Američki predsjednik Barack Obama nije govorio dugo u obraćanju javnosti iz Bijele kuće, ali je njegova poruka bila jasna:
"Rusija ne bi smjela koristiti vojnu silu u Ukrajini. Sjedinjene Države će razgovarati s međunarodnom zajednicom, mi smo jako zabrinuti zbog izvještaja o vojnim kretanjima vojnika Ruske Federacije unutar Ukrajine. Ukrajina mora biti autonomna, a njezin narod zaslužuje priliku odrediti svoju budućnost“, poručio je Obama.
Nakon toga su krenule spekulacije o mogućoj američkoj vojnoj intervenciji, te pitanja kako Amerika može zaista kazniti Rusiju.
U isto vrijeme, dvostranačka skupina od 12 senatora iz Odbora za vanjske odnose izražava potporu SAD-a za pomoć Ukrajini i upozorava zbog ruske intervencije.
"Ne tražimo sukob s Putinom, već želimo da se osigura da Rusija poštuje svoje obveze i pridržava se temeljnih načela međunarodnog prava. Mirna, demokratska, stabilna i suverena Ukrajina u našem je nacionalnom interesu“, napisali su senatori u pismu predsjedniku Obami .
Obama je upozorio Rusiju da će biti kažnjena za vojnu intervenciju u Ukrajini. Ali novija povijest je pokazala da je Rusija, kada god smatra da su njezini interesi ugroženi, uvijek bila spremna apsorbirati takve posljedice. Obama za sada planira otkazati putovanje na sastanak u lipnju u Rusiji, blokirati mogući trgovinski sporazum, premjestiti američke ratne brodove u regiju, angažirati NATO da pripremi vojnu misiju... Ali za sada se Bijela kuća službeno ne izjašnjava, prati razvoj događaja u Ukrajini i konzultira se s europskim liderima. Obama se više puta uvjerio da upozorenja često ne obeshrabre autokratske vladare od poduzimanja nasilnog djelovanje, kao i kad je Sirija prešla "crvenu crtu" u korištenju kemijskog oružja. Rusija je još teža zemlja za pritisak, previše snažna vojno, čak i u postsovjetskom vremenu, i zavidno bogata resursima da bi bila ekonomski ucijenjena. Uz veto u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, Rusija ne brine što će reći na East Riveru.



Obama je, s druge strane, pod pritiskom od Kongresa da poduzme sve moguće mjere da zaustavi Putina kroz ciljane sankcije i oduzimanje imovine.
"Sada je vrijeme za američko vodstvo, za pravo liderstvo", poručuje senator Marco Rubio, republikanac iz Floride.
Niti jedan od senatora, međutim, nema konkretne ideje, čekaju Obamu. A osim toga, dobro znaju da Obama treba rusku potporu usred kritičnih razgovora oko Sirije i iranskog nuklearnog programa. Iz washingtonskog Instituta za bliskoistočnu politiku poručuju Obami da bi trebao odgovoriti odlučno, sugerirajući da NATO rasporedi snage na poljsko-ukrajinske granice.
Na East Riveru zabrinuti stanjem u Ukrajini
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon u subotu je pozvao na izravan dijalog između svih zainteresiranih, usred sve većih napetosti u Ukrajini, o čemu dva dana razgovara i Vijeće sigurnosti UN-a .
"Ban Ki-moon ima dogovoren razgovor s Putinom te je ozbiljno zabrinut zbog pogoršanja situacije te poziva na puno poštovanje nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine," poručuju njegov glasnogovornik.
"On poziva za hitnu obnovu miran i izravan dijalog između svih zainteresiranih za rješavanje trenutne krize", rekao je savjetnik glavnog tajnika Robert Serry apelirajući na sve strane da se suzdrže od bilo kakvih akcija koje bi mogle eskalirati ionako napetu situaciju u regiji Krim. Robert Serry je od Vijeća sigurnosti poslan u Krim da bi za UN utvrdio činjenice na terenu.
Pratite nas