Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 65
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Kruh u inozemstvu

Njemačke tvrtke otimaju se za hrvatske radnike

Građevinski radnik
Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
25.09.2014.
u 08:28

Brojni hrvatski građevinari danas rade u Njemačkoj. Većinom uspješno. Ali, ima i loših iskustava.

Mnogi su građevinari odlučili zarađivati kruh u Njemačkoj. Hrvatski građevinski radnici na cijeni su i njemačke se tvrtke za njih otimaju. No priča ima i drugu stranu: neke hrvatske tvrtke ne plaćaju svoje radnike.

Od svibnja 2013. godine u Zagrebu posluje tvrtka Mapego d.o.o, mala obiteljska tvrtka koja je ubrzo nakon osnutka otvorila podružnicu u Njemačkoj, što je bio i smisao pokretanja posla. Na pitanje zašto Njemačka, Damir Jakšić odgovara:

„Njemačka zbog toga što je zemlja o kojoj smo se toliko naslušali i u koju su otišli mnogi u potrazi za boljim životom. I mi smo tako došli na ideju da ako bismo igdje organizirali biznis, to bi bila Njemačka, priča mladi poduzetnik Damir Jakšić i pojašnjava kako je u Hrvatskoj situacija u građevinskom sektoru teška jer je gradnja stala, a ono što se gradi preuzele su velike tvrtke koje diktiraju cijene. S obzirom na veliku nelikvidnost, dovoljan je jedan "ozbiljan" problem i tvrtke odlaze u stečaj“, kaže Damir Jakšić, piše Deutsche Welle.

On i njegov budući šogor Goran Perović otvorili su njemačku podružnicu u lipnju 2013. godine. Od početka su na prvom gradilištu imali šest zaposlenih. No da bi taj posao u Njemačkoj dobili morali su imati tri osobe zaposlene u Hrvatskoj i vanjske suradnike jer prema zakonu tvrtka mora dio prihoda ostvarivati u Hrvatskoj, pojašnjava Damir.

Plaće radnika su, kada je riječ o satnici u Hrvatskoj 3 ili 4 eura po satu, dok je to u ovoj tvrtki u Njemačkoj 11 eura za majstora fasadera, a predvodnik koji vodi ekipu dobiva 13,95 eura po satu. Radnici dobivaju i novac za godišnji odmor jer tako nalažu njemački zakoni, pojašnjava Jakšić, koji je za sada zadovoljan poslovanjem te ističe kako brojne inspekcije koje su posjećivale njihova gradilišta nisu imale zamjerki. Na pitanje je li u Njemačkoj baš sve tako "savršeno" Damir Jakšić kaže kako za sada jedino imaju problem s povratom poreza koji je odavno trebao stići, no još nije stigao čemu se kaže čudi i njegova porezna savjetnica u Njemačkoj.

Neki dođu zaraditi i odmagliti

Damir Jakšić kaže kako su propisi u Njemačkoj jasni. „Ako bismo propustili platiti bilo kakvo davanje za radnika ili ne bismo podmirili bilo kakve obveze kao poslodavac tj. tvrtka 'Arbeitsamt' (Ured za zapošljavanje) nam odmah obustavlja izdavanje dozvola za rad za novo gradilište", kaže Damir Jakšić. O iskustvima u proteklih otprilike godinu dana kaže kako su se nagledali svega. Kaže da ima tvrtki koje rade kratkoročno, i „miču se“ nakon pet mjeseci, a ima tvrtki koje rade godinama i desetljećima. Ima i onih koji ne plaćaju radnike pa se vrate ili pobjegnu, kaže Jakšić i žali se kako poštene tvrtke to koči jer ih ponekad potencijalni partneri gledaju kroz tu prizmu.

“Ne poslujemo s tvrtkama iz jugoistočne Europe”

Kod jednog dobro odrađenog gradilišta imali smo upit od ozbiljne njemačke tvrtke koja ima 15.000 zaposlenih, ali je generalni direktor, kada je čuo da smo iz Hrvatske, rekao da nemaju namjeru poslovati s tvrtkama koje dolaze iz jugoistočne Europe. Ima poslovnih ljudi, ali i onih koji su došli na brzinu zaraditi i „odmagliti“. Nama je tendencija da se raširimo i voljeli bismo ostvariti pravo na rad u sljedećih pet ili deset godina, pogotovo ako se ukine zabrana zapošljavanja hrvatskih radnika.

Hrvatski građevinari profitirali od ulaska u EU

Na pitanje je li problem naći radnike za rad u Njemačkoj ili je „navala“, Damir Jakšić kaže kako nije jednostavno naći kvalitetnog radnika jer su neki imali negativna iskustva, pa su sada oprezniji. Trenutačno aktivno gradilište ove tvrtke je srednja škola u Offenburgu na kojoj traje renoviranje. A čitav niz aktivnih gradilišta u Njemačkoj ima hrvatska građevinska tvrtka Radnik koja zapošljava 500 radnika, na njemačkom tržištu je već 45 godina sa sjedištem u Oberhausenu. U Njemačkoj zapošljavaju 80 do sto radnika po godini. Željko Barišić, direktor ove tvrtke sa sjedištem u Križevcima (osnovana prije 65 godina) kaže kako su hrvatske tvrtke od ulaska Hrvatske u EU zasigurno profitirale i kako je danas puno lakše raditi. "Konkretno samo zbog činjenice da radnicima više nisu potrebne radne vize štedi se vrijeme i novac", kaže Barišić.

U Njemačku idu samo najbolji

„Od 1. srpnja 2013. više ne trebaju ulazne i radne vize i radnici nakon dvije godine rada u Njemačkoj ne moraju pauzirati dvije godine, već samo dva mjeseca. Ranije smo za svakog radnika morali platiti vizu, a sada im treba samo radna dozvola. Danas ne gubimo vrijeme na promjene viza kada se ide s gradilišta na gradilište“, kaže Barišić.

Na pitanje kako vrše selekciju radnika koji će raditi u Njemačkoj, odgovara da najiskusniji dolaze u Njemačku. Selekcija se vrši na gradilištima u Hrvatskoj i tek nakon što je radnik dokazao svoju stručnost, stječe pravo da može biti raspoređen na gradilišta u Njemačkoj. Tako plaća s hrvatskih oko 800 do 1.100 eura raste na 2. 200 do 2.400 eura plus novac za godišnji odmor. Riječ je o bruto iznosima, a uz to ide osiguran smještaj i put na posao, priča Željko Barišić.

Radnici iz Hrvatske na cijeni u Njemačkoj

"Problematika s kojom se susrećemo jest da nam njemačke tvrtke sada “otimaju” kvalitetne radnike i privlače ih sebi u njemačke tvrtke. Evo baš smo sada morali prepustiti poslovođu, tri ili četiri tesara, kaže Željko Barišić. Na pitanje kakva je situacija s hrvatskim tvrtkama na njemačkom tržištu, Barišić odgovara da je ona sada od 2009. godine na najlošijoj razini jer je kriza koja je posljednjih nekoliko godina zahvatila zemlje u okruženju rezultirala time da su se svi željeli okušati na njemačkom tržištu, a njihovim dolaskom pale su cijene. Tvrtke koje konkuriraju Radniku nude ugovore koji su jeftiniji od 15 do 30 posto.

Na spomen prijevara i neplaćanja radnika od hrvatskih tvrtki u Njemačkoj direktor tvrtke Radnik Željko Barišić kaže: “Ima vrlo uspješnih tvrtki, ali nažalost čujem da ima i naših (hrvatskih) tvrtki u Njemačkoj koje nisu upoznate koje su obveze i koje sve posljedice mogu imati, a doživi se i da ljudi kod tih tvrtki ne budu plaćeni. Mislim da bi tu naše Ministarstvo trebalo rigoroznije gledati, ali vjerojatno su njihove mogućnosti ograničene", kaže Barišić i naglašava da bi plaćanje minimalne satnice moralo biti obveza. Očito u poslovanju između dviju država mnogi pronalaze manevarski prostor za nelegalne radnje.

Na Njemačku mnogi gledaju kao na "obećanu zemlju", a na to Željko Barišić poručuje kako to jest tako, ali da ne treba zaboraviti da je Njemačka zakonski dobro regulirana zemlja. Za svakoga tko je spreman platiti obveze zasigurno je zemlja u kojoj ima mogućnosti i svatko bi se trebao okušati na ovome tržištu, poručuje Željko Barišić, direktor tvrtke Radnik.

>> Zanimanje iz snova: Plaća i do 5000 eura mjesečno

>> Pravoga mehaničara mora krasiti ljubav prema ovome poslu

Komentara 94

TV
tvrtko3
08:52 25.09.2014.

Opet laži o zaradama u N jemačkoj. U Njamčkoj ima posla, međutim cjene su nna nivou od prije 20 godina ako ne i niže zahvaljujući otvorenom tržištu radne snage EU-a. Nema koga nema , Bugara, Mađara, Rumunja, Portugalaca, Polajaka, Španjolaca....ovaj lik što radi fasade može samo u snu radniku platiti 11 € neto a u i to samo u ludom snu. Cijena je 20€/m2 isto kao i 1997. u naravi radnik odradi 200-220 sati a u palrnu listu mu se prikaže 150-160 sati, ako i toliko. Jedoni koji zarađuju su "bautraegeri" ili ti ga hrvatski investitori koji puštaju ovu sirotinju iz navedenih zemalja da si međusobno spuštaju cjene. Koje bajke o "traženim hrvatskim radnicima" cijena novinaru to je važno i ništa više, a dok je sirotinje iz jugoistočne Europe biti će i zarade, ali za Nijemce, a sirotinja će imati za nešto pojesti i popiti . Toloko o obećanoj Njemačkoj.

HR
hrfila78
08:54 25.09.2014.

kakva glupost bore se za hrvatske radnike , ja sam "tamo gore" niko se ne otima za nas nego kako se ko snađe. a raditi preko hrvatske firme "kontigenta" nikada vise sami lopovi , od kasnjenja placa , malih satnicaa , godisnjeg odmora upola placenog. sa svim i svacim se sluze da bi ostvarili sto veci profit a da radnika plate sto manje. sto bi isli tamo te silne firme , ali nece jos dugo sve ih je manje i manje svi imaju mogucnost sami se zaposliti kada nađu poslodavca , a ne preko nasih pljackasa. jeftina radna snaga kao sto su bugari , rumunji su oborili cijene pa ih masovno nijemci angaziraju na izvođenju radova. nevjerovatno kakvih sve ima gluposti napisanih od autora clanaka koji nisu ni blizu upoznati niti sa placama satnicama radnika , ili pravima koji su im omogucena u njemackoj kako se recimo moze dobiti radna dozvola koja je procedura, a ne pisati od nekakvih nasih firmi izjave od direktorcica koji su se obogatili na leđima radnika koliko tko ima kao satnicu ili primanja mada ima tu i malo istine ali opet mnogo je toga pogresnoga izjavljeno i napisano

AP
apolon
08:41 25.09.2014.

Izvoziti radnike?..Ma neeee...izvezite naše pametne političare oni su vrlo tražena roba u mnogim zemljama EU, niste to znali?????? To će biti naš najveći izvozni "brand"! najveći izvozni "brand"!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije