Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 15
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Hrvati u EP-u

Srbija mora povući sporni zakon o ratnim zločinima

19.09.2014., Zagreb - Hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu predstavili su na konferenciji za medije svoje programe i prioritete. Marijana Petir, Dubravka Suica, Tonino Picula, Biljana Borzan.  Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
22.01.2015.
u 14:45

U skoru rezoluciju o Srbiji Hrvati u EP-u interveniraju amandmanima

Hrvatski zastupnici pokušat će amandmanima u tekst rezolucije Europskog parlamenta ubaciti rečenicu koja poziva na to da povlačenje srpskog zakona o nadležnosti nad ratnim zločinima postane mjerilo za otvaranje 23. poglavlja u pregovorima Srbije s EU. No, hrvatski europarlamentarci žele to izvesti tako da ih kolege iz drugih država ne percipiraju kao "dežurne kritičare" Srbije. Među zastupnicima iz drugih država već se mogu čuti komentari da Hrvati, pogotovo iz redova Europske pučke stranke u kojoj su HDZ i HSS, svoje bilateralne probleme sa Srbijom pokušavaju dignuti na razinu EU iako je Sabor 2011. u deklaraciji obećao da Hrvatska neće to činiti.

Marijana Petir (HSS) u ponedjeljak je na sjednici Odbora za vanjsku politiku EP-a tražila blokadu pregovora sa Srbijom dok se ne povuče sporni Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine.

– Bilo bi dobro kad naši kolege iz Hrvatske ne bi gledali samo nacionalne interese nego bili konstruktivniji u pomaganju da zapadni Balkan ide brže prema EU – kaže Tanja Fajon, europarlamentarka iz Slovenije, koja je i sama kritična na račun srpskih vlasti i tvrdi da je sloboda medija u Srbiji danas jednako ugrožena ili i ugroženija nego za vrijeme Slobodana Miloševića.

Bez emocija i mržnje

Tonino Picula (SDP) na to odgovara da nitko ne bi trebao hrvatskim zastupnicima limitirati slobodu izražavanja političkih stavova u EP-u o Srbiji, a pogotovo to ne bi trebao raditi netko iz Slovenije, koja je bilateralna pitanja s Hrvatskom pretvarala u formalnu blokadu na razini cijele Europske unije.

I Petir i šefica HDZ-ove delegacije u Europskom parlamentu Dubravka Šuica također odbacuju kuloarske kritike.

– Dovoljno smo samosvjesni, kao zastupnici iz punopravne članice Europske unije, i tako i nastupamo. Želimo da se ispunjavaju kriteriji. Morali smo ih ispunjavati mi, moraju i Srbi. Na to podsjećamo bez ikakvih emocija i mržnje – kaže Dubravka Šuica.

Marijana Petir ističe da sporni srpski zakon "izlazi izvan okvira međunarodnog kaznenog prava i europske dobre prakse".

To nije bilateralno pitanje

– Nužno je da to bude mjerilo za Srbiju u 23. poglavlju. To nije bilateralno pitanje, nego kršenje vladavine prava. To mora biti navedeno u rezoluciji – kaže Petir.

Nacrt rezolucije napisao je izvjestitelj EP-a za Srbiju, Nijemac David McAllister, koji nije spomenuo sporni srpski zakon i sročio je nacrt koji je blago pozitivan. Kako je McAllister također pučanin, plan HDZ-ovih europarlamentaraca je da amandmani ne idu samo od njih, nego i od zastupnika iz drugih zemalja i iz drugih političkih grupa.

– Da se ne stekne dojam da mi Hrvati jedini inzistiramo na kritikama – kaže jedan izvor.

>> Srpski pravni tim očekuje da sud odbije hrvatsku tužbu za genocid

Komentara 22

DU
Deleted user
16:56 22.01.2015.

Na jednom portalu sam vidio da Dodik želi izlaz na more za Republiku srpsku. Jel to meni pokvaren komp?

MX
MXLCLGTG
17:19 22.01.2015.

Za nesto sto se desilo u Hrvatskoj Srbija ni u kakvom slucaju nemoze to suditi to je stvar drzave na cijem se prostoru nesto desilo prema tome jasno i glasno treba reci blokada dok u svom zakonu tu stvar ne rijese.

BB
bblc
06:49 23.01.2015.

čekajte srbi osamnaesu veljaču,budemo vidjeli kako se 'otvorena' pitanja riješavaju i pitat ćete Hrvate-imali još koje 'otvoreno' pitanje?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije