Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 79
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Na poslu noću, vikendom...

Najgori smo u EU, svaki treći Hrvat radi nedjeljom

posao, radnici
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
1/3
27.11.2016.
u 08:15

Europarlamentarka Marijana Petir potpisala je rezoluciju te aktualizirala problem sa sindikatima, poslodavcima i nadležnim komorama

Rad nedjeljom porastao je za 30%, a tek 25% radnika smatra da se njihovo radno vrijeme uklapa s obiteljskim i drugim obvezama, istraživanje je koje je ovih dana na konferenciji pod nazivom „Ravnoteža poslovnog i privatnog života 4.0 – izazovi u vremenu digitalizacije“ predstavljeno u Bruxellesu u organizaciji European Sunday Alliancea. Europa se danas nalazi pred izazovima koji će u velikoj mjeri utjecati na njezinu budućnost, među kojima su svakako i demografski, na što utječu nesigurnost posla i teški i neprimjereni radni uvjeti, pogotovo u trgovačkom sektoru.

Nevidljiva jasna granica

Stoga je u EU pokrenuta nova rezolucija o slobodnoj nedjelji, koju je potpisala i zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, te ponovno aktualizirala taj problem u Hrvatskoj sa sindikatima, poslodavcima i nadležnim komorama. Petir objašnjava kako je digitalizacija radnog prostora i života učinila radnike stalno dostupnima. Tako čak i rad koji je dosad bio rezerviran za radno vrijeme u novim okolnostima prelazi u rad u slobodno vrijeme te je nevidljiva jasna granica između onoga što je vezano uz posao i privatnih i obiteljskih obveza.

Usto u Hrvatskoj dolazi i do porasta noćnog rada, a iako se često naglašava kako radnik ne smije raditi više od propisane satnice te kako treba biti više plaćen ako radi nedjeljom i praznicima, praksa to demantira. Zaposleni u uslužnom sektoru u Hrvatskoj, od kojih su većina žene, rade i po tri tjedna bez prekida i bez ijedne slobodne nedjelje, iako brojna istraživanja potvrđuju kako rad nedjeljom negativno utječe na zdravlje radnika: uzrokuje emocionalnu iscrpljenost, konstantan stres i psihosomatske smetnje.

Prema Eurostatovoj statistici iz 2015., u Hrvatskoj 35% ljudi radi nedjeljom, što je najviše u Europi. Gotovo svake nedjelje radi 8,3% hrvatskih radnika, 28,3% ponekad, što nas stavlja i na prvo mjesto u EU po radu nedjeljom, tvrdi Marijana Petir.

Pati i privatni život

– Takav radnik/ca ne samo da ne posvećuje dostatno vrijeme članovima svoje obitelji, već je i u vrijeme koje s njima provodi “odsutnog duha“. Sve se to negativno odražava na uspjeh braka, razvoj i ponašanje djece… – konstatira Petir te podsjeća kako radnicima pravo na tjedni odmor može biti određeno u neki drugi dan osim nedjelje, ali da takav nadomjestak nije zadovoljavajuće rješenje, budući da drugi članovi obitelji taj dan nemaju slobodan.     

>> Sindikati upozorili: Oni s najnižim primanjima neće dobiti ništa ili vrlo malo

>> Što napraviti kad ostanete bez posla: Koja prava i obveze imate

Komentara 32

Avatar Čitatelj300
Čitatelj300
08:34 27.11.2016.

Samo za primjer u Austriji trgovine rade subotom do 18h a nedjeljom ne rade da bi tisuće trgovaca i trgovkinja također moglo biti sa obiteljima. I to je u zakonu. Koliko se sjećam i kod nas je bio sličan zakon ali "Big Boss" je očito želio još više novaca od svojih napaćenih trgovaca pa se zakon preko noći promijenio a da političari nisu ni riječ progovorili.

GL
GLADIATOR
08:43 27.11.2016.

U austriji se svi bore protiv rada nedjeljom, od crkve preko većine političara ...

DO
doktorica
10:36 27.11.2016.

kod nas se rad ne cijeni,radnici u realnom sektoru su poniženi ,slabih primanja,umirovljenici koji su cijeli život uplaćivali radni staž imaju mizerne mirovine,a nedelje su umjesto za okupljanje u obitelji postale mjesta za obilazak trgovina.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije