Silvija Bungić, 27-godišnja profesorica hrvatskoga i engleskoga jezika, u petom je mjesecu trudnoće i nada se da će cijelu trudnoću raditi, ali kad rodi, jedva će sa 1663 kune rodiljske naknade pokrivati ratu kredita za kućanstvo u kojem je jedina zaposlena.
Iako je sad već više od godinu i pol dana stalno zaposlena, a kad krene na rodiljski dopust bit će to i dvije godine, apsurdno i grubo zaobići će je zakonsko pravo na rodiljsku naknadu u punom iznosu njezine plaće.
Naime, Zakonom o rodiljskim i roditeljskim potporama od 2009. godine rodiljske su naknade delimitirane pa majke za prvih šest mjeseci djetetova života primaju iznos u visini svoje pune plaće. Međutim...
– U mom je slučaju riječ o prekidu staža od dvadeset dana zbog prelaska s jednoga radnog mjesta na drugo. Do 16. kolovoza 2010. bila sam zaposlena u Osnovnoj školi Okučani, a s početkom školske godine, 5. rujna, prešla u gimnaziju u Novoj Gradiški. Iako sam cijelo vrijeme zaposlena, formalno imam tu “rupu” u stažu.
Ta se nepravda događa svim trudnicama u školstvu koje imaju ugovore na određeno vrijeme jer se ugovori datiraju s krajem, odnosno početkom školske godine. A zbog toga se u slučaju trudnoće tretiraju kao da su nezaposlene – ispričala je Silvija Bungić.
Nema popusta
U HZZ-u kažu da u ovakvu slučaju ne mogu priznati naknadu veću od 1663 kune jer je 12-mjesečni staž prekinut. Slično poručuju i iz kabineta ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislava Ivića.
Ne zna se kad će izmjena
– U konkretnu slučaju, unatoč tomu što ima ukupni staž osiguranja dulji od propisanih 12 mjeseci, korisnica ne može ostvariti pravo na naknadu svoje pune plaće za korištenja rodiljskog. Naime, članak 24., točka 9. propisuje da zaposleni roditelj, koji ne ispunjava uvjet staža osiguranja od najmanje 12 mjeseci neprekidno, za korištenja prava utvrđenih ovim zakonom ima pravo na naknadu plaće od 50% proračunske osnovice – suho je slovo zakona koje u Ministarstvu citiraju. Najavljuju, pak, zakonske izmjene te odredbe pa bi se pravo na punu plaću ostvarivalo pod uvjetom da rodilja ima ostvaren staž od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine. Kad će biti izmjena, ne zna se.
Presedan J. Kosor 2009. zauzela se da r
Presedan
J. Kosor 2009. zauzela se da rodilja Marija prima puni iznos
Silviji Bungić mogao bi pomoći presedan. U ožujku 2009., naime, u istovjetnu je slučaju reagirala tadašnja potpredsjednica Vlade i resorna ministrica Jadranka Kosor, zaslužna za delimitiranje rodiljskih naknada. J. Kosor zauzela se za slučaj trudnice Marije P. koja je također imala “rupu” u prethodnom jednogodišnjem stažu zbog prelaska s jednog posla na drugi te je Marija P. ipak ostvarila naknadu u visini svoje pune plaće. Osjetljiva na majčinstvo i ponoseći se zakonom koji je “izgurala”, vjerujemo da se premijerka ni ovaj put neće oglušiti, dapače, i da će požuriti zakonske izmjene kako bi se roditeljstvo zaštitilo.
Pratite nas