Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 125
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Zaokret kancelarke Merkel

'Migrantima ne smijemo više davati lažnu nadu'

Migranti
Reuters/Pixsell
21.07.2018.
u 15:00

O Trumpovu protekcionizmu – financijska kriza iz 2007. prevladane je multinacionalnom akcijom, a tu je i Kina dala veliki prilog.

Njemačka kancelarka Angela Merkel odgovarala je jučer 90 minuta besprekidno na novinarka pitanja o unutarnjoj politici, odnosima sa SAD-om i Rusijom, migrantima... te je dala do znanja kako nema namjeru odstupiti.

Trumpova kriva računica

Tijekom tradicionalnog godišnjeg susreta s novinarima uoči ljetnih praznika, Merkel je na pitanje s kime bi otišla na ljetovanje kada bi birala između Trumpa, Putina i Seehofera jednostavno odgovrila kako je odmor – odmor.

Nakon što je potvrdila središnjost transatlanskih odnosa i prijateljstvo Njemačke i SAD-a Merkel je kazala da je američki predsjednik Donald Trump odnose stavio pod pritisak. Usprotivila se Trumpovim optužbama da je Njemačka ustrajala na održavanju velikog suficita u trgovini sa SAD-om, ustvrdivši kako je trgovinska razmjena uravnotežena ako se u nju uračuna i uslužna djelatnost. Citirala je nedavna zbivanja u ekonomiji kako bi pokazala da je trumpovski protekcionizam negativan. Financijska kriza nastala 2007. prevladane je multinacionalnom akcijom, onom G20, ali je i Kina dala veliki prilog.

Glede mogućih američkih povećanja carina na uvoz njemačkih automobila, Merkel je naglasila međunarodni karakter te industrije naglasivši da se najveći pogon BMW-a nalazi u Spartanburgu u Južnoj Kaliforniji.

“Moguće povećanje američkih carina krši međunarodna pravila i ugrožava mnogo radnih mjesta”, kazala je Merkel.

Iznijela je Merkel viziju multietničke Europe spremne emancipirati se u sjedinjene države i preuzeti snažniju ulogu u svijetu. Postoje sukobi pokraj našeg praga i moramo imati važniju ullogu u njihovu rješavanju, kazala je Merkel. To bi značilo i povećanje troškova za obranu.

Zapadni Balkan kao primjer

Merkel je branila i svoju dosadašnju politiku prema izbjegličkoj krizi, ali je ustvrdila i da se potencijalnim migrantima “ne smiju viš davati lažne nade” jer njedna država ne može primiti sve ljude koji žele u nju doći. Tunis, Maroko i Alžir su sigurne zemlje i nema razloga da ljudi iz tih prostora dolaze u Europu. Njemačka traži veći red i nadzor nad migracijama. Nudi zaštitu onima koji su proganjani, ali danas većinu čine ekonomski migranti. Stoga je Merkel kazala da je prioritet nove vlade donošenje useljeničkog zakona.

– Njemačka i kad su u pitanju jednostavnija radna mjesta trpi velik manjak radne snage. Zato je i planirani useljenički koncept od presudne važnosti – rekla je kancelarka. Ona je ukazala na to da bi regulirani pritok radne snage smanjio ilegalno useljavanje što je, kako je rekla, već pokazao i primjer zemalja zapadnog Balkana.

Kod zemalja zapadnog Balkana drastično se smanjio broj podnositelja zahtjeva za azilom ali se istodobno, nakon sklapanja ugovora o zapošljavanju za građane ovih zemalja, povećala migracija kvalificiranog kadra u Njemačku. Novi useljenički zakon bi regulirao useljavanje radne snage iz zemalja koje nisu članice Europske unije.

Ključne riječi

Komentara 21

DU
Deleted user
13:40 21.07.2018.

Dva miljuna si uvezla migranata,i to mladih , za 20 g. bit će više potomaka migranta nego njemaca

Avatar Vukomerec
Vukomerec
14:26 21.07.2018.

Merkelica je luda kao kupus.

PU
Pukovnik
15:34 21.07.2018.

Francuzi imaju drugo mišljenje o tome. Oni moraju napuniti reprezentaciju s migrantima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije