Kako bez Njemačke nema ni EU, barem kada je o novcu riječ, članice EU morale su popustiti traženju Berlina i Pariza te je jučer odlučeno da se Lisabonski ugovor izmijeni kako bi EU ubuduće bio spremniji spašavati članice u financijskim i gospodarskim krizama. Lisabonski ugovor – temeljni dokument EU – već se mora mijenjati iako je na snagu stupio početkom godine, i to nakon gotovo cijelog desetljeća pregovora kako bi se spasile pojedine odredbe zlosretnog Ustava EU. Odlučeno je to na netom završenom jesenskom sastanku Europskog vijeća (EV).
Strah od Pandorine kutije
Izmjene su zajednički tražili njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy da bi se stvorio čvrst pravni okvir za trajni ustroj upravljanja novčarskim krizama i tako očuvao stabilni euro te gospodarstvo EU. Zahtjev je u početku oštro osudio niz europskih čelnika i EK zbog straha od otvaranja Pandorine kutije mnoštva suprotstavljenih interesa, za koju su se nadali da je zatvorena prihvaćanjem Lisabonskog ugovora. No, Merkel je bila neumoljiva, i to zbog sljedećeg – njemački Ustavni sud jedva je propustio plan o fondu od 440 milijardi eura za pomaganje članica s teškoćama plaćanja (uz još 350 milijardi od MMF-a), koji su europski čelnici proljetos dogovorili za spašavanje Grčke i zemalja koje bi je mogle slijediti u propast.
Ustavni je sud usto upozorio da bez jačeg pravnog temelja u Lisabonskom ugovoru takvo što više neće prihvaćati. Jučer je u Bruxellesu odlučeno i to da EK s predsjednikom EV-a Hermanom van Rompuyem novi mehanizam financijskog spašavanja uobliči u što sažetiji paragraf. Sve zato da izmjene budu što manje, pa da i onim zemljama koje temeljne spise EU prihvaćaju na referendumima, poput Irske ili V. Britanije, za ratifikaciju bude dostatno izglasavanje u parlamentima.
Nijemcima se žuri
Određeno je da izmjene Lisabonskog ugovora treba prihvatiti “najkasnije do sredine 2013.” Odgoda je vjerojatno uvedena kako bi se izbjegao dojam da se ikoga pritišće iako je sva prilika da će Nijemci ispod stola zaista pritiskati da se ratifikacija dovrši do kraja 2012. Predviđalo se da bi se taj paragraf ratificirao s hrvatskim Pristupnim ugovorom, ali to se u zaključcima formalno ne spominje.
Tri najznačajnije izmjene Novi okvir za
Tri najznačajnije izmjene
Novi okvir za makroekonomsko motrenje uočavat će opasnosti poput “nekretninskoga mjehura”, odakle je krenula sadašnja kriza. Motrit će i na konkurentnost.
Pakt postojanosti i rasta osnažit će se kažnjavanjem i zemalja koje još nisu skliznule u prevelik dug i proračunski manjak, ali ne čine dovoljno da to klizanje zaustave
Trajni ustroj za obranu postojanosti eura uključit će i bankrot države pa će kreditori paziti što se čini s njihovim novcem i neće se kladiti na propast država dužnika
Pratite nas