Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Krvavo gušenje prosvjeda

Kineski list se prisjetio zabranjene teme: 'Hong Kong neće biti repriza Tiananmena'

Prosvjedi u Hong Kongu
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
16.08.2019.
u 07:09

Čak i ako komunistički režim odluči poslati vojsku na prosvjednike, "izgred u Hong Kongu neće biti repriza političkog izgreda koji se dogodio 4. lipnja 1989.", dodaje dnevni list sklon nacionalizmu

Kineski dnevni list odvažio se u petak prisjetiti se krvavog gušenja prosvjeda na Tiananmenu, što je zabranjena tema u zemlji, ističući da eventualna vojna intervencija u Hong Kongu neće biti repriza pokolja koji je vojska počinila u Pekingu u lipnju 1989.

"Peking nije odlučio intervenirati silom kako bi suzbio pobunu u Hong Kongu, ali o toj mogućnosti očito razmišlja", piše dnevni list na engleskom Global Times u svom komentaru na naslovnoj stranici.

Čak i ako komunistički režim odluči poslati vojsku na prosvjednike, "izgred u Hong Kongu neće biti repriza političkog izgreda koji se dogodio 4. lipnja 1989.", dodaje dnevni list sklon nacionalizmu.

Službeni podatci o broju žrtava na Tiananmenu nikad nisu objavljeni, ali stručnjaci ga procjenjuju od više stotina do više od tisuću mrtvih.

List ne piše ništa o tome kako bi se eventualno suzbili dvomjesečni prosvjedi za demokraciju u Hong Kongu, nego radije o dugoročnim diplomatskim posljedicama koje bi vojna intervencija imala za Peking.

"Washington neće moći zastrašiti Kinu koristeći se neredima otprije 30 godina. Kina je puno snažnija, zrelija i sposobnija upravljati teškim situacijama", dodaje list blizak Narodnom dnevniku , glasilu Kineske komunističke partije na vlasti.

Nakon krvoprolića na trgu Tiananmenu koji su prosvjednici bili zauzeli tražeći demokraciju, Kina je bila izolirana od međunarodne zajednice a njezino je gospodarstvo pretrpjelo dvogodišnju stagnaciju.

I savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Bolton prisjetio se represije iz 1989.

"Kinezi moraju jako paziti na korake koje čine jer se Amerikanci sjećaju Tiananmena", rekao je u razgovoru za Glas Amerike u četvrtak. "Nastanak sličnih uspomena u Hong Kongu bio bi velika pogrješka", upozorio je.

Ključne riječi

Komentara 17

JJ
janica_jadnica
08:36 16.08.2019.

Nece, nece, ovo ce biti Hong Kong original, a onda na red dolazi velicanstveni Tajvan.

HA
Hagar
10:35 17.08.2019.

Pa plan je bio 20+20+20 za Hong Kong. Dvadeset godina postupnog zaborava na demokraciju i slobodu. Zatim oni koji nisu zaboravili iducih godina prelaze u Kinu da nestanu jer smetaju za sto je temelj ovaj zakon koji zele provuci u u izrucenju Kini. Te zatim 20 godina integracije Hong Konga u puni sastavni dio Kine. Sad gledamo pocetak drugih 20 godina.

TE
terca123
08:37 16.08.2019.

Sloboda kini i kinezima!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije