Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 44
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
STANJE U NJEMAČKOJ

Nastavnici na meti nasilnika: 'Učenik me napao sa skalpelom u ruci, situacija je bila ekstremna'

Ilustracija
Foto: Wolfgang Rattay/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/8
27.10.2020.
u 12:45

Za vrijeme nastave im prijete i vrijeđaju ih, na društvenim mrežama ih ocrnjuju. Svakodnevnica mnogih njemačkih nastavnika često nije baš ugodna. Ubojstvo učitelja u Parizu potaknulo je raspravu o tome u Njemačkoj

Günther Ferber predaje njemački. Njegov radni dan je bio pri kraju kada su se dva učenika posvađala. Jedan od njih je uzeo skalpel, koji je bio upotrebljavan na nastavi likovne umjetnosti i skočio prema drugom učeniku, urlajući da će ga ubiti. Ferber se instinktivno postavio između dva učenika: "Učenik me je napao sa skalpelom u ruci. Bio je toliko izbezumljen da je morao nekoga ubosti.”

Nasilje u svakoj trećoj školi

Ferber, kojem zbog njegove sigurnosti ne navodimo pravo ime, samo je lakše ranjen. Trebalo mu je nekoliko minuta da umiri učenika: "To više nije bilo malo dijete, mi smo u srednjoj školi. Situacija je bila ekstremna.”

Je li ovaj slučaj u Njemačkoj izuzetak? Udo Beckmann, predsjednik Udruge za obrazovanje i odgoj (VBE), drugog njemačkog sindikata prosvjetnih radnika po broju članova, kaže da nije. Njegov sindikat je proveo istraživanje u 1.300 škola, piše Deutsche Welle.

"Slika je jasna. U posljednjih pet godina je znatno više nastavnika koji su bili izloženi uvredama, psovkama, prijetnjama i mobingu”, kaže i navodi podatak da je nastavno osoblje pretrpjelo fizičke napade u svakoj trećoj školi.

Šok poslije napada u Parizu

„Fenomen nasilja prema nastavnicima ne može se umanjivati”, kaže Beckmann i dodaje: "Ministarstva moraju statistički pratiti i objavljivati nasilne izgrede. A prije svega tražimo od ministra da stane iza nastavnog osoblja i da ih tako i psihološki i pravno podrži u ovakvim slučajevima, a ne da pokuša to svesti na privatni problem ljudi pogođenih nasiljem.”

On zahtijeva i više stručnog usavršavanja u prevenciji nasilja i mobinga, veću podršku ostalih profesija kao što su psiholozi i socijalni radnici. Tema nasilja prema nastavnicima je ponovo privukla pažnju javnosti nakon nedavnog ubojstva francuskog profesora povijesti Samuela Patyja, kojem je mladić optužen kao islamski terorist odrubio glavu na ulici. Paty je na nastavi pokazivao karikature proroka Muhameda, kako bi sa svojim učenicima diskutirao o slobodi mišljenja i izražavanja.

Nastavnička autocenzura?

Psihologinja i bivša parlamentarnih zastupnica njemačkih socijaldemokrata Lale Akgün, kaže: "To je nevjerojatan zločin. Tako nešto se ne može potpuno isključiti ni u Njemačkoj. Ali zar moraju prvo ubiti profesora da bi se tako nešto tematiziralo?”

Ona smatra da bi se trebalo raspravljati o tome što je zadatak škole: "Ja vidim kao zadatak prije svega prenošenje vrijednosti i stvaranje svjesnih ljudi”, kaže ona. Akgün kaže da tinejdžeri s patrijarhalnom, a često i vjerskom slikom svijeta često to žele izbjeći i potisnuti raznolikost mišljenja u razredu.”

Ona dodaje da nastavno osoblje dijelom doživljava skandalozne stvari, mobing i prijetnje: "Tako se stvara atmosfera straha”, kaže Akgün i dodaje da to vodi ka izbjegavanju određenih tema, da bi se izbjegla opasnost.

Ustav u nastavnom planu i programu

Kao profesor u srednjoj školi Günther Ferber drukčije to doživljava: "To ne odražava svakodnevni rad u školi da neki nastavnici ili profesori ne tematiziraju neke sadržaje jer se osjećaju ugroženim od nekih snaga.” On predaje i filozofiju. "To spada u moj svakidašnji posao, da pustim suprotstavljena mišljenja da se sukobe, kako bi moglo doći do razmjene.”

On kaže kako je pri tome važno da nastavno osoblje stane iza slobode mišljenja i vjeroispovijesti. "To je dio našeg Ustava i ta tema je dio nastavnog plana”, objašnjava Ferber. Ali ni on ne misli da je napad poput onog u Parizu nemoguć u Njemačkoj.

"U Njemačkoj smo već imali pucnjavu u školama. Mislim da postoji određena tendencija koja pogoduje pojavljivanju slučajeva nasilja u drastičnoj formi.” Ferberu je važno da se u školama stvori atmosfera u kojoj ne bi mogli uspijevati mržnja i nasilje.

Nasilje na 35 stupnjeva

„Generalno gledano, to je kao pritisak u kotlu, kada ste u učionici s 30 učenika, a vani je možda 35 stupnjeva Celzijevih – jasno je da će se netko izbezumiti.”

Zato se on i njegovi kolege zalažu za manje razrede, za više nastavnog osoblja, a posebno za više specijalnih pedagoga. "Tako se može smanjiti pritisak, inače može izbiti nasilje.”

Učenik koji je Ferbra napao skalpelom privremeno je udaljen iz škole i mora ići na treninge nenasilnog ponašanja. Ali Ferber nije podnio kaznenu prijavu. "Mi smo godinama zajedno s tim učenicima, ne želimo im nauditi, htjeli bismo postići nešto za njih”, kaže on i dodaje da je zato i izabrao svoju profesiju.

Ključne riječi

Komentara 3

BE
Beskucnik
13:16 27.10.2020.

Kad je moj otac bio u skoli , ucitelj je imao šibu , djeca su pisala krasopis , postivao se autoritet , stariji , a rezultati su bili vanserijski , od zemlje seljaka do industrijske sile sa cetvrtom svijetskom brodogradnjom (cak i u smotanom komunizmu ) , danasnji odgoj djece na RTlovim vrijednostima , moze samo proizvesti narkomane i manijake , koji jedino mogu popunit ludnice i klinike za abortuse .U Njemackoj je jos gore , s jedne strane muslimanski extremizam a s druge moralno propali zapad , daleko je to od Njemaca , zato im Rimac radi tehnologiju

NA
Nadzornik
17:34 27.10.2020.

Napal ga je inženjerov sin

VI
vidum
13:16 27.10.2020.

Kad vlasti zabrane odgoj djece, a roditelje pretvore u bankomate.....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije