Grčka vlada premijera Alexisa Tsiprasa poslala je kasno sinoć u Bruxelles detaljan popis mjera štednje praktički identičan zahtjevima Trojke upućenima Grčkoj prije referenduma, na kojemu su većinom glasova grčkih birača ti isti zahtjevi odbijeni. Tsipras je tako popustio pod prijetnjom da će Grčka već sljedeći tjedan biti izbačena iz eurozone i napravio zaokret. Njegov glavni zahtjev, restrukturiranje grčkog duga, ne spominje se u dokumentima koje je poslao u Bruxelles, no iako je napravio velike ustupke njegovi prijedlozi još nisu prihvaćeni.
Trojka, institucija koja predstavlja grčke vjerovnike, danas analizira grčke dokumente, a sutra o njima odlučuje Eurogrupa, tijelo sastavljeno od 19 ministara financija. Prihvati li Eurogrupa Tsiprasov prijedlog kao vjerodostojan, započet će pregovore o trećem programu pomoći Grčkoj, vrijednom oko 56 milijardi eura.
Podrška Hollandea
Prve reakcije političara u Francuskoj bile su pozitivne, no u Njemačkoj su Tsiprasov zaokret dočekali s dozom nepovjerenja. – Ili pokušava prevariti grčki narod ili pokušava prevariti nas – rekao je Hans-Peter Friedrich, zastupnik bavarske demokršćanske stranke CSU u Bundestagu.
Do zaključenja ovog teksta nije bilo jasno hoće li Tsiprasove zahtjeve, identične onima koji su odbijeni na referendumu, prihvatiti i većina zastupnika u grčkom parlamentu. Tsipras je ujutro uvjeravao klub zastupnika svog radikalno lijevog pokreta Syriza da prihvati plan. – Imamo mandat da dogovorimo bolji sporazum od ultimatuma koji nam je Eurogrupa dala, ali nemamo mandat da odvedemo Grčku iz eurozone. Ili ćemo nastaviti zajedno ili ćemo propasti zajedno – rekao je Tsipras, citiraju grčki mediji.
Najsnažniju podršku novom Tsiprasovu prijedlogu reformi dao je francuski predsjednik François Hollande, nazvavši prijedlog ozbiljnim i uvjerljivim. No, među drugim državama eurozone ima i onih koje ne vjeruju Tsiprasovoj vladi i ne shvaćaju zašto je Tsipras sada poslao prijedlog koji je identičan onome protiv kojega se borio na referendumu. Kvaka bi mogla biti u tome što je Tsipras odbio da iste te mjere štednje provede u zamjenu za 7,2 milijardi eura koje je Grčka trebala dobiti iz drugog programa pomoći, a sada je te mjere štednje spreman ispuniti u zamjenu za potpuno novi program pomoći u kojem bi Grčka dobila više od 50 milijardi eura. Drugim riječima, za istu stvar dobio bi sedam puta više novca i to je možda razlog zašto prije dva tjedna nije bio spreman, a sada jest spreman na mjere štednje.
Opasnost prevelika
Problem za Tsiprasa mogao bi biti u tome što je njemačka kancelarka Angela Merkel u utorak navečer, nakon izvanrednog eurosummita u Bruxellesu, izjavila da grčka vlada sa svojim prijedlozima reformi mora ići dalje i više od zahtjeva koje je Trojka tražila prije dva tjedna za produljenje drugog programa pomoći, koje je Tsipras tada odbio i pozvao svoje birače da na referendumu budu protiv.
Moguće je da će Njemačka inzistirati na tome da Tsipras predloži još veće mjere štednje, no moguće je da će se zadovoljiti ovime što je sinoć ponudio jer je opasnost od izlaska Grčke iz eurozone postala prevelika. Sve ovisi o sutrašnjem sastanku Eurogrupe jer, kako nam je prenio jedan dužnosnik EU uključen u pregovore s Grcima, ako ministri financija sutra ocijene da je Tsiprasov zahtjev dobar i uvjerljiv, summit svih 28 lidera EU, koji je sazvan za nedjelju, bit će otkazan. – Jer, u tom slučaju svi će se složiti oko dogovora – rekao je taj izvor koji je govorio pod uvjetom anonimnosti.
>>Za Merkel, Hollandea, Camerona, MMF i banke postoji samo bog novca i profita
>>Tsipras kapitulirao? Poslao reformski paket 'težak' 13 milijardi eura
10 stvari koje Grci ne mogu raditi
1. Banke
Ne mogu dizati gotovinu u bankama. Samo 60 eura dnevno na bankomatima. No nedostaje novčanica od 5, 10 i 20 eura i kovanica od 1 eura
2. Kartice
Trgovci više ne prihvaćaju kreditne kartice, ali nude popust na plaćanje gotovinom. Grci u inozemstvu imaju problema s kreditnim karticama koje ne prolaze
3. Iznošenje novca
Zabranjeni su transferi novca izvan zemlje, osim uz posebno odobrenje
4. Aplikacije
Oni koji imaju iPhone više ne mogu preuzimati i kupovati aplikacije, a oni koji imaju pretplate na neke usluge, to više ne mogu koristiti
5. PayPal usluge
Ne mogu više koristiti PayPal kako bi nešto kupili putem interneta. Mogu primati novac preko PayPala, ali ga ne mogu ni podići ni potrošiti
6. Avionske karte
Ne mogu kupovati u internetskim trgovinama koje imaju sjedište izvan Grčke. To se odnosi i na avionske karte
7. Online bankarstvo
Ne mogu plaćati stanarinu ni račune za režije. Internetsko bankarstvo gotovo da i ne funkcionira
8. dionice
Ne mogu više prodavati ni kupovati dionice – atenska burza je zatvorena i ne zna se kada će biti otvorena
9. Namirnice
Ne mogu normalno kupovati sve što im treba za svakodnevni život
10. Lijekovi
Ne mogu doći do lijekova, čak ni do onih najosnovnijih
Pratite nas