Glavni HDZ-ov analitičar Robert Kopal vjerojatno je nehotice pomogao domaćem izdavaštvu knjiga. Govoreći o Crnom labudu zasigurno će podići interes za jednu knjigu koju su u domaćim knjižarama vjerojatno tražili samo ljubitelji vješto napisanog štiva o ekonomiji. Jer, upravo se o tome ponajprije radi iako se pojam ''crni labud'' može translatirati i na druga područja.

Teoriju crnog labuda osmislio je Nassim Nicholas Taleb, sjajni libanonski ekonomist i poduzetnik nastojeći u svojoj knjizi objasniti kako se uspio obogatiti na burzi, a nikada nije propao, za razliku od njegovih prijatelja koji su gubili milijarde. On, naime, računa da će se u nekom trenutku dogoditi nepredviđen događaj koji će burzu srušiti, a na tome će profitirati oni koji su se kladili na to da će dionice pasti umjesto da su igrali sigurnije pa uložili na nešto poput Applea ili sličnoga s malim, ali naizgled sigurnim prinosom.
Takva igra traži puno živaca i velike rezerve kapitala, ali jednom kada dobijete, I više ste nego bogat čovjek. No, to nas u našem kontekstu ne zanima previše.
Video – Prva reakcija Plenkovića nakon slabijeg izbornog rezultata za HDZ
Što je to 'crni labud'? Prvo, riječ je o nepredvidljivom događaju, drugo, on ima ozbiljne posljedice, i treće, nakon što se dogodi, obično možemo smisliti objašnjenje koje ga čini predvidljivijim i manje nasumičnim. Kao što je Kopal, uostalom, i najavio.
Međutim, kao što vidimo, jednom kada se takav događaj zbije on više ne može biti nepredviđen pa vam doista ostaje samo da analizirate. U geopolitičkom smislu Taleb o crnom labudu govori na kreativan način, pa tako u najavi knjige stoji da je to za purana (ili prasca) neočekivani obrat nakon višemjesečnog, iznimno ljubaznog ophođenja s njim; za Libanonce, jednako zapanjujuć zaokret kad se nakon 1300 godina sjajnog suživota zemlja pretvorila u pakao, dok je za nas ostale to Google, odnosno njegov uspjeh u svijetu interneta, napad na newyorške nebodere, ekonomska kriza 2007, ostavka premijera 2009. godine.

Preduvjet je, međutim, da okruženje u kojem se dogodi crni labud, dakle nešto toliko rijetko, postane Ekstremistan. Dakle svijet u kojem više nije baš sve moguće objasniti Gaussovom krivuljom nego smo došli u situaciju velikih jazova, društva u kojem je pohlepa maksimalna pa se u nekom trenutku burze i ekonomije sruše i dramatično utječu na živote ljudi. Takvi su događaji u ranijem okružju Mediokristana bili nezamislivi. Danas su češći, ali ipak iznenađuju.
Tako se vjerojatno neće baš svi složiti ni s time da je loš izborni rezultat HDZ-a crni labud, odnosno da se ipak mogao predvidjeti. Pa čak i čistom logikom stvari izbori su već neko vrijeme mnogo više od predvidljivoga.
Pratite nas