Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 174
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Stožer za obranu hrvatskog Vukovara

'Samo 6,7 % građana podržava bezuvjetno postavljanje ćiriličnih natpisa u Vukovaru'

stožer
Foto: VL
25.07.2014.
u 12:34

Stožer za obranu hrvatskog Vukovara je u cijelosti analizirao istraživanje i sa zadovoljstvom možemo konstatirati da čak 64.4 % građana podržava inicijative Stožera, a naročito zahtjev za trajno ili privremeni izuzimanje Vukovara od dvojezičnosti

Povodom velikog istraživanja koje je proveo Institut "dr.Ivo Pilar" i koje se odnosi na prijepore oko Vukovara, Stožer za obranu hrvatskog Vukovara je u cijelosti analizirao istraživanje i sa zadovoljstvom možemo konstatirati da čak 64.4 %  građana podržava inicijative Stožera, a naročito zahtjev za trajno ili privremeni izuzimanje Vukovara od dvojezičnosti, artikulirano kroz projekt Vukovar - Mjesto posebnog pijeteta, navodi se u priopćenju Stožera.

"Potaknut prvo najavama, a onda i nasilnim, protuustavnim i protuzakonitim postavljanjem dvojezičnih i dvopisanih natpisa na zgradama državnih institucija u Gradu Vukovaru prije jedanaest mjeseci, Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara pokrenuo je široku inicijativu za proglašenjem Vukovara Mjestom posebnog pijeteta, želeći na taj način zaštititi dignitet Vukovara kao simbola otpora, moralne pobjede te trpljenja njegovih hrvatskih branitelja i civilnog stanovništva, na koje su nasrnuli ideolozi, promicatelji i provoditelji velikosrpske politike, ali i današnji nositelji hrvatskih upravljačkih struktura,koji su protivno pozitivnim zakonskim propisima kao i etičkim i moralnim standardima, pokušali izvršiti novu „agresiju“ na Vukovar., navodi se.

Iz Stožera podsjećaju da su prije više od godinu dana upoznali najviša tijela državne vlasti u s inicijativom „Vukovar – mjesto posebnog pijeteta“, te da su zatražili potporu u definiranju zakonodavnog okvira i procedure u donošenju odluke kojom bi se Vukovar, među ostalim sadržajnim odredbama, privremeno ili trajno, izuzeo iz primjene članka 12. Ustavnoga zakona o pravima nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj kojim je regulirano pravo nacionalne manjine na ravnopravnu službenu uporabu svojega jezika i pisma, u slučaju Grada Vukovara srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

Istraživanje je otkrilo da hrvatski građani u velikoj većini podupiru inicijativu o trajnom (38,3%) ili privremenom (26,1%) izuzeću Vukovara iz provedbi onih odredbi Ustavnoga zakona koji se odnose na postavljanje dvojezičnih natpisa, a time, (ne)izravno, i inicijativu o proglašenju Vukovara Mjestom posebnog pijeteta. S druge strane, samo 6,1% hrvatskih građana bezuvjetno podržava postavljanje ćirilićnih natpisa u Vukovaru.

- Navedeni rezultati jasno pokazuju da su za razliku od današnje hrvatske vlasti hrvatski građani prepoznali ovu inicijativu Stožera ne samo kao legitiman, nego i jedino moguć način rješavanja prijepora za koji akteri političkog života u Hrvatskoj još uvijek nisu ili ne žele naći ili dati pravi i pravedan odgovor, naglašavaju iz Stožera.

>>Referendum o ćirilici ne bi prošao, ali Vukovar treba trajno zaštititi

 

 

Komentara 9

SU
suncesmokvemaslina
15:56 25.07.2014.

nema ćiriličnih ploča i -točka- kome se sviđa neka ga kome ne neka ih traži gdje ih ima

19
1995josip
17:03 25.07.2014.

Treba napraviti popis stanovnika u Vukovaru , ali popis stvarnih stanovnika i budete vidjeli da nebude bilo potrebe za dvojezičnim natpisima u Hrvatskom Vukovaru . Nemože netko istovremeno živjeti u Kraljevu i Vukovaru , ili je tu, ili je tamo .

IS
istri
18:15 25.07.2014.

ako to odgovara istini a je zadnje sto smatram pametnim, onda smatram da je pametno i ne komentirati nasu sliku jer sve bi uzalud.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije