Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 172
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Provjera činjenica

Kako Faktograf.hr otkriva lažne vijesti za Facebook

Mark Zuckerberg
Foto: Ron Sachs/DPA/PIXSELL
1/6
04.07.2019.
u 08:33

Facebook je uoči euroizbora odlučio pokriti cijeli EU 'fact checkingom'. Angažirao je tako i Faktograf.hr da surađuje na provjeri onoga što je objavljeno u Hrvatskoj. Detektiraju neku priču koja se širi Facebookom te ocjenjuju njenu točnost ili netočnost

Faktograf.hr jedini je hrvatski medij specijaliziran za provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru (fact checking), a od kraja travnja takvu provjeru za ono što je objavljeno u Hrvatskoj obavlja i za Facebook.

– Već se godinama uviđa da globalne društvene mreže utječu na politiku pa su neki mediji zbog sve češće pojave lažnih vijesti počeli osnivati odjele za provjeru činjenica, “čekiranje” lažnih vijesti. Paralelno su se počele javljati i samostalne inicijative posvećene samo takvoj provjeri činjenica. Kako je rastao broj medija koji su se time bavili, oni su se udružili u Međunarodnu mrežu organizacija posvećenih provjeri činjenica (International Fact Checking Network – IFCN).

Postoje vrlo čvrsti kriteriji koje netko mora ispuniti da bi postao član mreže: neutralnost, transparentnost financiranja i organizacije, jednako tretiranje svih političkih aktera. Faktograf.hr u tu je mrežu ušao u listopadu 2017. Kako je ocijenjeno da zadovoljavamo sve kriterije, dobili smo licenciju koja jamči da smo vjerodostojan medij – uvodno nam kaže glavna urednica Faktograf.hr-a Sanja Despot nastavljajući da je s približavanjem nedavnih izbora za EU parlament Europska komisija pritisnula društvene mreže, pa i Facebook, da odgovornije počnu provjeravati vijesti objavljene na svojim mrežama.

I prije toga, u ožujku, 19 medija za provjeru činjenica iz EU udružilo se u projekt “FactCheckEU” kako bi zajednički radili na suzbijanju lažnih vijesti. Primjerice, u slučaju požara u katedrali Notre-Dame zajednički su radili na suzbijanju dezinformacija. Objavili su zajednički tekst o tome koje su objavljene informacije o tom događaju istinite, a koje lažne.

– Facebook je uoči EU izbora odlučio pokriti cijelu Europsku uniju “fact checkingom”. Kako je uočio naš dosadašnji rad, kao i licenciju IFCN-a, što je bio uvjet, angažirao nas je i sad od kraja travnja s njim surađujemo na provjeri onoga što je objavljeno u Hrvatskoj. Konkretno, mi detektiramo neku priču koja se širi Fejsom te ocjenjujemo njenu točnost ili netočnost. Ono na što FB stavlja naglasak netočne su vijesti, mješovite, manipulativne vijesti (u kojima je dio istina, a dio neistina), senzacionalistički tekstovi koji imaju istinit sadržaj, ali pogrešan, senzacionalistički naslov. Kada uočimo takve tekstove, mi ih označimo kao netočne i napišemo naš tekst s ispravnim podacima koji se onda kao alternativa ponudi svakome tko na FB poželi podijeliti taj dezinformativni tekst. Politika FB-a je da tim izvornim netočnim tekstovima smanji vidljivost – objasnila je Despot.

Na pitanje što zamjećuju kod provjere istinitosti vijesti u nas, uz koje se teme veže najviše netočnih informacijama, koji mediji prednjače po nepouzdanosti te kakve komentare izaziva njihov rad Despot uzvraća: – Od kraja travnja napisali smo 55 tekstova u kojima smo ispravljali netočnosti iz drugih medija ili FB postova. Takve netočne tekstove objavljuju dijelom desni mediji, kao i posebno kreirane FB stranice za skupljanje “lajkova”, posebno s fotografijama, gdje dolazi do zloupotrebe djece, invalida, beskućnika.

Teme u kojima ima najviše neistinitih informacijama odnose se na povijesni revizionizam (primjerice, u Jasenovcu nisu ubijali ustaše nego komunisti), pogrešne zdravstvene teorije (protiv cijepljenja), katastrofične teorije (dolaze nepoznati planeti koji će uništiti Zemlju), tekstove čija je poruka – pazite, ova će droga ubiti vašu djecu. U političkom smislu globalni su problem netočne vijesti vezane uz izbjeglice. Uglavnom, u tim se tekstovima uvijek poigrava emocijama, prenapuhuju se brojke te se pojedinačni incidenti uzdižu na razinu teorije zavjere. A komentari? Neki nas optužuju za cenzuru i blokiranje, a mi nikoga ne cenzuriramo niti blokiramo. Mi samo nudimo alternativu po principu – ovo je točno, a ovo nije.

Komentara 3

IS
Istranka
20:33 04.07.2019.

Točno je da Faktograf ne blokira , jer blokira FB na bazi ocjene Faktografa. Problem je u tome.da je Faktograf pristran! Lijeve portale ne dira, a pogotovo ne pupovčeve Novosti. Čak su mu članci iz Novosti mjerilo istinitosti. A to to je veliki problem , jer je poznato kako i na koji način Novosti pišu. Govor mržnje prema Hrvatima hrvatskoj državi im je u svakom članku zastupljen! Ti novinari ne mogu.biti mjerilo istine, a pogotovo ne onaj koji je napisao Lijepa naša haubice, koji je Faktograf se nije baš iskazao.po pitanju istine

MM
Mirko_Motika
12:56 04.07.2019.

ahaha faktograf neovisan i nepristran medij

IS
Istranka
20:41 04.07.2019.

Točno je da Faktograf ne blokira. To napravi FB po ocjeni Faktografa, pa se svodi na isto. Bilo bi u redu skĺanjati.lažne vijesti da Faktograf to ne čini selektivno. Na udaru su mu najviše desni portali. Lijeve ne dira! Jasno je ako znamo da mu je osnivač GONG i HND koji su izrazito lijevo orijentirani. Ovakav Faktograf je neobjektivan i manipulatorski !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije