Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 154
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Burna rasprava

Selak Raspudić odbrusila Hasanbegoviću: 'Ovdje nije riječ o predstavi'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/5
Autori: Vecernji.hr, Hina
12.02.2021.
u 17:57

"Razlog zbog kojeg smo se baš danas okupili ovdje je instrumentalizacija jednog važnog problema u svrhu obračuna u akademskoj zajednici", kazao je Hasanbegović

Danas su se, povodom povodom prijava za spolno uznemiravanje na fakultetima i javnoj televiziji, susrela tri saborska odbora. Odbor za ravnopravnost spolova, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije zajedno su osudili spolno i svako drugo uznemiravanje. 

Nakon uvodnih izlaganja, kako prenosi Dnevnik.hr, zastupnik Zlatko Hasanbegović podigao je prašinu svojom primjedbom.

"Razlog zbog kojeg smo se baš danas okupili ovdje je instrumentalizacija jednog važnog problema u svrhu obračuna u akademskoj zajednici", kazao je Hasanbegović, a odgovorila mu je Marija Selak Raspudić

"Ne možete reći da je sjednica organizirana tematski da bi se iskoristila za obračun jer je pokretanje sjednice započela puno prije tih imena", rekla je.

"Ova tema se pojavila u hrvatskom javnom životu tek kada se u Beogradu pojavio slučaj gospodina Mike Aleksića", odvratio je Hasanbegović.

"Znam da Hasanbegović gaji osobitu ljubav prema kazalištu, no moram ga ipak upozoriti da ovdje nije riječ o predstavi, nego je riječ o ozbiljnom radu saborskih odbora", odbrusila mu je Selak Raspudić. 

Odbor za ravnopravnost spolova, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbor za informiranje, informatizaciju i medije preporučuju u svojim zaključcima visokoobrazovnim institucijama ustanovljavanje jasnog protokola, s naglaskom da studenti prilikom upisa budu informirani o proceduri prijavljivanja spolnog uznemiravanja te zakonodavnim okvirom.

Predlažu izmjenu kaznenog zakonodavstva tako da se ono goni po službenoj dužnosti, čime bi se riješio problem zastare od tri mjeseca. Predlažu i analizu cjelokupnog zakonodavnog okvira te u slučaju potrebe njegovu izmjenu kojom će se snažnije sankcionirati i onemogućiti spolno uznemiravanje te olakšati njegovo prijavljivanje.

Ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić rekao je da na HRT-u vlada nulta tolerancija na bilo kakav oblik uznemiravanja ili nasilja uključujući seksualno. Osudio je sve oblike uznemiravanja te najavio da će poduzeti sve mjere u smislu poboljšanja postojećih pravilnika i procedura kako bi se dodatno zaštitile žrtve.

Poručio je da je o konkretnim slučajevima koji su izašli u javnost HRT poduzeo "sve što je mogao i trebao sukladno važećim aktima i sve informacije dostavio nadležnim državnim tijelima". Odbacio je optužbe da je suočio potencijalnu žrtvu s potencijalnim počiniteljem, istaknuvši da je poduzeo sve odgovarajuće aktivnosti.

Dekanica Akademije dramske umjetnosti Franka Perković Gamulin naglasila je da je osnovni problem to da svi mehanizmi zaštite studenata, mehanizmi koji pokušavaju rješavati nepravilnosti unutar akademske zajednice evidentno nisu dovoljni i nisu funkcionirali. Ističe da niti etički kodeks sveučilišta niti pravilnik o radu niti stegovne procedure ne pokrivaju, odnosno ne omogućavaju procesuiranje unutar njihove institucije.

Predsjednica Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Natalija Matinčević kazala je da iako u Hrvatskoj postoji zakonodavni okvir i ratificirana je Istanbulska konvencija, no to nije zaživjelo i u praksi. Nemamo, ustvrdila je, građanski odgoj niti dostatno zdravstveno i seksualno obrazovanje koje je važno za sprječavanje rodno uvjetovanog nasilja.

Pravni savjetnik u Uredu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Nebojša Paunović ustvrdio je da smo u ovoj situaciji jer institucije nisu mogle i trebale napraviti da ne bi došlo do ovakve situacije.

"Dosta prijava koje zaprimaju razne institucije su prijave iz ranijih godina, sustav nije funkcionirao u ranijoj fazi pa one sada izlaze jer je društvena konstelacija takva da je žrtvama puno lakše govoriti o tome što su proživjele", rekao je.

Na sjednici je upozoreno da iza savršenih mehanizama i propisa može stajati nedovoljna zaštiti žrtve jer kroz praksu može poprimiti neadekvatne forme.Poručeno je da je nužno da u Hrvatskoj dođe do političkog interesa da se napravi promjena na nacionalnoj razini, a to je kroz donošenje Nacionalne strategije o suzbijanju seksualnog nasilja.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek naglasila je važnu uloga medija u senzibiliziranju javnosti, ali i zaštiti digniteta žrtve kao i digniteta onih na koje se može sumnjati da su počinitelji.

VIDEO Od 12. veljače do 15. svibnja posjetite izložbu "Hrvatska svijetu"

Komentara 9

KO
Kološanin
19:25 12.02.2021.

Hasanbegović je u pravu. Bavljenje seksualnim zlostavljanjem na ovakav način, samo šteti i obezvrijeđuje rješavanje ovog važog problema. Svakome je jasno da se parcijalnom objavom imena zlostavljača rješavaju neka sasvim druga interesa pitanja i međusobna razračunavanja u akademskoj zajednici. Jad i bijeda hrvatskih političara

BU
burza
18:35 12.02.2021.

Ako ja nesto ne zelim nemoze me prisiliti jedino da me onesvjesti ili ako dam jer imam koristi znaci ove sve koje su to trpljele trbju ponovo polagati te predmete dali su ocjene dobile po znanju ili polozaju

AR
ares2020
18:42 12.02.2021.

Ovdje je upravo riječ o predstavi koju nam političari i političarke serviraju jer ne znaju državu izvući iz krize.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije