Azerbajdžana i Armenije
Pratite nas