Poslije više od šest godina obustavljen je sudski postupak protiv Vukovarca Marijana Živkovića koji je početkom rujna 2013. godine čekićem razbio dvojezičnu ploču postavljenu na zgradi policijske postaje u Vukovaru.

Toga dana razbijene su dvojezične ploče, koje su postavljene tijekom noći, na zgradama Ureda državne uprave, Porezne uprave, HZMO-a i vukovarske policijske postaje.
Odluka o obustavljanju postupka donesena je na prijedlog Općinskog državnog odvjetništva u Vukovaru, i to svega nekoliko dana prije sudske rasprave koja je trebala biti održana 5. studenoga.
“Napokon slobodan čovjek”
– Ovo je jedna velika pravna pobjeda koja je dobivena poslije šest godina. Razlog ovakvog podneska Općinskog državnog odvjetništva provedeno je psihijatrijsko vještačenje Živkovića, treće u nizu, koje je pokazalo da je moj branjenik u vrijeme počinjenja djela bio neubrojiv. Samim tim daljnji sudski postupak bio je bespredmetan. Nama je najvažnije da je Marijan Živković konačno slobodan čovjek – rekao je njegov odvjetnik Emil Mitrovski.
Dodao je i kako se ne može reći da je u cijelome ovome slučaju bilo ikakve empatije prema Živkoviću kao čovjeku koji je u vrijeme Domovinskog rata ostao bez dva sina i koji je i sam bio ranjavan. Pri tome, kako je rekao Mitrovski, cijela ta sudska priča oko Živkovića trajala je šest godina, uz niz rasprava i tri psihijatrijska vještačenja.

Poslije svega Marijan Živković rekao je da je ovakva odluka suda i stav Općinskog državnog odvjetništva dokaz da je pravda konačno pobijedila.
– Trajalo je dugo, ali nisam se plašio ničega. Ja jesam mali čovjek i dragi Bog je valjda sve to vidio. Imao sam sve ovo vrijeme podršku iz cijele Hrvatske i inozemstva, što mi je davalo dodatnu snagu – rekao je Živković koji do danas nije našao posmrtne ostatke jednoga od stradalih sinova.
Prva rasprava u ponovljenom slučaju Živkoviću održana je 19. rujna, kada je i naloženo još jedno psihijatrijsko vještačenje, a tada je Živković u izjavi novinarima rekao kako ne pristaje ni na kakvu aboliciju jer nikoga nije ubio.
– Ne tražim nikakvo oslobađanje ako to nije pravda. Možda su te ploče i postavljene pravno, ali netko je u državi krvi što su postavljene po noći, a preko toga nisam mogao prijeći. Uostalom, koliko je granata palo na Vukovar, a sve one bile su ispisane na ćirilici – rekao je tada Živković koji je podršku dobio i od gradonačelnika Vukovara Ivana Penave kao i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.
Predsjednik Savjeta za branitelje gradonačelnika Vukovara Tomislav Josić rekao je kako se nadao ovakvoj odluci suda dodajući kako je drugo vještačenje, koje je i sporno, vještačilo Živkovića u današnje vrijeme, a ne u vrijeme kada je počinjeno djelo.
– Žalosno je kako je sve ovo trajalo toliko godina, kao i da sud odredi sudskog vještaka, a onda ne priznaje njegovo vještačenje, nego se mora uzimati novi vještak. Moralo je to sve puno brže biti završeno, a ne da ga se u uz svu tragediju koju je proživio šest godina razvlači po sudovima – rekao je Josić koji je i sam radi razbijanja dvojezičnih ploča u rujnu 2013. osuđen na godinu dana zatvora ili devet mjeseci uvjetno uz to što je morao platiti sudski postupak te trošak razbijene dvojezične ploče.
Slične presude dobilo je još 30- ak osoba koje su svi redom, osim Živkovića, osuđene na uvjetne kazne zatvora, i to u trajanju od šest mjeseci pa do četiri godine.

Također su i svi morali platiti sudske troškove i podmiriti troškove uništavanja državne imovine. Najgore su prošla zadnja četiri slučaja, oni su dobili uvjetne kazne zatvora u trajanju do četiri godine.
“Zakoni nisu za sve jednaki”
Predsjednik vukovarskog SDSS-a Srđan Kolar smatra da je ovakav epilog ovoga slučaja očekivan i kaže da ih to nije iznenadilo. Podsjetio je i na brojne pritiske na sud i odvjetništvo kao i okupljanja ispred suda u Vukovaru u vrijeme održavanja sudskih rasprava.
– Sve je ovo očekivano jer smo svi bili svjesni političkog pritiska koji se vrši na sud i odvjetništvo. Uostalom, ne poštuje se ni Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina pa zašto bi se onda poštovali nekakvi drugi zakoni. Znamo za obiteljsku tragediju Marijana Živkovića i ona je svakako za razumjeti, ali ničija tragedija ne može biti iznad zakona. To je jedno, a zakoni su nešto sasvim drugo i svi ih moraju poštovati. Međutim, ovaj slučaj govori nam kako zakoni nisu za sve jednaki i to je ono što nije dobro – rekao je Kolar.
Pratite nas