Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 184
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SASTANAK U BRUXELLESU

Grlić Radman: Države članice EU žele modernizaciju WTO-a

Gordan Grlić Radman
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/3
21.11.2019.
u 23:33

Ministar Grlić Radman sudjelovao je na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU-a posvećenom trgovini, na kojem su ministri raspravljali o stanju pregovora o reformi WTO-a i pripremama za sljedeću ministarsku konferenciju WTO-a u lipnju sljedeće godine u Nur-Sultanu u Kazahstanu.

Države članice EU-a snažno podupiru multilateralni pristup i žele modernizaciju Svjetske trgovinske organizacije (WTO), tijela koje treba osigurati otvorenu i fer trgovinu, izjavio je u četvrtak u Bruxellesu hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.

Ministar Grlić Radman sudjelovao je na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU-a posvećenom trgovini, na kojem su ministri raspravljali o stanju pregovora o reformi WTO-a i pripremama za sljedeću ministarsku konferenciju WTO-a u lipnju sljedeće godine u Nur-Sultanu u Kazahstanu.

"Imali smo vrlo konstruktivnu i otvorenu raspravu. Gotovo svi sudionici su izrazili spremnost i potporu multilateralizmu. WTO je organizacija do koje nam je stalo i koja treba regulirati otvorenu i fer trgovinu", rekao je ministar Grlić Radman.

Dodao je da će Hrvatska, kao predsjedateljica Vijeća EU-a u prvoj polovici sljedeće godine nastojati pridonijeti uspjehu 12. ministarske konferencije u lipnju sljedeće godine.

Povjerenica za trgovina Cecilia Malmstroem izjavila je nakon sastanka da se razgovaralo o mogućnosti da se do konferencije u lipnju dogovori zajednička europska strategija, o trgovinskim odnosima EU-a i Sjedinjenih Država te o pitanju Boeinga i Airbusa.

"Razočarani smo američkim uvođenjem carina na Airbus. Mi ćemo moći uvesti carine na Boeing sljedeće godine kada to odobri WTO. Međutim, više bismo voljeli dogovoriti se s Amerikancima o subvencioniranju proizvodnje civilnih zrakoplova", rekla je Malmstroem.

Ministri su razgovarali o problemima sustava za rješavanje sporova, budući da Prizivnom tijelu WTO-a prijeti paraliza jer jednom od tri preostala suca istječe mandat 11. prosinca.

"Sustav za rješavanje sporova koji dobro funkcionira ključan je za učinkovitost i vjerodostojnost WTO-a. Ne možemo pretjerati u naglašavanju koliko je to važno i reforma toga sustava je ključna za uspješan multilateralni sustav. Mi smo odlučni pozabaviti se uzrocima nezadovoljstva postojećim sustavom i spremni predložiti rješenja koja će otkloniti kratkoročne i dugoročne poteškoće", izjavio je finski ministar trgovine Ville Skinnari, koji je predsjedavao Vijećem.

Sastanak Vijeća za obrazovanje, kulturu, mlade i sport

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek predstavila je u četvrtak u Bruxellesu na sastanku Vijeća za obrazovanje, kulturu, mlade i sport prioriete hrvatskog predsjedanja u njezinu resoru.

"Uveli smo kolege u ono što ćemo u području kulture staviti na stol tijekom našeg predsjedanja", izjavila je ministrica nakon sastanka.

Hrvatska će u veljači sljedeće godine organizirati konferenciju o upravljanju rizicima u čuvanju kulturnog nasljeđa.

"To je važna tema u kontekstu klimatskih promjena, ali i drugih ugroza koje doživljava baština. I ovo što se zadnjih dana događa u Veneciji, pokazuje koliko je to važno", kaže ministrica osvrćući se na poplavu kojom je ugrožena Venecija.

Hrvatska će također krajem ožujka ili početkom travnja organizirati i konferenciju o medijskoj pismenosti.

"To je tema budućnosti: kako naučiti mlade generacije da koriste sve medije i društvene mreže, da se odgovorno ponašaju i postanu otporni na lažne vijesti", ističe ministrica.

Tijekom hrvatskog predsjedanja raspravljat će se također i o mobilnosti u kulturnom i kreativnom sektoru.

Hrvatska je za sljedećih šest mjeseci pripremila vrlo bogat kulturni program, u državama članicama EU-a ali i u drugima zemljama, a najbogatiji program predviđen je u Bruxellesu.

"Pripremili smo program koji će kroz šest mjeseci dati jako dobar pregled naše bogate baštine, ali još više naših suvremenih izričaja - imat ćemo glazbu, kazalište, izložbe - i vjerujem da ćemo tih šest mjeseci iskoristiti kako bismo diljem EU-a i u Bruxellesu približili hrvatsku kulturu europskoj javnosti", rekla je ministrica.

Komentara 3

I1
ing-12345
07:04 22.11.2019.

Mogu države Eu trražiti od WTO što god hoće no WTO se raspada jer SAD sinu imenovale suce arbitražnog suda WTO-a. To što EU nešto traži od WTO je jednkao ozbiljnosti zahtjeva kao da djeca u jaslicama nešto zahtjevaju

ST
stomugromova
12:00 24.11.2019.

Zatvorit to smeće WTO

Avatar nekakav
nekakav
12:39 22.11.2019.

wto-m i mmf-om drmaju amerikanci, imaju pravo veta u svakoj od tih organizacija. i te organizacije imaju sjedište u americi i rade po američki zakonima, ne provode odluke svojih članova, ako su suprotne američkim interesima. i tu staje svaka priča o međunarodnim organizacijama kao što su ove dvije. ukinite pravo veta, težinu svakog pojedinačnog glasa odredite na temelju gospodarske snage, sirove, pojedinog člana. a un reformirati da svaka članica ima težinu glasa proporcionalnu broju stanovnika. jer je un u biti svjetski parlament, i mora, jedini on mora, odražavati zastupljenost zemlje prema broju stanovnika. nije jedan glas u un-u jedan glas, ne može argentina imati jednaku težinu kao mongoliju, a niti malta kao i indija! da wto ima neku težinu, ne bi bilo dozvoljeno slobodno trgovanje poljoprivrednim proizvodima iz zemalja u kojima su visoke subvencije (to su sve zapadne zemlje!, pa i mi!), jer cijena kukuruza iz francuske ne može biti niža od one iz južne amerike, u kojoj za razliku od francuske skoro da i nema subvencija države!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije