Iako je ministar zdravlja Rajko Ostojić najavio agresivno smanjenje lista čekanja na preglede i pretrage za 180 dana, rezultati usporedbe Nacionalne liste iz studenoga lani s veljačom ove godine pokazuju da se čekanje u bolnicama uglavnom produljilo. U nekima je, doduše, i smanjeno, no većinom je riječ o bolnicama u kojima se na pojedine pretrage i zahvate čekalo od 300 do čak 1100 dana.
>>Pogledajte usporedbu listi čekanja po bolnicama
Tako je, primjerice, čekanje na MR u KBC Rijeka s 90 poraslo na 210 dana, a ultrazvuk abdomena u KBC-u Sestra milosrdnica čeka se 100 dana dulje nego u studenome 2011. Također, Splićanke će na UZV dojke umjesto 208 dana, sada čekati i 260 dana, a Zagrepčani će u KB Sveti Duh na red doći za 270 umjesto za 180 dana koliko su na snimanje rada srca čekali u studenome lani. U Novoj Gradiški na endoprotezu kuka građani će čekati 215 dana manje. Umjesto da na operaciju čekaju 960 dana, sada će na stolu biti za 745 dana, a u Koprivnici će na ugradnju proteze koljena umjesto 1159, sada čekati 986 dana.
Posljedice štednje
Posljedice su to, kažu liječnici, privremenog financiranja koje je na snazi do kraja ožujka i smanjenja bolničkih limita za četiri posto od ukupno do kraja godine planiranih 10 posto. Liste čekanja dodatno će, tvrde, produljiti i najava veledrogerija da će zbog stotina milijuna kuna dugova od ponedjeljka za prvih 17 bolnica obustaviti isporuku lijekova i potrošnog materijala.
– Sve mjere štednje i nabave koje ministar planira neće uroditi plodom i smanjiti liste čekanja – rekao je ravnatelj bolnice Sveti Duh dr. Miran Martinac. Takav scenarij moguć je, tvrdi Martinac, samo ako osnivači bolnica, bilo da je riječ o ministarstvu, gradovima ili županijama, saniraju sve stare i 15 godina gomilane dugove, a oni su veći od pet milijardi kuna.
Unatoč lošim vijestima i trendu produljenja lista čekanja, ministar Ostojić je optimističan.
Poručuje da je posljednja lista koju je u prosincu prezentirao njegov predhodnik Darko Milinović prenapuhana jer je u bolnice tada upucao 20 milijuna kuna, a što se liste iz studenoga tiče ni u nju ne vjeruje.
– Analiziramo podatke i detektiramo uska grla – poručio je Ostojić. Sredstva za kupnju uređaja u vrijednosti većoj od 60 milijuna kuna već su spremna.
Kada je riječ o pretragama u neurologiji, koje su jedno od uskih grla, Ostojić kaže da je upravo završen natječaj za nabavu novog neuro biplane uređaja i čeka se izbor najboljeg ponuđača.
Liste manje do ljeta!
– Već sljedeći tjedan riječka bolnica i KBC Zagreb dobit će i tri nova laboratorija za kateterizacije, a to bi trebalo riješiti pretrage srca i krvnih žila – nastavio je ministar.
Usto će već sljedeći tjedan biti raspisani natječaji za pet skupina ultrazvučnih uređaja.
– Uređaje ćemo nabaviti za kardiologiju, dojku, ginekologiju, neurologiju i pretrage abdomena – istaknuo je Ostojić. Neki od tih uređaja imat će i polivalentne sonde, pa će se moći koristiti za više pretraga. Priznaje da su se liste čekanja na neke zahvate i preglede produljile zbog manjka liječnika, no i to će se, tvrdi, riješiti preraspoređivanjem kadra.
Ugradnja endoproteza kuka i koljena i operacije očnih mrena, a riječ je o zahvatima na koje se inače najdulje čeka, Ostojić planira sanirati središnjom javnom nabavom materijala preko HZZO-a.
– Tu ćemo jako štedjeti, a s obzirom na to koliko su dosad bolnice plaćale taj materijal, planiramo uštedjeti i do 70 posto – naglasio je.
Liječnici se ne žele odreći rada kod pri
Liječnici se ne žele odreći rada kod privatnika
Želi li Rajko Ostojić smanjiti liste čekanja morat će u bolnice uvesti popodnevni rad. Bolnički liječnici na takvu namjeru ne gledaju blagonaklono. Naime, većina ih iste pretrage popodne radi privatno. Štoviše, liste čekanja jedan su od preduvjeta za njihovu dodatnu zaradu. A malo je bolesnika koji imaju nešto ušteđenog novca, makar i za crne dane, da ga neće dati kod istog liječnika za privatnu pretragu na koju u bolnici moraju čekati danima.
Pratite nas