Promjene u Lisabonskom ugovoru koje traže Njemačka i Francuska kako bi u država članica pojačale financijsku disciplinu mogle bi usporiti ulazak Hrvatske u EU. Takva su nagađanja u bruxelleskim diplomatskim krugovima iz kojih stižu upozorenja da bi Hrvatska mogla postati talac prepucavanja među članicama EU.
Pandorina kutija
Iz hrvatskih pak diplomatskih krugova komentiraju kako bi njemačko-francuska inicijativa, jer je riječ o državama koje imaju težinu u eurobloku, Hrvatsku pak mogla pogurati i osigurati bržu ratifikaciju pristupnog ugovora.
Otvaranje Lisabonskog ugovora jednako je otvaranju Pandorine kutije. Postoji mogućnost da bi Irska, pa čak i Danska, organizirale referendum, pozivajući se na ustavne odredbe. Za sada su dva scenarija kojima bi se izbjegla kriza: sastavljanje neovisnog ugovora, sličnog onom o schengenskoj zoni, i drugi – vjerojatniji – vezanje ratifikacije promjena Ugovora u zemljama članicama uz ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora.
– Iako u formalnom smislu uz hrvatski Ugovor o pristupanju nije vezan ni jedan drugi paket, realno je moguće da on na ratifikaciju ide s irskim, češkim ili ovim njemačko-francuskim paketom.
Nije dočekano pljeskom
To bi moglo utjecati na vrijeme ratifikacije hrvatskoga Ugovora na različite načine, ali najvjerojatnije tako da nas ubrza. Naime, zbog velike važnosti za eurozonu i stupnja prioriteta koji tom financijskom paketu daju članice poput Njemačke ili Francuske, razložno je očekivati kako će one sve učiniti da on brzo i uspješno prođe kroz ratifikacijski proces – kažu iz hrvatskih diplomatskih krugova.
Međutim, njemačko-francuska inicijativa u EU nije dočekana pljeskom. Njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle istaknuo je kako sankcije za države članice ne smiju biti vezane uz politički oportunizam. Skeptični su predsjednik Europske komisije José Manuel Barroso i predsjednik Europskoga vijeća Herman Van Rompuy jer nije jasno bi li promjene vezane za euro trebale biti uključene u hrvatski pristupni ugovor. Britanski kritičari Unije traže od premijera Davida Camerona za podršku zahtjevima povrat nekih ovlasti Britaniji. O njemačko-francuskom prijedlogu, koji unatoč protivnicima ima iznimnu težinu, razgovarat će se sljedećeg tjedna.
Pratite nas