Petorici osumnjičenih za namještanje posla bojenja tunela Mala Kapela i Sveti Rok tvrtki Skladgradnja u vlasništvu braće Žužul, zbog čega je HAC oštećen za 22 milijuna kuna, istražni sudac Zdenko Posavec odredio je danas dvodnevno zadržavanje u pritvoru. Sudac smatra da bi petero uhićenih moglo utjecati na svjedoke, ali kao razlog za pritvor u obzir su uzete i teške okolnosti pod kojima je djelo počinjeno.
Zapravo, riječ je o visini protupravne imovinske koristi stečene tim kaznenim djelom. Ovaj se iznos navodi u kaznenoj prijavi uz koju je policija danas bivšeg predsjednika uprave HAC-a Juricu Prskala, člana uprave Marija Lovrinčevića, direktora Sektora za građenje Gorana Legca i glavnog inženjera projekta Bosiljevo – Sveti Rok Željka Kandžiju te direktora Skladgradnje Slavena Žužula privela istražnome sucu.
Jedini ispunjavali uvjeti
Uz kaznene prijave policajci su sudu dostavili čak devet kutija dokumentacije koja je prikupljena tijekom devetomjesečne kriminalističke obrade i za premetačine stanova osumnjičenika u Zagrebu i Splitu te pretragom sjedišta HAC-a u Zagrebu i Skladgradnje u Splitu.
Direktore iz HAC-a tereti se da su počinili kazneno djelo zloporabe položaja i ovlasti iz članka 337. stavak 1 i 4 Kaznenog zakona. U kaznenoj se prijavi ističe da je HAC imao ugovorene građevinske radove s dvije poslovne udruge te da su u sklopu tih radova ugovorili i bojenje tunela. Prema postojećim ugovorima bojenje tunela Mala Kapela trebalo je koštati 2,624.538 kuna, a Sveti Rok je trebao stajati 2,388.375 kuna.
No, odlukom odgovornih osoba u HAC-u koje su obuhvaćene kaznenom prijavom ovi su poslovi izdvojeni iz već sklopljenih ugovora i raspisana je nova nabava s procjenom vrijednosti od 36 milijuna kuna. Natječaj je raspisan tako da je jedino Skladgradnja braće Žužul ispunjavala uvjete.
Aktivna obrana
Nakon završetka natječaja sklopljen je ugovor između HAC-a i Skladgradnje za bojenje tunela po cijeni od od 150 kuna po metru četvornom iako je to nerazmjerno viša cijena u odnosu na uobičajenu cijenu za te radove, navodi se u današnjem policijskom priopćenju.
Svi osumnjičenici obuhvaćeni akcijom koju je policija nazvala "Nesklad" bili su danas oko 11 sati dovedeni na zagrebački Županijski sud.
Direktor Skladgradnje angažirao je čak trojicu odvjetnika, Željka Lubinu iz Splita te zagrebačke odvjetnike Krešimira Vilajtovića i Antu Madunića. Odlučio se na aktivnu obranu pa je Žužul svoj iskaz sucu iznosio više od sat i pol vremena. Govoreći pred sucem, Žužul je navodno negirao djelo za koje ga se tereti navodeći da su cijevi tunela i prije bile bojene po istoj cijeni po kojoj je i njegova tvrtka obavila posao.
– Te su cijevi višestruko naplaćene. Kolika je šteta, moći će se matematički utvrditi, ali nisam siguran da je riječ o 22 milijuna kuna – kazao je Ante Madunić, jedan od Žužulovih odvjetnika.
Petorka će ponovno biti izvedena pred istražnog suca u ponedjeljak kada će se odlučivati o njihovu jednomjesečnom pritvoru, a tužiteljstvo treba do tada sudu podnijeti i zahtjev za pokretanje istrage.
Zanimljivo je da je za branitelja bivšeg
Zanimljivo je da je za branitelja bivšeg šefa uprave HAC-a Marija Lovrinčevića angažiran Mato Krmek, mladi odvjetnik koji inače radi u odvjetničkom uredu Damira Primorca, brata bivšeg ministra obrazovanja i predsjedničkog kandidata Dragana Primorca. Marijo Lovrinčević je odlukom splitskog HDZ-a izbačen iz stranke jer je javno podržao Dragana Primorca u utrci za predsjednika RH. Lovrinčević je u HDZ prešao 2003. godine kada je napustio HSLS, a u stranku ga je pozvao bivši splitski gradonačelnik Zvonimir Puljić.
Pratite nas