Svako četvrto dijete u Hrvatskoj žrtva je vršnjačkog nasilja. Čak 27 posto djece svakog ili gotovo svakog dana doživljava neku vrstu nasilja u školi dok se 16 posto djece nasilnički ponaša prema drugima, podaci su iz istraživanja Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba.
Nasilje među djecom ozbiljan je problem i tiče se cijelog društva. O takvom nasilju govorimo kad jedno ili više djece uzastopno i namjerno uznemiruje, napada ili ozljeđuje drugo dijete koje se ne može obraniti. Takvo nasilje može imati oblik prijetnji, tjelesnih ozljeda, odbacivanja, ruganja, zadirkivanja, ogovaranja, uzimanja stvari, a često uključuje neugodne komentare o djetetovoj obitelji ili rodbini.
Nasilje među djecom može biti izravno i neizravno. Izravno nasilništvo uključuje ruganje, ponižavanje, vrijeđanje, kritiziranje, naređivanje i zahtijevanje podređenosti, naguravanje, udaranje, čupanje.
Neizravno nasilje je teže uočljivo, a njemu su sklonije djevojčice. Primjerice, namjerno isključivanje djeteta iz grupnih igara ili ogovaranje. Najčešće se događa u školskim WC-ima, na hodnicima i u ostalim prostorijama izvan kontrole nastavnika i drugih odraslih osoba. Može se događati i u razredu, pred drugom djecom koja najčešće ne priskoče u pomoć žrtvi zbog nezainteresiranosti, straha ili nedostatka suosjećanja.
Foto: Facebook/ Naš potok
Kako riješiti problem vršnjačkog nasilja?
U Hrvatskoj će se 26. veljače prvi puta obilježiti Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day). Taj se dan u svijetu obilježava zadnje srijede u veljači. Cilj akcije je obilježiti “Anti-bulling day” koji se obilježava u cijelom svijetu kako bi se spriječilo nasilje među vršnjacima.
Kolika je u uloga roditelja, a kolika škole u sprječavanju nasilja među djecom? Radi li se tijekom nastave dovoljno na rješavanju problema nasilja? Razgovara li se (dovoljno) s djecom o toj temi? Jesu li djeca osviještena o vršnjačkom nasilju? Što njih muči, odakle nasilje potječe? Kako najučinkovitije riješiti problem?
Uključite se u VL inicijativu
Najbolje i najsuvislije prijedloge objavit ćemo i predstaviti stručnjacima. Ostavljajte svoje komentare, komentirajte na Twitteru uz hashtag #VLinicijativa, komentirajte ispod ove teme na našem Facebooku ili napišite svoj prijedlog na samoj VL inicijativi. U postu može biti i neka fotografija koja će vjerno oslikati vaš stav. I upamtite! Ovo nije još samo jedan običan forum. Večernji list vam nudi platformu za iznošenje mišljenja da zajedno nešto promijenimo u državi.
>> Spriječite nasilje: Djeca su tako mala, ali su još manja kad ih netko tuče
Pratite nas