Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 77
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
rješenje otvorenih pitanja

Kosovo spremno na kompromisni dogovor sa Srbijom

Hashim Thaci
LAURA HASANI/REUTERS/PIXSELL
29.01.2019.
u 20:50

Srbija i njezina bivša pokrajina, koja je proglasila neovisnost 2008., obvezale su se 2013. da će pod pokroviteljstvom EU-a riješiti sva otvorena pitanja, ali nisu ostvarile znatniji napredak

Kosovo je spremno na kompromisni dogovor sa Srbijom o rješenju dugogodišnjih otvorenih pitanja između dviju zemalja, rekao je kosovski predsjednik Hashim Thaci u pismu američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.

Srbija i njezina bivša pokrajina, koja je proglasila neovisnost 2008., obvezale su se 2013. da će pod pokroviteljstvom EU-a riješiti sva otvorena pitanja, ali nisu ostvarile znatniji napredak.

Pregovori su prekinuti od studenoga 2018. kada je vlada u Prištini uvela carine od 100 posto na uvoz robe iz Srbije. Beograd je istaknuo da neće razgovarati dok se trgovina ne vrati u normalno stanje.

"Bit ću spreman i otvoren za nužne kompromise kako bi se postigao sveobuhvatan i uravnotežen dogovor o rješavanju svih otvorenih pitanja, i time okončao stogodišnji sukob sa Srbijom i donio mir cijeloj regiji", rekao je Thaci.

Kosovski premijer Ramush Haradinaj rekao je da nije spreman promijeniti vladinu odluku o uvođenju carina.

Nejasno je zašto je Thaci objavio pismo sada, s obzirom da je još sredinom prosinca primio pismo od Trumpa koji je kosovskog kolegu pozvao da učini sve kako bi se postigao sveobuhvatan sporazum sa Srbijom dvadeset godina od kraja rata.

Thaci je u lipnju rekao da će dogovor s Beogradom tražiti kroz "korekciju granica", a političari i analitičari na Kosovu protumačili su to kao razmjenu teritorija.

Njegov plan zazvonio je na uzbunu kod balkanskih susjeda i nekih zapadnih vlada koje ga vide kao način da Kosovo uzme tri srbijanske općine naseljene većinom Albancima. Kada bi došlo do razmjene teritorija, Srbija bi zauzvrat dobila dio sjevernog Kosova većinski naseljen manjinskim Srbima koji ne priznaju vlast u Prištini.

Kosovo priznaje više od 110 zemalja, uključujući SAD, ali ne i Srbija, Rusija te Kina.

Washington je najveći sponzor Kosova, i politički i financijski.

NATO je, pod američkim zapovjedništvom, bombardirao 1999. srbijanske snage kako bi zaustavio ubijanje i protjerivanje kosovskih Albanaca u sklopu akcije protiv pobunjenika.

Video: Evo kolike su zapravo plaće po zanimanjima u Njemačkoj

Ključne riječi

Komentara 33

DU
Deleted user
10:53 30.01.2019.

Za Kosovo nece biti rijesenja iz jednog jednostavnog razloga. Vucic bi htio promjenu teritorija I tako rijesiti stvar, ali zna da sa takvim potezom vjerovatno gubi izbore u Srbiji, jer su mitovi I lazi vazniji od nekih cinjenica. To bi vazilo I za svakog drugog politicara u Srbiji. Dok ona sekta SPC ne promijeni svoj stav ( a to sigurno nece), jednostavno ce ostati jos 100 godina sve kako je a Srbija bez EU i bez buducnosti, koja im i ne treba, jer zive u proslosti.

WI
Witman
23:24 29.01.2019.

Bravo kosovari, tako se vodi politika, a ne ovi naši izdajnici.

Avatar zong
zong
21:59 29.01.2019.

Ma kakv kompromis sa vama žvalavcima!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije